Memur, İşçi, Emekli, EYT'li, Dul, Yetim Milyonları İlgilendiriyor! 5 Yıl Süre Var!

Milyonlarca kişi çok merak ediyordu. SGK, SSK, emekli, Bağkur’lu, EYT'li, memur, işçi milyonları ilgilendiren düzenlemeleri tek tek açıkladı. Emekli olmanız için prim ve yaş şartının dışında bir şart daha var ki o da kuruma borcunuzun olmaması. Borucu olan kişi emekli olamaz. Sigortalılık öncesi gerçekleşen doğumlara borçlanma, emekli maaşı, emeklilik süresi, erken emeklilik, askerlik borçlanması, malulen emeklilik, asgari ücret üzerinden borçlanacaksınız en düşük alacağınız aylık kaç lira olur? SGK primleriniz ödenmemişse ne yapmanız gerekir? Evde kişi başına düşen geliri en fazla 701,32 TL olanlar nereden destek alır? SGK pirimi gibi daha birçok soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı yazarımız Mert Nayır yanıt verdi

Haberler 06.04.2020, 10:35
Memur, İşçi, Emekli, EYT'li, Dul, Yetim Milyonları İlgilendiriyor! 5 Yıl Süre Var!

Memur, işçi fark etmiyor çalışanlar işten ayrılsalar bile mesai, yıllık izin ve ikramiye gibi haklarını almaları için zaman aşımı süresi var. Peki bu süre kaç yıl? SGK primleriniz ödenmemişse ne yapmanız gerekir? Evde kişi başına düşen geliri en fazla 701,32 TL olanlar nereden destek alır? Emekli olmanız için prim ve yaş şartının dışında ne gerekiyor? Engelli annesi nasıl emekli olur? Aylık bağlamada kriter ne zaman değişti! İşte o sorular ve cevapları…

SORU: Ben devlet hastanesinde geriye dönük 3 yıl alamadığım ekstra ücretleri alabilir miyim? Sözleşmeliden kadroya geçtim.

CEVAP: İşçi özlük alacakları  (fazla mesai, yıllık izin ve ikramiyeler gibi) iş akdi sona erdikten sonra 5 yıllık zaman aşımına tabidir. Tazminatlar ise 10 yıllık zaman aşımına tabidir. Tarafınıza ödenmeyen haklarınız varsa alacak davası açabilir veya Alo 170’i arayarak denetim talebinde bulunabilirsiniz. İş akdinizin devamını de ele alırsak bu durumu öncelikle varsa sendika temsilciniz ve sonra hastane yönetimine ileterek yürütmeniz gerekmektedir.

SORU: Merhabalar kolay gelsin. Benim özellikle merak ettiğim konular ‘ne zaman emekli olurum ve şartlarım tutuyor mu’  Doğum tarihim:10/10/1973, 14/08/1990 Başlangıç 4 A  Toplam SGK 4626 günüm var. 4B-2000 yılı öncesi toplam günüm 579 gün, Bağkur 1997/1999 arası. Askerlik  1995/1997 Arası 540 gün borçlanma yapabilir miyim emekliliğimi daha erkene alır mı? Size sormak istediğim 4.yıl yurtdışında yaşadım fakat kaçak olarak sadece 3 aylık turist vizem var geçmiş bunu borçlanabilir miyim? Saygılarımla kolay gelsin Mahmut Acer...

CEVAP: Öncelikle sigortalılık başlangıcınız askerlik hizmetinizden önce olduğundan borçlanma yapmanız durumunda yaş şartında bir indirime gidilemeyeceğini belirtmek isterim. 14.08.1990 Tarihli sigortalılık başlangıcınıza göre 52 yaş 5525 prim günü şartlarına tabisiniz. Mevcutta Bağkur süreleriniz de dahil 5205 prim gününüz var. Eksik kalan 320 günü ister çalışarak ödeyin ister isteğe bağlı olarak ödeyin. Tabi askerlik borçlanması şeklinde de tamamlayabilirsiniz. Daha sonrasında 52 yaşınızı beklemeniz gerekecektir. Yurtdışında kayıt dışı çalıştığınız süreleri borçlanmanız mümkün değildir.

