Maaşınızdan Olabilirsiniz! Sakın İmza Atmayın!

Milyonlarca emekliyi çok yakından ilgilendiriyor. Nakit sıkıntısı çeken emekli vatandaşlar bankalardan kredi kullanıyor. Fakat birçok kişi banka evraklarını imzalarken tam olarak okumadığı için neyi imzaladığını bilmiyor. Bu durum da mağduriyetlere neden olabiliyor. Kredilerin geri ödenmesinde yaşanan aksaklıklarda emeklilerin maaşlarının tamamına haciz konulabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşılmaması için maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat evrakının imzalanmaması gerekiyor.

Haberler 17.04.2020, 11:48
Maaşınızdan Olabilirsiniz! Sakın İmza Atmayın!

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı  Aziz Koçal, emeklilerin, kredi kullanırken, taksitleri ödeyememeleri halinde  maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek,  maaşlarının tümüne haciz konulmaması için muvafakat evrakını imzalamamaları  gerektiğini bildirdi.

Koçal, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında  bazı vatandaşların ekonomik olarak sıkıntı yaşayabildiğini, bu süreci atlatmak  için kredi talebinde bulunabildiğini anlattı.

Bankalardan kredi almayı tavsiye etmediklerini aktaran Koçal,  özellikle emeklilerin, kredi başvurusu  onaylanıp sözleşme aşamasında bankaların  kendilerine sunduğu evrakları incelemeleri, maaşla ilgili bankaya muvafakat  vermemeleri gerektiğini vurguladı.

Koçal, bankaların, kredi verdikleri esnada emeklilere imzalattığı  evraklar arasında maaşlarla ilgili muvafakat yazısının bulunduğunu belirterek, şu  uyarılarda bulundu:

"Bilindiği üzere emekli maaşları SGK alacakları ve nafaka ödemesi  dışında emeklinin muvafakatı olmadan haczedilemez. Emekli vatandaşlarımız  farkında olmadan kredi taksitlerini ödeyemezse emekli maaşının alınması konusunda  bankaya muvafakat veren yetkiyi imzalayabiliyor. Bankaların, tüketiciye gerekli  açıklama yapmadan muvafakat imzalattıklarına dair yoğun şikayet alıyoruz. Bu  konuda mağduriyet yaşayan emekli tüketicilerimiz bulunmaktadır."

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@