MEB harekete geçti! Peş peşe açıklamalar geldi, 81 ile yazı yollandı

Milyonlarca kişinin gözü kulağı gelecek habere çevrilmişti. Milli Eğitim ve Sağlık bakanları peş peşe açıklamalar yaptı. Koronavirüs nedeniyle okullar tatil edilecek mi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle nedeniyle okulların tatil edilip edilmeyeceğini Milli Eğitim Bakanlığı ile istişare ettiklerini açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da koronavirüs tedbirleri kapsamında okullardaki eğitim sürecinin planlanması konusunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi. Öte yandan MEB 81 ilde ki okullara koronavirüs yazısı yolladı.

Haberler 11.03.2020, 09:09 11.03.2020, 17:57
MEB harekete geçti! Peş peşe açıklamalar geldi, 81 ile yazı yollandı

Milyonlarca öğrencinin ve ailesinin gözü kulağı koronavirüs nedeniyle bakanlıklardan gelecek habere çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü duyurdu. Bu açıklama sonrası gözler Milli Eğtim bakanlığına çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na katıldı ve milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bakan Koca, bir milletvekilinin "Okullarda nisan ayında bir haftalık tatilin iki hafta yapılacağıyla ilgili sosyal medyada paylaşımlar var. Bu konuda bir açıklama yapabilir misiniz?" sorusu üzerine de "Milli Eğitimle ilgili biz zaten önümüzdeki günlerde görüşmüş olacağız. Orada tartışmış oluruz." dedi.

Devletin yapılması gerekeni, birçok ülkenin yapmadığı kadar yaptığını dile getiren Koca, şunları kaydetti:"Virüs komşu ülkeleri, Avrupa'yı, toplam 114 ülkeyi sardı. Bu ana kadar ki başarımız, elimizde olmayan faktörlerle devam etmeyebilir. Kontrolümüz altında olmayan değişkenler ve faktörler var, Avrupa örneğinde verdiğim gibi... Vaka görülmesi mümkündür. Yayılmasını önlemek bizim elimizde. Hepimiz görevlerimizi yapar, sorunla kurallara göre mücadele edersek ikinci büyük başarıyı elde edebiliriz. Dünya bununla kıyaslanmayacak kadar büyük salgınlar gördü. Koronavirüs salgınında şu ana kadar ölüm oranı çok düşüktür fakat bizim için her hayat çok büyük değere sahiptir. Kaygının büyüklüğü dünyada vakanın büyüklüğünden kat kat fazladır. Bu küresel soruna karşı tek tek bireyler olarak ulusal bir mücadele vermeliyiz. Riskler somut, kurallar çok basit, uyarsak bu riski ortadan kaldırabiliriz. Sorun küresel, mücadele ulusal, riskler somut, kurallar basit."

Sağlık Bakanı Koca'nın, komisyondaki bilgilendirmesi 3 saat sürdü. Koca'nın, komisyon salonuna girişinin ardından milletvekilleriyle tokalaşmaması ve elini göğsüne götürerek selamlaması dikkati çekti.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer'in, "Sayın Bakanım, tokalaşma yok değil mi?" diye sorması üzerine Koca, "Evet, kalbimizdesiniz." dedi.

BAKAN SELÇUK: "DEĞERLENDİRMELERİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında okullardaki eğitim sürecinin planlanması konusunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi.Selçuk, Twitter hesabından okullardaki eğitim sürecine ilişkin paylaşımda bulundu.Bakan Selçuk, paylaşımında "Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir. Okulların tatil takvimiyle ilgili resmi kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum." ifadelerini kullandı.

BAKANLIK YAZI YOLLADI 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) salgını nedeniyle, öğrenci, öğretmen ve Bakanlığa bağlı personelden  zorunlu olmadıkça proje, uluslararası toplantı ve benzeri etkinlikler kapsamında  yurt dışına seyahat etmemeleri istendi.Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere gönderilen yazıda,  Çin Halk Cumhuriyeti'nin Vuhan şehrinde ortaya çıkan Kovid-19 vaka sayısının  komşu ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde arttığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) de yeni virüsün hızla yayıldığını ifade  ettiği aktarılan yazıda şunlar kaydedildi:"Ülkemiz tarafından ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol  tedbirleri alınmakta olup Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlara da alınması  gereken önlemlere ilişkin bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu bağlamda  öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve Bakanlığımız personelinin bu süre zarfında  tedbiren zorunlu olmadıkça proje, uluslararası toplantı ve benzeri etkinlikler  kapsamında yurt dışına seyahat etmemeleri; yurt dışında görevli bulunan veya  görevlendirilmeleri zaruri olan Bakanlık personelinin sağlık önlemlerine azami  düzeyde riayet etmeleri; Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımız ile  bulundukları ülkenin resmi makamları ve Dünya Sağlık Örgütünün açıklama ve  uyarılarını yakından takip etmeleri önem arz etmektedir."

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@