SORU: Merhaba, ben 2017’de emeklilik için başvuruda bulundum. Başvurudan 3 ay sonra bir yazı geldi, 3 ay içerisinde bu parayı yatırmak gerektiği yazıyordu.  Paramda vardı ama başka bir sorun çıktı yatıramadım. Şimdi benim sorum bu yapmış olduğum başvuru iptal mi oldu yoksa tekrardan başvurup aynı şeyden faydalanabilir miyim? E-devletten gidişimde başvuru yaptığım kayıt halen daha duruyor ne yapmalıyım yeni prosedür nasıl işliyor? Eski haklar geri geldi mi. Teşekkür ederim.
CEVAP: Emeklilik müracaatında yaş ve prim günü şartı dışında kuruma herhangi bir borcunuzun da bulunmaması gerekiyor. Başvuru esnasında olmayıp sonrasında tahakkuk eden borçlar için kurum sigortalıya ödeme emri gönderir. Ödeme emrini belirtilen süre içerisinde ödemezseniz başvurunuz iptal edilir. Borcunuzu ödedikten sonra tekrardan emeklilik tahsis talebinde bulunmanız gerekir. Bu konuyla ilgili herhangi bir düzenleyici torba kanun çalışması bulunmamaktadır.

SORU: Merhaba 09.07.1970 doğumluyum, sigorta giriş tarihim 02.10.1989, 1990/10’uncu ayından 108 gün pirimim var. Toplam 8914 günüm oldu, yaşı bekliyorum. Erken emekli olma şansımız var mı? Teşekkür ederim ismim Mustafa…

CEVAP: Sigortalılık başlangıç tarihinize istinaden 51 yaş 5450 prim gününe tabisiniz. Prim günlerinizi tamamlamış ancak yaşa takılmışsınız. Mevcut durumda sadece malul ya da engelli raporunuzun olması halinde yaş şartı aranmaksızın emekli olabilirsiniz. Bunun dışında ne yazık ki emeklilikte yaşa takılanlara bir düzenleme yapılmadı. Yıllardır siyasi partiler bu yönde oldukça fazla mesai harcamış ancak bir sonuç alınamamıştır. En son geçtiğimiz yıl sayın Cumhurbaşkanı bir araştırma yapılmasını talep etmiş ancak yine somut bir adım atılarak düzenleme yönüne gidilmemiştir. Sonrasında yine sayın Cumhurbaşkanı, Çalışma Bakanı ve Hazine ve Maliye Bakanımız da bu konunun gündem dışında olduğunu söylemiştir. Önümüzdeki dönem için de bu yönde bir çalışma olacak gibi görünmüyor.

SORU: Ben torunuma bakıyorum, anne ve babası ayrıldı. Mahkeme çocuğu babaya verdi. Anne istemedi, ben babaanneneyim. Tabi ki de büyütüyorum, yedi aylıktı şimdi üçüncü sınıfa gidiyor. Baba da annede başka yuva kurdu çocuk benimle kalıyor. Baba asgari ücretle çalışıyor, bakması gereken iki çocuğu daha var. Ben nereden ve nasıl yardım alabilirim, torunum için bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.
CEVAP: Öncelikle belirtmek isterim ki eli öpülecek bir babaanneye sahip torununuz. Söylemek istediğim çok şey var ama ben sadece sorunuza cevap vereyim şimdilik; durumu olmayan ve muhtaç kimselere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok yardım sağlamaktadır. Bu yardımlara erişebilmeniz için hanedeki kişi başına düşen gelirin en fazla 701,32 TL olması gerekmektedir. Yani bulunduğunuz hanede siz ve torununuz yaşıyorsa sadece toplamda 1.402,64 TL’den az geliriniz mevcutsa bu yardımlardan faydalanabilirsiniz. Sağlanan yardımlara aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bazı il ve ilçe Belediyeleri ve Kaymakamlıkları da yardıma muhtaç ve durumu olmayan ailelere eğitim, gıda ve yakacak yardımı sağlamaktadır. Yardımlar listesine buradan ulaşabilirsiniz.
https://www.ailevecalisma.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/

