Meteorololoji'den son dakika hava durumu ve kar yağışı uyarısı geldi! İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden son dakika hava durumu ve yağış uyarıları gelmeye devam ediyor. Ocak ayının ortalarına geldiğimiz bu günlerde hava sıcaklıklarında da ciddi düşüşler yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde kar yağışı etkili olurken bu hafta ise kar yağışları oldukça azalmış durumda bulunuyor. Bugün Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama da ise ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Peki İstanbul kar ne zaman yağacak? Bugün hava nasıl olacak? İşte merakla araştırılan bu soruların yanıtları...

Haberler 14.01.2019, 10:23
Meteorololoji'den son dakika hava durumu ve kar yağışı uyarısı geldi! İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden son dakika hava durumu raporları ve bilgileri gelmeye devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz haftaya kadar etkisini sürdüren kar yağışı, bu hafta ise oldukça az bir seviyede kendini gösteriyor. Ankara'da karla karışık yağmur etkisini göstermesi beklenirken, birçok ilimizde de yine kar yağışı ve sağanak yağmur görülecek. Parçalı ve çok bulutlu bir hava tüm yurt genelinde etkisini sürdürecek. Haftanın ilk gününde özellikle evden dışarı çıkacak bireyler, araştırmalarını 'bugün hava nasıl olacak' şeklinde yapıyorlar. Biz de Sabah.com.tr ekibi olarak sizlere bu sorunun cevabını Meteoroloji'den gelen son dakika verileri ve raporları doğrultusunda hazırladık. İşte yanıtı...

İSTANBUL BUGÜN HAVA NASIL OLACAK? KAR NE ZAMAN YAĞACAK?
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gelen bilgiler ve raporlar doğrultusunda yurt genelinde hava durumu bilgilerini sizler için hazırladık. Peki kar ne zaman yağacak? İşte merak edilen o soruların yanıtları...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu; Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Çorum ve Amasya ile Ankara'nın kuzey ve doğu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Marmara, kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; öğleden sonra Antalya'nın doğu ilçelerinde, gece saatlerinde İzmir'in güneyi, Aydın kıyıları, Muğla, Adana'nın doğusu, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması (21-50 kg/m2) bekleniyor. Sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; öğleden sonra Antalya'nın doğu ilçelerinde, gece saatlerinde İzmir'in güneyi, Aydın kıyıları, Muğla, Adana'nın doğusu, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah saatlerinde ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL'DA BUGÜN HAVA NASIL OLACAK? KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

İstanbul'da bugün parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olabilecekken, akşam saatlerinde özellikle Anadolu yakasında yağmurlu bir hava olacak. Sıcaklıklar 9 dereceyi gösteriyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Twitter hesabı üzerinden 'kar ne zaman yağacak?' sorularına yanıt verdi. Öte yandan İstanbul'a salı gününden itibaren kar yağacağı ön görülüyor.

ANKARA °C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve doğu çevreleri yağmur ve karla karışık yağmurlu

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra Çanakkale, akşam ve gece saatlerinde bölgenin güney ve doğu kesimleri ile Tekirdağ çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin güney ve doğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

EGE

Çok bulutlu, öğleden sonra Kıyı Ege ve Denizli, akşam ve gece saatlerinde bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde görülecek olan yağışların; gece saatlerinde İzmir'in güney ilçeleri, Aydın kıyıları ve Muğla çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması (21-50 kg/m2) bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin güney ve iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Çok bulutlu, Batı Akdeniz ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde görülecek olan yağışların; öğleden itibaren Antalya'nın doğu ilçelerinde, gece saatlerinde Adana'nın doğusu, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması (21-50 kg/m2) bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kıyı kesimlerinde güney yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat ile Ankara'nın kuzey ve doğu çevrelerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölge genelinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yasam/2019/01/14/meteorololojiden-son-dakika-hava-durumu-ve-yagis-uyarisi-geldi-istanbula-kar-ne-zaman-yagacak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@