Meral Akşener: PKK paçavralarına izin verenler bize yasak getiriyor

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, Niğde Valiliği'nin 21 Mart'ı kapsayan 1 günlük miting, toplantı ve gösteri yürüyüş yasağına rağmen daha önce belirlenen programı çerçevesinde Niğde'ye geldi....

Haberler 21.03.2017, 17:27 21.03.2017, 17:54
Meral Akşener: PKK paçavralarına izin verenler bize yasak getiriyor

Ali KADI- Adnan ÇELEBİ/NİĞDE, () - MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, Niğde Valiliği'nin 21 Mart'ı kapsayan 1 günlük miting, toplantı ve gösteri yürüyüş yasağına rağmen daha önce belirlenen programı çerçevesinde Niğde'ye geldi. Yasak olmasına rağmen bina önünde toplanan kalabalığa hitap eden Meral Akşener, nevruzda PKK flamalarını açanlara bir şey denilmezken kendilerine 'terör korkusu' ile yasak getirildiğini söyleyerek, "Niğde Valisi'ni Hollanda mı tayin etti?" dedi. Akşenir'in konuşması sırasında yaklaşık 200 kişi uzaktan protesto gösterisinde bulunurken, bu grubun yaklaşmasına polis izin vermedi.


Kayseri'den karayoluyla Niğde'ye gelen Meral Akşener, daha önce toplantı planlanan Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Murat Zeren Eğitim Hizmet binasına ulaştı. Niğde Valiliği'nin Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11. maddesi (m) bendi doğrultusunda aldığı 1 günlük yasak nedeniyle binanın giriş ve çevresinde polis ve jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.


ÖNCE ESKİ BAŞKAN KONUŞTU


Bina önünde toplanan yaklaşık 1500 kişiye hitap eden Niğde eski Belediye Başkanı MHP'li Mümin İnan, 16 Nisan'da yapılacak referandumda Türkiye'nin geleceği için hep birlikte hayır diyeceklerini söyledi.


Neden 'hayır' diyeceklerini Meral Akşener'in kendilerine tek tek anlatacağını belirten İnan, "Bugüne kadar alışmış olduğumuz parlamenter sistemden asla vazgeçmeyeceğiz. TBMM'den asla vazgeçmeyeceğiz. Kuvvetler ayrılığından, devletin içindeki denetim mekanizmalarından asla vazgeçmeyeceğiz. Milli iradenin yok denilmesine hayır diyoruz. Demokrasinin dışındaki bütün rejimleri bütün sistemleri reddediyoruz "dedi.


'BAŞBAKAN MERAL' SLOGANLARI


Valilik yasağına rağmen toplantının yapıldığı salonda  'Başbakan Meral' sloganlarıyla karşılanan Meral Akşener, açılan koridordan binaya giriş yaptı ancak arkasından gelen vatandaşların salona girmesine izin verilmedi.


Burada bir süre dinlenen Meral Akşener, ardından tekrar binanın girişine gelip, burada toplananlara hitap etti. Konuşmasına müdahale edilmeyen Akşener, nevruz kutlamaları nedeniyle Türkiye'nin her yerinde 'PKK paçavraları' açıldığını belirterek, şunları söyledi:
"Ona kimse bir şey demiyor. Bugün Niğde'de bize Nevruz nedeniyle olaylara sebebiyet olabileceğimiz düşünülerek toplantımız iptal edildi. Sayın Vali'ye söyleyecek bir sözüm yok. Eski İçişleri Bakanıyım, devleti temsil eden bürokrasiyle itişip kakışma yapmam. Şunu söyleyeyim devletin valisi, devletin valisi olmalıdır. Devletin temsil edenler o ağırlığa, o vakarlığa o ciddiyete sahip olmalıdır. Biz ne yapacaktık, referandumda neden hayır diyeceğimizi anlatacaktık. Tercihimizi sizlerle paylaşacaktık. Bugüne kadar tercihlerini ortaya koyan insanlara hayırcı denilen kesime edilmedik hareket yapmadık tehdit kalmadı" dedi.

OLAĞANÜSTÜ HALLERDE REFERANDUM OLMAZ


Olağanüstü hallerde seçim ve referandum yapılamayacağını söyleyen Meral Akşener şöyle devam etti:


"Olağanüstü hallerde siz seçim yapamazsınız. Olağanüstü hallerde referandum yapamazsınız. Buna rağmen olağanüstü şartları da kabul ederek her türlü ayrıştırıcılığı göze alarak yollara düştük. Niçin? Hayır tercihimizi anlatmak için. Sayın Başbakan, 'hayırcılar teröristtir' dedi. Peki ben size soruyorum, 'Bebek katiliyle masaya oturanınız var mı, Şivan Perver'le, Barzani ile el ele kol kola 'megri megri' şarkısını söyleyen var mı? Sayın Başbakan burada terörist yok. Teröristliği size iade ediyorum. Sonra FETÖ denildi. Örtülü ödenekten milyarlarca lirayı verip gözyaşları ile 'Hocam bu hasret bitsin' diyenlerden aranızda var mı? Cumhurbaşkanının arkasındaki yaveri siz mi seçtiniz? Pensilvanya'daki örgüt lideri, 'oy kullanın' dediğinde bu talimata uyanınız var mı? 2010 referandumu olmasıydı 15 Temmuz olmayacaktı. Bu duruma sebep olan hainliği yapan var mı aranızda? O zaman Sayın Başbakan FETÖ'cülüğü de size iade ediyorum."


KONUŞMA İZNİ VERMEDİLER


Güvenlik nedeniyle kendisine konuşma izni verilmek istenmediğini belirten Akşener, "Bize hain dendi. Türkiye'nin çeşitli illerinde PKK paçavrası asılırken Selçuklu coğrafyasında bizlere konuşma izni verilmiyorsa yazıklar olsun. Ben kişisel olarak Almanya ve Hollanda'nın, hükümete davranışından rahatsız olduğum için bu 2 yerdeki programlarımı iptal ettim. Ama Niğde'de konuşturulmuyorum. Ama benim buradaki programım 21 Mart nedeniyle, güvenlik nedeniyle iptal edilmek isteniyor. Oradan sesleniyor. 'Niğde Valisi'ni Hollanda Kraliçesi mi tayin etti?' diyor. Hollanda mı tayin etti" dedi.


Rumeli göçmeni ailenin çocuğu olduğunu kaydeden Meral Akşener, " İktidar sahiplerine sesleniyorum. Sabrımız, saygımız sonsuzdur. Ama yola çıktığımızda da geriye döndürülmesi mümkün olmayan insanlarız biz. Bize salon vermediniz ama binlerce Niğdeli burada. 'Başbakan Meral' dediniz, bir başbakan gitti. Diğeri de, 'beni alın' deyip duruyor. 16 Nisan günü inşallah hayır, hayır, hayır. Vatanımız sağ olsun. İlelebet var olsun. Milletime yar olsun. Yılmayacağız, yıkılmayacağız, başaracağız" diye konuştu.
Meral Akşener konuşmasının ardından örste demir dövdükten sonra Niğde'den ayrıldı. Akşener'in taraftarları ile aralarında MHP İl Başkanı Ali Güngör'ün de bulunduğu protestocu grup ayrı ayrı yönlere doğru slogan atarak bölgeden uzaklaştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@