MHP'den Flaş KYK Borcu ve Vergi Affı Açıklaması!

Cumhur ittifakının ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'den kamuoyunun dikkatle takip ettiği KYK borcu ve Vergi Affı konusunda flaş bir açıklama yaptı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Erkan Akçay tarafından yapılan açıklamada KYK Kredi Borçları ve vergi affı hem MHP hem de AK Partili milletvekillerinin gündeminde olan bir konu ifadelerine yer verildi.

Haberler 09.03.2020, 15:09
MHP'den Flaş KYK Borcu ve Vergi Affı Açıklaması!

Kamu Gündemi - Özel Haber | Cumhur ittifakının ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'den kamuoyunun dikkatle takip ettiği KYK borcu ve Vergi Affı konusunda flaş bir açıklama yaptı.  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Erkan Akçay tarafından yapılan açıklamada KYK Kredi Borçları ve vergi affı hem MHP hem de AK Partili milletvekillerinin gündeminde olan bir konu ifadelerine yer verildi.

Konu ile ilgili Bentürk TV'de katıldığı programda açıklamalarda bulunan Erkan Akçay şunları söyledi;

Bu konu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 'nin milletvekillerimizin de gündeminde olan bir husustur. Bunu artık önümüzdeki yasama görüşmeleri içerisinde şekilleneceğini bekliyoruz. Bu hem MHP grubu bakımından , hem de diğer gruplar tarafından da bilinen bir meseledir.Bunun gündemimizde olduğunu söylemekle yetineyim. Meseleyi de biliyoruz. Burada bir mağduriyet te var. Bunun giderilmesi için çalışmaları yapıyoruz."

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

KYK borçlarının silinmesini bekleyen yüzbinlerce genç için bir umut ışığı olan bu açıklama neticesinde adaylar sosyal medya platformları üzerinden KYK Borçlarının silinmesi veya affedilmesi gibi taleplerini yinelemeye başladılar.

KYK Borçlarının silinmesi, faizlerinin affedilmesi için CHP, İYİ Parti milletvekilleri sürekli olarak kanun teklifleri veriyorlar ancak bu kanun teklifleri AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddediliyor. Bu durum, AK Parti'nin veya MHP'nin hazırlayacağı bir kanun teklifi için bekletildiği tahmin ediliyor.

KYK İLE BİRLİKTE VERGİ AFFI DÜZENLEMESİ DE YAPILACAK!

Ak Parti tarafından daha önce KYK ve Vergi Affı konularında yapılan açıklamalarda hazırlıklar yapıldığı belirtilmişti. MHP'li Erkan Akçay'ın bu açıklamasından sonra bu iki konuda bir torba yasanın hazırlanacağı ve önümüzdeki yasama döneminde TBMM gündemine geleceği görülüyor.

Milyonlarca vatandaş TBBM'de görüşülecek 2020 Torba yasa teklifi ile ilgili çıkacak sonucu merakla bekliyor. KYK borcundan vergi affına, sicil affından asgari ücret desteğine kadar daha birçok yasa hakkında düzenlemeler görüşülecek. 

Bu hafta yapılacak Meclis Toplantısında vatandaşlar başta KYK borcuvergi affısicil affı hakkında yapılacak düzenlemelere dikkat kesilmiş durumda. Peki 2020 Torba yasa görüşmesi ne zaman yapılacak? KYK borçları silinecek mi? Vergi affı bekleyenler için müjdeli haber  ne zaman verilecek? Tüm detaylar haberimizde...

2020 TORBA YASA GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi bu hafta mecliste görüşmeye açılacak. Fazladan mesai yapılacak kanun teklifi için 40 madde gündem de olacak. Yapılan açıklamaya göre 47 milletvekilinin imzasını taşıyan kanun telifi, ekonomik anlamda önemli değişiklilere imza atacak.

