Maden Suyunun Faydaları nelerdir? Günde kaç tane içilmeli

Çoğu insan yemek yedikten sonra şişlik hissettiğinde maden suyuna başvurmaktadır. Peki maden suyunun faydalarını biliyor musunuz? İşte sizler için derlemiş olduğumuz bu faydalı bilgilere hep birlikte göz atalım

Haberler 27.12.2018, 14:18 27.12.2018, 14:18
Maden Suyunun Faydaları nelerdir? Günde kaç tane içilmeli

Genel olarak soda ile karıştırılan maden suyu içerisinde birçok fayda yer almaktadır. Maden suyu faydaları arasında en önemlisi ise kemik sağlığı ve kalsiyuma katkısıdır. Bilindiği üzere maden suyu, insan vücudunda yer alması gereken minerallerin büyük çoğunluğunu içerisinde barındırmaktadır. İçerisinde magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum barındırır.

 

Soda ile Madun Suyu Arasındaki Fark Nedir?

Soda ile karıştırılan maden suyu arasında büyük bir farklılık vardır. Soda, içilebilir bir suyun karbondioksit karıştırılmış halidir. Maden suyu ise, yer altı sularından elde edilen ve yer altından yüzeye çıkarken zenginleşmektedir. Bu yüzden maden suyu faydaları, sodanın faydalarına göre daha fazladır.

Maden Suyu PH Değeri Ne Kadar?

Ülkemizde çıkarılan birçok maden suyu içerisinde Na-HCO3 yer almaktadır. Aynı zamanda HCO3, Mg-HCO3 tipinde yer alan sulara rastlamaktadır. Maden suyu pH değerleri ise 5,38-8,79 seviyesi arasındadır. Sıcaklıkları ise 10 derece ile 27 derece arasında değişkenlik göstermektedir.

 

Maden Suyu Bozulur mu?

Maden sularının bozulma gibi bir durumu söz konusu değildir. Ürünlerle son kullanma tarihi eklenmesinin nedeni ise, şişeler dolduktan sonra geçen sürenin ardından dışarıya karbondioksit gazının kaçmasıdır.

Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

Yazımızın bu bölümünde ülkemizde de oldukça fazlaca tüketilen maden suyunun faydalarını sizler için listeledik. İşte, her şey de olduğu gibi kullanırken aşırıya kaçınılmaması gereken maden suyu faydaları…

1. Vücut İçerisinde Yer Alan Yağı Dengeler

İçerisinde sülfat ve bikarbonat iyonları bulunan bu sayede vücutta yer alan yağı metabolize eden maden suyu yağ yakma konusunda oldukça faydalıdır. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo kaybının yaşanmasına da sebep olur.

 

2. Kemikleri Geliştirir

Maden suyu faydaları arasında en önemlisi vücutta yer alan kemiklere mineral ve kalsiyum sağlamasıdır. İçerisinde yer alan maddeler sayesinde diş etine ve dokulara da oldukça katkı sağlamaktadır.

 

3. Kan Basıncı İçin Faydalıdır

İçerisinde bulundurduğu magnezyum ve kalsiyum kaynakları sebebiyle kan basıncı içerisinde yaşanan dalgalanmaları en düşük seviyeye indirir. Kısacası maden suyu kan basıncının korunmasında çok önemlidir.

 

4. Sindirim Sistemini Rahatlatır

Ülkemizde maden suyu faydaları arasında en çok bilineni, sindirimi kolaylaştırmasıdır. İçerisinde yer alan sülfat sindirim enzimleri üretilmesinde oldukça önemlidir. Bu sayede şişkinlik ve kabızlık sorunu da ortadan kalkar.

 

5. Mide Asidinin Dengelenmesi Sağlar

Maden suyu faydaları arasında yer alan mide asidinin dengelemesi oldukça önemli bir faydadır. Mide içerisinde yaşanan ekşime ve yanmayı ortadan kaldırır.

 

6. Vücutta Yer Alan Kas Gelişimine Katkı Sağlar

İnsanların vücutları kaslardan meydana gelir. Kasların gelişmesi insan yaşamı için oldukça önemli bir etkendir. Potasyum ve magnezyum gibi karışımlardan oluşan maden suyu da vücutta yer alan kasların gelişimine büyük katkı sağlar.

 

7. Yorgunluğu Engeller

Maden suyu vücut yorgunluğundan çok zihinsel yorgunluğa iyi gelmektedir. Kısaca belirtmek gerekirse maden suyu faydaları arasında en önemlisi kişi hafızasını ve konsantrasyonu arttırmasıdır.

 

8. Cilt Parlaklığını Arttırır

Maden suyu içerisinde yer alan mineral su, silisyum parçacıklarının en belirgin kaynağıdır. Bilindiği üzere silisyum, güzel bir cildin doğal sırrıdır. Mineral su sayesinde koyu renk lekeler azalır ve cildin parlak görünmesi sağlanır.

 

9. Saçları Güçlendirir

İnsanların vücudunda saçların bakımı oldukça zordur. Hava koşulları başta olmak üzere birçok şey saçları yıpratır. Maden suyunun içerisinde yer alan PH değeri saçlarda yaşanan kayıp gücü ve parlaklığı geri kazandırmaya yaramaktadır.

 

10. Cilde Faydalıdır

Bunların yanı sıra maden suyunun cilde de çok faydalı olduğu söylenebilir. Ciltteki kırışıklıklara karşı etkili olan içecek, sivilce sorunlarını da aza indirmektedir. Ayrıca ciltteki nem oranını dengeleyerek daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olmaktadır.

 

11. Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Böbrek taşı oluşumunu da engelleyen maden suyu, sindirim kolaylığı için etkili bir ilaçtır. Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayan maden suyu kemik yapısını da güçlendirmektedir. Kemik yapısının oluşmasında olumlu katkısı bulunan maden suyu, menopoz döneminde olan kadınlara olumlu katkı sağlar.

 

12. Bir Çok Hastalığı Önler

Meme kanseri, prostat ve kalp rahatsızlıklara engel olan maden suyu, şeker hastalığının tedavi sürecinde destekleyici olan bileşen, kan basıncını ve şekerini de dengeye sokmaktadır. Karaciğer, safra kesesi ve birçok organın düzenli, dengeli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 

13. Her Yaş İçin Faydalıdır

Maden suyu doğal içeriği sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Bu yüzden yetişkinlerde her gün maden suyu tüketmek faydalıdır. Büyüme çağındaki çocuklar içinde faydalı olan maden suyu, vücut için gerekli mineralleri karşılamaktadır. Bu da sağlıklı büyümeye yardımcı olmaktadır. Hamile kadınlarda ise besinlerin daha kolay sindirimini sağladığı için faydalı bir içecektir.

 

Ne Oldu?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@