SORU: 01.09.1994 yılından sigorta girişim var (Sultanahmet SGK müdürlüğü vardı o zaman oradan) numara verilmiş ama hiç prim yatırılmamış. Primlerim 01.09.1997 yılında işe başladığımda ödenmeye başladı. Şu anda sigortam devam ediyor. 23 yıl kesintisiz devam etti. SGK 1994 girişini kabul etmiyor. Prim ödemeye başlanan 1997 yılından başlatıyor. Dolayısıyla emeklilik yaşım 55 ten 57 ye yükseliyor. Ne yapmam lazım 1994 girişini kabul ettirmek için. Bir yol gösterirseniz sevinirim. Doğum tarihim 04.11.1966
Sigortalı işe giriş bildirgeleri ve bordroların bildirimleri 1990 – 2000 yılları arası cezalar yüksek olmadığından işverenlerin çokta üzerinde durduğu bir yükümlülük değildi. Yani işveren sizin işe girişinizi yapıyor ama prim ödemeye 2-3 yıl sonra da başlayabiliyordu. Ancak bu durum sorun yaratınca önlem alınmaya başlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nın bu gibi hataları kabul edip düzeltmesi de yasal olarak mümkün değil. Ancak hizmet tespit davası işçinin lehine sonuçlanırsa hizmete işleniyor. Sizin bu döneme ilişkin elinizde bir belge ya da ispatlayıcı delilleriniz varsa dava yoluna gidebilir işe girişinizi saydırabilirsiniz. Konuyla ilgili bir avukattan destek almanız gerekecektir.

SORU: Sayın Mert bey, benim sigorta girişim 1995 ama staj yaptığım için 4250 günüm mevcut 18 ay askerlik var toplamda 25 yıl gözüküyor  yaşım 40 beni aydınlatırsanız sevinirim.

CEVAP: Öncelikle belirtmem gerekir ki staj süreleri sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilmemektedir. Sigortalılık başlangıç tarihiniz 23.11.1995 tarihinden önce ise 55 yaş 5750 prim günü, bu tarihten sonra ise 56 yaş 5825 prim günü şartlarına tabisiniz. 1995 Yılındaki girişiniz staj süresi ise ilk sigortalılık tarihinize göre yeniden hesaplama yapmak gerekecektir. Bana doğum tarihinizi, ilk uzun dönem çalışmaya başladığınız tarihi de belirterek tekrardan mesaj atarsanız detaylı olarak yeniden bir hesaplama yapabiliriz.

SORU: 11.06.1991 SGK girişim var ve halen çalışmaktayım. 7940 Gün EYT’den yararlanabilir miyim çıkarsa? 1993-94’te 19 ay askerlik yaptım, askerlik borçlanmasıyla 1 yıl erken emekli olabilir miyim?

CEVAP: EYT ile ilgili herhangi bir yasa düzenlemesi gerçekleşmesi durumunda yararlanabilirsiniz. Ancak şuan değiştiremeyeceğimiz gerçek siz de milyonlarca yaşa takılan vatandaşımızdan birisiniz. Askerlik borçlanmanıza gelecek olursak sizde yaşı değiştiren bir durum olmayacak. Sigortalılık başlangıç tarihi askerlikten sonra olan kişiler için askerlik süresi boyunca borçlanma suretiyle sigortalılık başlangıcı geriye çekilir. Siz zaten askerden önce sigortalı olmuşsunuz, borçlanma size sadece prim günü kazandırmış olacaktır ki buna da ihtiyacınız yok. Mevcut sigortalılık başlangıç tarihinize göre 53 yaş 5600 prim günü şartlarına tabi bulunmaktasınız.

