LYS sonuçları açıklandı! Sorgulama için tıklayınız

Üniversite adayları için hayati öneme sahip LYS sonuçları bugün açıklandı. LYS sonuçlarına erişebilmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Haberler 01.03.2019, 12:24
LYS sonuçları açıklandı! Sorgulama için tıklayınız

Üniversite adaylarının büyük merakla bekldiği LYS sonuçları nihayet açıklandı. Yüz binlerce kişinin büyük umutla girdiği LYS’nin sonuçları ÖSYM’nin resmi sitesinde yayımlandı. Adaylar aşağıdaki linke tıklayarak LYS sonuçlarına ulaşabilirler.

LYS SONUÇLARI SORGULAMA

Adaylar LYS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek. Üniversiteye kayıtlar ise Ağustos ayı içinde yapılacak. 12-16 Ağustos tarihleri arasında elektronik kayıtlar başlayacak. Bireysel kayıtlar ise 15-19 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Peki, LYS puanı hangi bölümler için kullanılıyor? Haberimizin devamında LYS puanı ile alan bölümlerin listesini aşağıdaki bağlantı ile de ÖSYM’nin 2016 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na erişebilirsiniz. Söz konusu kılavuz tercih yapılırken dikkate alınmalıdır. Öğrenciler taban puanlarını ve kontenjanları dikkate alarak tercih yapacaklar.

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu için tıklayınız

LYS TERCİH SÜRECİ

Bugün LYS puanlarını öğrenen öğrenciler 26 Temmuz-2 Ağustos arasında tercih yapacaklar. 2 Ağustos’tan sonra da LYS yerleştirme sonuıçları beklenecek ki en büyük heyecan da bu süreçte yaşanacak. LYS Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklnacak dersiniz, ÖSYM sonuçları 12 Ağustos’tan önce açıklamak durumunda çünkü bu tarihte üniversitelere kesin kayıtlar e-kayıt yöntemiyle başlayacak.

Tercih dönemine dikkat! İşte özel üniversiteler ve puan aralıkları

LYS PUANI İLE TERCİH EDİLEBİLECEK BÖLÜMLER ve KONTENJANLAR

Matematik – Fen Puanı:

ÖZEL DURUMDAKİ ADAYLAR

Sınava giren öğrencilerin puanlarının hesaplanmasında bazı özel durumlar da mevcuttur.  ÖSYS’de özel durumda olan adaylar şunlardı: Okul birincileri, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen sanat dallarında üstün yetenekli adaylar, TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adaylar, spor dallarında üstün başarılı adaylar ve engelli/sağlık sorunu olan adaylar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@