Milli Eğitim Bakanı Açıkladı: 70 Puan Alan...

Milli Eğitim Bakanlığı milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeyi resmen duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı. Liselerde sınıf geçmeyle ilgili yeni yönetmelik yolda. Her dersten iki dönem notunun aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının 70 olması planlanıyor.

Haberler 22.02.2020, 13:00
Milli Eğitim Bakanı Açıkladı: 70 Puan Alan...

Liselerde sınıf geçmeyle ilgili yeni yönetmelik yolda. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,   liselerde sınıf geçme ve kalmaya ilişkin mevzuat düzenlemesi  hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.     

Okullarda sınıfta kalmanın 1999'dan beri kaldırıldığını ifade eden  Selçuk, çalışan ve çalışmayan çocuk arasında ayrım olması gerektiğini söyledi. Her bir öğrencinin liseyi bitirdiğinde sahip olması gereken  yeterlilikler konusunda standartlar oluşturulmasının önem taşıdığını anlatan  Selçuk, bu yeterliliğe ulaşılmaması halinde, 4 işlem bilmeyen, okuduğunu  anlama-yazma konusunda sıkıntı yaşayan çocuğun liseden mezun olabildiğini  belirtti.

 Ders geçmeyle ilgili 120 öğretmen, okul müdürü, il, ilçe yöneticileri  ile velilerle Ankara'da bir araya geldiklerini ifade eden Selçuk, bu çalışmada,  eğitim, ekonomi ve istihdam ilişkisi ile bölgesel durumlar dikkate alınarak bir  çerçeve oluşturulduğunu bildirdi.


"2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak"

Sınıf geçmeyle ilgili çalışmanın bitirildiğini ve gelecek eğitim  öğretim yılından itibaren uygulanacağını kaydeden Selçuk, "Velilerimizin 'Tamam,  çok güzel', öğretmenlerimizin 'Böyle olursa eğitimde gerçekten büyük bir sıçrama  olur.', yöneticilerimizin 'keşke' dediği bir yönetmelik geliyor." açıklamasında  bulundu. Birdenbire kural değiştirip öğrenciler için de sorun oluşturmak  istemediklerine işaret eden Selçuk, şunları kaydetti:  "Bu ülkenin çocukları, bizim deneme tahtamız değil, pilotla başlayalım  dedik. Hazırlıklarımız tamam, bunun bu sene pilotunu yaptık, simülasyon anlamında  yaptık, gayet güzel geçti. Burada, her dersten iki dönem notunun aritmetik  ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem  puanının 70 olması gibi bazı şeyler var. Bu böyle olduğunda kaç öğrenci yukarı  çıkıyor, kaçı çıkamıyor, kimi nereye yönlendirebiliyoruz, bunun modellemesi  çıktı. Bir yazılım oluşturduk ve senaryoyu rahat görebiliyoruz. Dolayısıyla  çözebileceğimiz bir konu. Problem yok."


 "Hiç kimsenin formasyon almasına ihtiyaç yok"

 "Pedagojik formasyonun Bakanlık tarafından verilmesi konusundaki  çalışmaların hangi aşamada olduğu" ve "yeni atanacak öğretmenlere yönelik mesleki  gelişim programlarında bir değişiklik olup olmayacağı" yönündeki soru üzerine  Bakan Selçuk, formasyonda paradigmal bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyledi.   Yüz binlerce gencin formasyon alması ve bunun için büyük ücretler  ödemesini istemediklerini belirten Selçuk, "Formasyonda içerikte bir dönüşüm  yapıyoruz. Bunu uluslararası teknopedagojik alanda yeni bir kavram çerçevesine  oturttuk. İçeriğini hazırladık. İlgili üniversitelerle bağlantılarımızı devam  ettiriyoruz. Hiç kimsenin formasyon almasına ihtiyaç yok. Çünkü zaten MEB, sadece  sınavı kazananlara, ücretsiz olarak yeni paradigmadaki formasyon içeriğini  verecek." diye konuştu.  Konunun YÖK ile görüşüldüğünü ifade eden Selçuk, altyapının hazır  olduğunu, bu konuda problem bulunmadığını söyledi.  Artık pedagojik formasyon sertifika programının az sayıda üniversitede  verildiğini dile getiren Selçuk, yolun yarısında kural değiştirmek  istemediklerine işaret etti.

Formasyona devam edenlerin bunu bitireceğini anlatan Selçuk,  "Takvimimizi açıkladık. Takvim içerisinde kazanan herkese özel yeni formasyonu  ücretsiz vereceğiz." dedi.


"Pergel'den sonra 17 bin okulda hayvan beslemeye başladılar"

Tokat'ın Turhal ilçesinde bir köy okulunda sınıf öğretmeninin "Fındık"  ismili köpeği sahiplenerek öğrencilerinin arasına aldığının hatırlatılarak,  "Sizin sahiplendiğiniz 'Pergel' ne yapıyor? Türkiye genelinde kaç arkadaşı oldu?  " sorusu üzerine Bakan Selçuk, şunları kaydetti: "Pergel, bir barınakta ölmek üzereydi, haberdar oldum. Beraber bir  hayatı sürdürmek anlamında ilgilendiğim bir köpek. MEB'in bahçesinde geziyor,  dolaşıyor, zıplıyor. Kilo aldı biraz. Her hafta yüzlerce ziyaretçisi var. Bunu  örnek olmak için istedim. Çünkü biz eğitimi kağıtlardaki, sorular, sınavlarla  ilgili görmüyoruz. Eğitim, tabiatla, hayvanlarla, büyüklerimizle, anne  babalarımızla, çocukla ilişkimizdir. Pergel, bir örnek olarak başka okullarda da  yapılır mı diye çağrı yaptım. Pergel'den sonra 17 bin okulumuzda, çocuklar,  öğretmenler hep beraber hayvan beslemeye başladılar. Sadece köpek değil, kaz,  tavuk, kedi, tavşan var."

Selçuk, bunun okulu şenlendirdiğini, bahçeleri güzelleştirdiğini,  öğrencilerin hayvanların bakımını üstlenmek için teneffüse koşarak çıktığını  belirterek, "Bir şeyi abartmamak da lazım. Bu hayvana, çocuğa eziyet olacak bir  işe de dönüşmemeli, kendi doğasında yürümeli. Bir şey çok abartılı olursa,  gündemi aşırı meşgul edip ana aksamı bozarsa o işin tabiatına zarar verir. Burada  da güzel bir örnek olması bakımından değerlendirilebilir. Ama abartmadan, hayvana  zarar vermeden. Meseleye iki taraflı bakmak lazım. Bu sürecin büyüyeceğine  inanıyorum." diye konuştu.

Yorumlar (1)
Öğretmen 12 ay önce
İki dönem notu 50 olacak bu ilköğretim uygulamasından önce uygulanıyordu
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@