MEB Alan Değişikliği Kontenjanları Açıklanacak mı? Alan Değişikliği Yapılacak Alanlar..

MEB Alan Değişikliği Kontenjanları Açıklanacak mı? Alan Değişikliği Yapılacak Alanlar.. Eğitim-İş Genel Merkezi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilmek üzere 400/410/923 sayılı Alan Değişikliği konulu 24 Aralık 2018 tarihli resmi yazı yayınlandı.

Haberler 27.12.2018, 21:41 27.12.2018, 21:42
MEB Alan Değişikliği Kontenjanları Açıklanacak mı? Alan Değişikliği Yapılacak Alanlar..

Genel Başkan Orhan Yıldırım imzalı resmi yazıda ''Bakanlığınızca açıklanan alan değişikliği kontenjanlarının yetersiz olduğu bilgisi sendikamıza ulaşmıştır. Son birkaç yıldır alan değişikliğinin adeta formaliteden yapıldığı da göz önüne alınarak bu yıl mağduriyetleri ortadan kaldıracak şekilde yapılmasını talep etmiştik. 

Buna rağmen sınırlı sayıda kontenjanların açılması mağduriyet yaratmaktadır. Konuya ilişkin olarak; belirlenen kontenjanlarda kriterlerin ne olduğunun bildirilmesini, ülke genelinde açılan tüm kontenjanların liste halinde paylaşılmasını, ülke genelinde iller bazında ve alanlar bazında açık kadroların liste halinde paylaşılmasını, ülke genelinde iller bazında hangi alana kaç başvurunun olduğunun paylaşılmasını, listelerin bir örneğinin 4982 sayılı yasa gereği tarafımıza gönderilmesini, sadece diplomaya dayalı olarak yapılan alan değişikliğinde az kontenjan açılmasına bağlı olarak yaratılan mağduriyetlerin giderilmesini talep ederim.'' denilmiştir. 

2018  MEB Alan Değişikliği Yapabilecek Branşlar

MEB bugün 2018 alan değişikliği duyurusunu yayımladı. Alan değişikliği talebi yıllardır beklenen bir talepti. Bugün duyuru geldi. Peki alan değişikliğinin detayları nasıl? Bu haberimizde alan değişikliğinin tüm detaylarını alan değişikliği yapılabilecek branşları mebpersonel.com farkıyla açıklıyoruz: 
 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alan değişikliğine ilişkin olarak yapılan açıklama ile alan değişikliği yapılabilecek tarihler açıklandı.

Alan değişikliği ile ilgili geçmiş dönemden bir bilgilendirme yazısı:  

a) Mezun oldukları yükseköğretim programı itibarıyla alanları; Fizik, Kimya, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri olup ilköğretim kurumlarının Fen Bilgisi, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmenliklerine atanmış olanlar, istekleri hâlinde mezun oldukları yükseköğretim programı itibarıyla Esaslar eki Çizelge doğrultusunda alanlarına alan değişikliği işlemleri yapılabilir.  
b) İlköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanlar; 

Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı;  
Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya;
İlköğretim Matematik alanına Matematik;  
Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların alan değişikliği işlemleri yapılabilir. 
Fakat bunun dışında örneğin sınıf öğretmenlerin branş öğretmenliği veya okul öncesi öğretmenliği alanına alan değişikliği yapılamaz. Bu alanların değiştirilebilmesi için Talim Ve Terbiye Kurulunca hangi alan öğretmenlerin seminer, kurs, hizmetiçi eğitim alarak hangi alanlara geçebileceği ve bunun için ne kadar seminer, kurs, hizmetiçi eğitim alacağının belirlenmesi ve seminer, kurs, hizmetiçi eğitimlerin hangi kurumlar tarafından verilebileceğinin 80 sayılı Talim Ve Terbiye Kurulu Kararına bu yönde bir geçici bir madde eklenerek düzenlenmesi gerekmektedir.  
Norm kadro fazlası sınıf öğretmenlerinin yan alanlarına göre branş öğretmenliğine geçişi için okullardan sınıf öğretmenlerinin yan alanları istenerek bu öğretmenlerin yan alanlarına alan değişikliği yapılabilir.

NOT: 2018 Alan değişikliği yapılması durumunda MEB tarafından yapılacak olan yazıdaki branşlar geçerli olacaktır. 

Kaynak: http://www.mebpersonel.com/meb-personeli/meb-alan-degisikligi-kontenjanlari-aciklanacak-mi-alan-degisikligi-yapilacak-alanlar-h227349.html

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@