SORU: Ben 01.01.1965 doğumluyum sigorta başlangıcım 01.09.1983 - 4704 günüm ve 373 gün yurt dışı ödenmiş günüm var ne zaman emekli olurum yardım eder deniz sevinirim.

CEVAP:Sigortalılık başlangıç tarihinize istinaden istenilen yaş şartını tamamlamışsınız ancak prim günü eksiğiniz bulunmaktadır. Mevcut durumda 47 yaş ve 5150 prim günü ile tahsis talebi gerçekleştirebilirsiniz. Eksik kalan 73 günü askerlik ya da yurtdışı borçlanması şeklinde borçlanabilir, isteğe bağlı ödeme yaparak ya da çalışarak da tamamlayabilirsiniz. Bunları yapacak imkânınız yok ise yine 15 yıl 3600 prim gününe istinaden yaşlılık aylığı talebinde bulunabilirsiniz.

SGK girişim 1985, 1911 günüm var. 4B 2100 günüm var. Nasıl emekli olabilirim? Mutlu Atik...
Bağkur kapsamında emekli olabilmeniz için 9000 prim gününe ihtiyacınız olacaktır. Bu süreyi tamamlamak istemiyorsanız 5400 gün ile 60 yaşınızda yaşlılık aylığına da müracaat edebilirsiniz. Prim günlerinizi askerlik borçlanması veya mümkünse yurtdışı borçlanması şeklinde de tamamlayabilirsiniz. 4/a Sigortalısı olmak isterseniz son 1261 gün sigortalı olarak hizmet bildirmeniz gerekecektir. Bu durumda tüm hizmetleriniz 4/a kapsamında değerlendirilecektir. Sigortalı olarak 49 yaş 5300 gün ile tam aylık yada 60 yaş 3600 gün ile yaşlılık aylığına müracaat edebilirsiniz. Toplamda 3896 prim gününüz var ama Bağkur’a tabisiniz, 4/a’ya tabi olmak için 1261 gün sigortalı olarak hizmet bildirmeniz gerekmektedir.

İşe başlama 04/10 2000.   Askerlik borçlanmasını yapmadım. 15 yıl pirimim var 12/12/1974 doğumluyum emekli ne zaman kaç yaşında olurum? Bir de askerlik borçlanırsam geriye dönük olur mu? Teşekkürler

08/09/1999 Tarihi sonrası sigortalı olan tüm erkek 4/a’lılar 60 yaş 7000 prim günü şartıyla tahsis talebi gerçekleştirmektedir. Askerlik süreniz 395 gün ise borçlanma yaparak 58 yaş 5975 prim günü şartına indirebilirsiniz. Borçlanmanızda dikkat etmeniz gereken nokta 08/09/1999 ve öncesi bir tarihe sigorta başlangıcınızı çekmektedir. Uzun dönem askerlik yaptıysanız yukarıda belirtilen süre kadar borçlanma yapabilirsiniz.

SORU: Merhaba SSK öncesi doğumlarla ilgili gelişme var mı? Bir de eşim 61 doğumlu 03.20.2001 SSK girişi var 6360 gün sigorta pirimi var nasıl ne zaman emekli olur?

CEVAP: Sigortalılık öncesi gerçekleşen doğumlara borçlanma imkânı getirilmesi birçok kez gündeme getirildi. Meclise bazı partiler kanun teklifi bile sunmuş ancak kabul görmemiştir. Sigortalılık öncesi doğum borçlanması imkânı tanınması halinde yaklaşık 1 milyona yakın kişi emeklilik imkânına kavuşacaktır. Emeklilik sorunuza gelecek olursak 09.09.1999 sonrası sigorta girişi olan tüm erkek 4/a’lılar 60, kadın sigortalılar ise 58 yaşında 7000 prim günü şartına tabi emekli olacaktır. Yaşlılık aylığı almak ister ise eşiniz 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 prim günü ve 60 yaş şartını tamamlaması gerekecektir.