2020 Torba yasa görüşmelerinin tamamlanmasının ardından alınan karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Onaylanan kanun Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte yürürlüğe girecek.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Milyonlarca öğrenci KYK borçları silinecek mi sorusunu sormaya devam ediyor. 2020 yılı itibari ile KYK borcu olan öğrencilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan müjdeli haber geldi. Önümüzdeki süreçte torba yasa kapsamında borçlara ilişkin çalışma yapıldığını açıklayan yetkililer önümüzdeki dönemde mecliste görüşüleceğinin haberini verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarının silinmesinin gündemde olduğu belirterek şu ifadelere yer vermişti;

Bu, şu anda bizim gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe müzakeresinden sonra inşallah masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da tabii inşallah atacağız. Şimdi bu atılacak adımda bütün borçlu olanların beklentisini biliyorum. Tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki o zaman kredi olayı ya kalkacaktır, sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını, değerlendirmelerini yapıp adımımızı atacağız. 

KYK borçlarına ilişkin yapılan konuşmalarda iki seçeneğin öğrencilere sunulacağı ifade ediliyor. İlk seçenekte Öğrenim Kredisi'nin kaldırılarak borçların tamamen silinmesi yönünde. İkinci seçenek ise KYK boçlarının faizlerinin silinmesi, ana paranın taksitlendirilmesi yönünde.

2020 VERGİ VE SİCİL AFFI NE ZAMAN GELECEK?

4 milyonu aşkın vatandaş 2020 Torba yasa ile gelmesi beklenen vergi affını bekliyor. Vergi , trafik cezası , vergi cezaları nedeniyle e haciz ile karşı karşıya kalan vatandaşlar, faizlerin silinmesi ve yapılandırılmasına ilişkin müjdeli haberin verileceğini güne odaklanmış durumda. Yakın zamanda yapılacak umut verici açıklamaların ardında yetkililer tarafından yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor.

TORBA YASA MADDELERİ NELER?

- Çalışan başına 75 TL olmak üzere, 2 milyon işyerine asgari ücret desteği öngörülüyor.

- İzinsiz silah satışı yapanlar ve taşıyanlara 5 yıla kadar hapis verilecek.

- Gurbetçiye dövizli BES'in yolu açılacak.

- Konaklama tesisleri, Turizm Bakanlığı'na bağlanacak.

- Emekliler yurtdışında çalıştığında maaşları kesilmeyecek.

- Vakıflara ait binalarda kirasını 3 ay ödemeyenlere tahliye kararı verilecek.

- 5 bin iş günü ve 20 yılı dolduran gazilere ikinci maaş bağlanacak.

TORBA YASA NEDİR?

Kamuoyunun "torba yasa" olarak bildiği, bu düzenlemelerdeki sistem, tasarı ve tekliften farklı işliyor. Buna göre, milletvekillerine teklif olarak verdirilen ve ayrı ayrı konularda düzenleme içeren bu metinler, komisyon aşamasında tek bir yasa metnine dönüştürülüyor. Üzerine de, "Çeşitli kanunlarda değişiklik yapan yasa teklifi" ibaresi konuluyor. Düzenlemeler "temel yasa" ilan ediliyor ve maddeler yerine bölümler halinde görüşülüyor. Torba düzenlemelerin birçok maddesi de komisyonlarda değil, Genel Kurul'da önergelerle monte ediliyor.

SİCİL AFFI NEDİR?

Bankalardan kredi kullanmış ve her hangi bir nedenden dolayı borcunu ödeyememiş vatandaşlar bankaların kara listesine giriyor. Meclise sunulan teklif ile borcunu 6 ay içerisinde ödemeleri durumunda kara listeden isimlerinin silinmesine sicil affı denir. Diğer yandan bu afla birlikte halen borcu olmayıp daha önceki borçları ve başka nedenlerden dolayı kara listeye giren vatandaşlar da listeden çıkacak.

Yorumlar (2)
Hikmet 11 ay önce
Hep ayni sözler kesin bir şey söyleyin artik silinsin bu kyk borclarimiz iş yok para yok üzerine de hesaplarimiz kapali
Flankes 11 ay önce
Hep aynı söylentiler ayni paylaşımlar boş muhabbet ya silmezler en fazla faiz silinir dahası olmaz
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@