Meslek liselileri 'ucuz iş gücü' yapacak protokol imzalandı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında organize sanayi bölgeleri içerisinde "Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri" kurulmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Bakan Faruk Özlü, "OSB'ler içerisinde mesleki ve teknik anadolu liseleri kurulacak" dedi.

Haberler 31.03.2017, 10:05
Meslek liselileri 'ucuz iş gücü' yapacak protokol imzalandı!

Meslek liselileri patronlara "ucuz iş gücü" olarak sunmaya hazırlanan patron partisi AKP, bu konudaki protokolü imzaladı. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Faruk Özlü, "Ülkemizdeki tüm organize sanayi bölgeleri içerisinde mesleki ve teknik eğitim veren teknik kolejler kuracak ve yaygınlaştıracağız. Amacımız yaklaşık 300 OSB içerisinde en az 300 teknik kolej kurmaktır. Bu okulları kurarken sanayicimizle, OSB yönetimlerimizle birlikte hareket edeceğiz" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile  Milli Eğitim Bakanlığı arasında organize sanayi bölgeleri içerisinde "Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri" kurulmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında gerçekleştirilen imza törenine Bakan  Faruk Özlü'nün yanı sıra  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldı.  

 

MEB YILMAZ: SEKTÖRLERİN İHTİYACINA GÖRE YÖNLENDİRECEĞİZ!

Bakan Yılmaz, "Gayemiz ne? Nitelikli meslek eğitimini vermek istiyoruz. Organize sanayi bölgelerindeki meslek eğitiminin sayısını arttırmak istiyoruz. Öğrencilerimizin sayısını arttırmak istiyoruz. Şu anda verilen eğitimin de niteliğini arttırmak istiyoruz. Niçin?  Türkiye'de bir işsizlik sorunu var. Aynı zamanda organize sanayi bölgelerine gidin, onların da nitelikli işçi problemi var. Birisi çalışacak iş yeri bulamamaktan şikayetçi, diğeri de çalıştıracak işçi bulamamaktan şikayetçi. İşte bakanlıklar olarak bizim görevimiz de işi arayanla işçi arayanların niteliklerini uyumlu hale getirmek. Bundan dolayı da teknik kolej deniliyor veya mesleki ve teknik okullar. Sektörün ihtiyacına göre organize sanayi bölgelerinin ihtiyacına göre yönlendirmek ve açılışını tamamlamak" diye konuştu.

 

"ÖZEL SEKTÖR TARAFINDAN AÇILMIŞ 33 MESLEK LİSESİ VAR"

"Yaklaşık 26 tane organize sanayi bölgesi içinde 7 tane de organize sanayi bölgesi dışında olmak üzere özel sektör tarafından açılmış 33 tane okul var" diyen  Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: 

"Bu okullara biz bakanlık olarak devlette bu öğrencilerin eğitim maliyetinin 1,5 katını geçmemek üzere 4 bin 200 liradan 6 bin 600 liraya kadar değişen oranlarda meslek alanlarına bağlı olarak destek veriyoruz. İstiyoruz ki bu okulları yaygınlaştıralım. Eğitimin seviyesini de üst düzeye getirelim. Buradan mezun olan öğrencilerimiz hem sektörü tanısın hem de mezun olduktan sonra işsizlik istihdam sorunuyla karşılaşmasın. İyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Eğer bu protokolün çok iyi bir şekilde takipçisi olursak 5 yıl içerisinde organize sanayilerin nitelikli işçi problemi kalmaz ve yüzde 10'un üzerinde olan işsizlik oranının da çok iyi bir seviyeye düşeceğine inanıyorum. 4. sanayi devriminin öncüsü olabilmek için de bir kararlılığımız var. Yeni başlayan bir proje değil, mevcut projeleri daha iyi iyileştirmek, mevcut projeleri yaygınlaştırmak, bunun için gerekiyorsa finansal desteği de vermek." 

BAKAN ÖZLÜ: SANAYİCİLERİMİZ KALİFİYE ELEMAN BULMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Faruk Özlü de yaptığı konuşmada, "Nitelikli istihdam ihtiyacını karşılayacak bir nesil yetiştirmemiz büyük önem taşıyor" dedi.

Bakan Özlü, "Milli Eğitim politikalarıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji politikaları arasında bir eşgüdüm olması büyük önem arz ediyor. Bilgi üretecek, teknoloji geliştirecek, sanayinin nitelikli istihdam ihtiyacını karşılayacak bir nesil yetiştirmemiz büyük önem taşıyor. Sanayicilerimiz gittiğimiz her yerde istedikleri niteliklere sahip kalifiye ara eleman bulamadıklarını dile getiriyorlar. Dolayısıyla sanayinin ve iş dünyasının talep ettiği nitelikleri çocuklarımıza, gençlerimize kazandırmamız büyük önem taşıyor. Bu insan kaynağının yetiştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığımız ile koordinasyon içinde çalışacağız. Ülkemizdeki tüm organize sanayi bölgeleri içerisinde mesleki ve teknik eğitim veren teknik kolejler kuracak ve yaygınlaştıracağız. Amacımız yaklaşık 300 OSB içerisinde en az 300 teknik kolej kurmaktır. Bu okulları kurarken sanayicimizle, OSB yönetimlerimizle birlikte hareket edeceğiz. 

Konuşmaların ardından  Bakan Yılmaz ve Bakan Özlü, OSB içerisinde "Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri" kurulmasına ilişkin protokolü imzaladı. 

(Sol Haber Portalı)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@