Merhabalar Mert Bey, Ben 1985 SSK girişli fakat gün yatırılmamış bir çalışanım. 15.05.1967 Doğumluyum, ilk gün yatırılış 1990 yılında yapıldığından 5525 günden emekli olabiliyorum fakat 01.09.1988 ile 05.03.1990 tarihleri arasında askerlik görevimi yaptım ben bu durumda 1988 den 1989 tarihleri arasından 120 gün askerlik borçlanması yaparsam bu tarihlerde gün görüldüğü taktirde emeklilik için 5450 yeterli oluyor bu bilgilerin doğruluğunu tarafınızdan teyit edilmesi durumunda borçlanmayı yapıp emeklilik işlemlerini başlatacağım. Teşekkürler ederim.

Hizmet dökümünüzde başlangıç gözükse dahi karşılığında ödenmiş prim gün sayısı yok ise bu tarih sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilmemektedir. Bu yatırılmamış günler için hizmet tespit davasına gitmeniz gerekir ancak mevcut durumda 35 yıl geçtiği içi hak düşürücü süre göz önüne bulundurulduğunda davayı kazanmanız mümkün gözükmemektedir. 1985 Harici kabul görülen sigortalılık başlangıcınızı tam olarak belirtmemişsiniz. Ancak hesaplamalarınıza göre askerlik borçlanması sonrası sigorta başlangıcınız 23.11.1989’a iniyorsa dediğiniz gibi 51 yaş 5450 prim günüyle tahsis talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Selam, ben bir ev hanımıyım. 17 yaşımda (1990) Belçika’ya geldim.  Burada 2001 çalışmışlığım var 3 ay. Sorum 1 Ağustos 2019’dan önce müracaat ettim yurtdışı emeklik için 1973 doğumluyum 5750 gün yatıracağım (17 Nissan’a kadar) yatırsam kaç yaşında emekli olurum? 

01 Ağustos 2019 tarihinden önce yurtdışı borçlanması yaptıysanız ve ev hanımlığına bağladığınız 1990 itibariyle tahakkukunuz yapılmışsa 47-48 veya 49 yaşınızda emekli olabilirsiniz. Size net bir tarih verebilmemiz için yurtdışı borçlanması yaptınız aralığı öğrenmemiz gerekir. Elinizde bulunan borç tahakkukunda bu bilgiler mevcuttur. Sizi 1990 yılından itibaren borçlandırmışlarsa hemen emekli olabilirsiniz. Bağlanacak aylık tutarı da yine borçlanma miktarınıza göre şekillenmektedir. Asgari ücret üzerinden borçlanacaksanız en düşük alacağınız aylık 1.500 – 1.750 TL olacaktır.

Merhaba, benim sigorta girişim 03.05 1995, doğum tarihim ise 03.06.1974. Ne zaman emekli olabilirim?  Teşekkürler 

Sigortalılık başlangıç tarihinize istinaden tahsis talep başvuru şartlarınız 55 yaş 5750 prim günüdür. Bu bilgiler 4/a sigortalıları için geçerlidir, 4/b sigortalısı iseniz yaş şartı değişmeksizin 9000 prim gününe ihtiyacınız olacaktır.

Eşim 25.08.1969 doğumludur 20.11.2002 tarih itibaren isteye bağlı SSK primleri ödüyoruz 01.10.2008 tarihinde sistem Bağkur'a döndü ve bu tarihte engelli çocuğu olan annelere erken emekli olabilme hakkı tanındı çocuğumuz 05.07.1999 doğumludur. Yani eşim 21 yıllık engelli çocuğa bakmaktadır oysa kanun 01.10.2008 tarihini baz alıyor bu bir hak kaybıdır ne yapmalıyız eşim ne zaman emekli olacak saygılar.

