Müzeyyen Şevkin Mağdur Türk İşçilerini Meclis Gündemine Taşıdı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak İncirlik hava Üssü'nde çalışan ve sözleşmeleri fesh edilerek işten çıkarılan Türk İşçileri meclis gündemine taşıdı. İncirlik Hava Üssü'nde olduğu gibi Litvanya ve Cezayir'de de aynı durumla baş etmeye çalışan mağdur işçilerin sorunlarını dile getirdi.

Haberler 29.01.2020, 22:37
Müzeyyen Şevkin Mağdur Türk İşçilerini Meclis Gündemine Taşıdı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak İncirlik hava Üssü'nde çalışan ve sözleşmeleri fesh edilerek işten çıkarılan Türk İşçileri meclis gündemine taşıdı. İncirlik Hava Üssü'nde olduğu gibi  Litvanya ve Cezayir'de de aynı durumla baş etmeye çalışan mağdur işçilerin sorunlarını dile getirdi.

" Milli olduğunu iddia edenler neden türk İşçilerine sahip çıkmıyor? " diyen Müzeyyen Şevkin Meclis'te şöyle konuştu;

"Ben de buradan Dışişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığına seslenmek istiyorum: Adana İncirlik Hava Üssü'nde çalışan 890 Türk işçiden 424'ü için çıkış işlemi başlatılmıştır. ABD'li Vectrus şirketi Amerika'nın bölgeden çekilmesini bahane göstererek bu işçilerin işine son vermiştir. Neredeyse yarısının işine son verilen bu durumda, ekonomik kriz ortamının da olduğu bu ortamda işçi çıkarılması yeni sorunları beraberinde getirecektir. Sorgusuz sualsiz toplu işçi kıyımlarına sessiz kalınmamalıdır. 31 Mart 2020 itibarıyla yeni bir toplu sözleşme dönemine girilecek ve ABD'nin bu vurdumduymaz tavrı yüzünden sözleşmenin seyri etkilenebilecek. ABD'nin -her bölgede- barışı bozmak adına yaptığı bu davranışına izin verilmemesi gerekir diye düşünüyorum.Yine, benzer şekilde, Litvanya ve Cezayir'de bir Türk firması olan Kayı İnşaat... Dışişleri Bakanlığına buradan defalarca seslenmemize rağmen sonuç elde edilemedi. Türk işçileri mağdur. Millî olduğunu iddia edenler neden Türk işçilere sahip çıkmıyor?"


"Kamu Gündemi mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kamu Gündemi'ni twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz."

KAMU GÜNDEMİ | ANKARA

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@