Ağır engelli çocuğu bulunan sigortalılara 5510 sayılı kanunla birlikte erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Kanun gereği kişinin bildirmiş olduğu her bir yıl için 90 gün fazladan prim günü hesap edilir ve bu süre yaş şartından da indirilir. 5510 Sayılı kanun 01.10.2008 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Kanunlar geriye yönelik uygulamaya gidemediği için bu tarih öncesi süreler ne yazık ki dikkate alınmamaktadır. Eşiniz Bağkur sigortalısı olduğundan 58 yaş ve 9000 prim gününe tabi olacaktır. 2008 Yılından bu güne kadar 12 yıllık sürede 1080 prim günü hizmetine ayrıca eklenecek ve yaştan indirilecektir. 1080 gün primden düşüldüğünde 7920 gün 55 yaşa inmiş oluyor. Eşiniz 51 yaşında, 53 yaşına geldiğinde bir SGK merkezine giderek dilekçe ile emeklilik yaşı hesaplaması talep edebilirsiniz.

26.09.1979 Doğumluyum, SSK girişim 01.09.1997. Şu anda 6889 prim ödeme gün sayım var ve galiba EYT mağduruyum. SGK’ya göre 57 yaşında 25 yıl çalışma sürem ve 5900 prim üzerinden emekli olabileceğim. Bu da 2036 yılına denk geliyor, daha erken bir tarihte emekli olabilir miyim?

Sigortalılık başlangıcınıza göre emeklilik hesaplamalarınız doğrudur. Ancak, malullük ya da engellilik dışında ne yazık ki daha erken emekli olabileceğiniz bir imkan bulunmamaktadır. Sağlık sorununuz varsa heyete girebilir yüzde 40 ve üzeri bir rapor alırsanız malul ya da engelli emekliliğine müracaat edebilirsiniz.

17.04.1963 doğumluyum. 01.05.1997 tarım Bağkur’u girişim ve 6101 gün prim ödemem var. 2014 yılı nisan ayın tarım Bağkur’undan çıkarak Ek-5 tarım sigortası ödemeye başladım. Toplam 1273 gün prim ödemem var. Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim. Yeni torba yasaya göre teşekkür ederim, kolay gelsin.

Ek 5 tarım sigortalılarının emeklilik koşullarında normal 4/a sigortalılarından hiçbir farkı yoktur. Tarım sigortasının en önemli avantajı ödenen prim tutarının düşük olmasıdır. Tarım Bağkur’undan çıkmanız için son 1261 günden fazla tarım sigortası ödemeniz gerekiyordu ve siz 1273 gün tarım sigortası bildirmişsiniz. Bu durumda 6101 günlük tarım Bağkur’u süreleriniz de tarım sigortasına aktarılacaktır. Tarım sigortası kapsamında 56 yaş 5825 prim gününe tabisiniz ve siz tüm şartları yerine getirmiş görünüyorsunuz. Tahsis talebinde bulunmak için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat edebilir, emeklilik müracaatında bulunabilirsiniz.

Merhaba, doğum tarihim 22.01.1983. Sigorta başlangıcım 19.03.2004. Aylık bağlama oranı hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim. İyi günler.

Aylık bağlama oranı 01.01.2000 ile 30.09.2008 tarihleri arasında hizmeti bulunan kişiler için 3600 gün için %35, ve buna ek her 360 gün için 2 puan artırılarak toplamda %65’i geçmeyecek şekilde uygulanır. 01.10.2008 Yılı sonrasındaki hizmetlerde ise aylık bağlama oranı en fazla %50 olarak hesaplanmaktadır. Sadece aylık bağlama oranına bakarak hesaplama yapmak mümkün değildir bunun yanında onlarca gösterge rakamı da mevcuttur. 2008 Sonrası aylık bağlama sisteminde çok prim bildirene yüksek, az prim bildirene düşük emekli maaşı bağlanmaktadır. Yani asgari ücretle çalışan biri 7200 günü geçer ise her yıl için aylığında düşüş olacakken yüksekten prim bildiren kişinin çalıştıkça aylığı yükselecektir. Bu konuda detaylı hesaplama verilerine aşağıdaki kanun üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@