Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinden Öğretmenlere Kutlama Mesajı

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği bugün seminer dönemi başlayan öğretmenler için mesaj yayınladı.

Haberler 05.09.2017, 18:33
Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinden Öğretmenlere Kutlama Mesajı

Bugün eğitim camiası olarak, yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ'ın ifade ettiği gibi yaklaşık 900 bin öğretmeni olan büyük bir aileyiz. Bu büyük aile, bugün eğitim öğretimin planlamasını yapmak üzere kolları sıvadı. Sayın bakanımızın bir konuşmasında vurguladığı aile kavramı bütün camiayı sahiplendiğinin ve dertleriyle dertlendiğinin, sorunları ile ilgilendiğinin bir göstergesi olarak bizleri memnun etmiştir. Zira bir ailede bir ferdin canı yandığında diğer aile bireylerinin yüreği sızlar.

Bu konuda eğitim camiasına aile nazarıyla bakan Sayın İsmet YILMAZ ve bütün mesai arkadaşlarına öğretmen camiası adına şükranlarımızı sunuyoruz. Umut ediyoruz ki bu sene, eğitim camiasının maddi ve manevi isteklerinin yerine getirileceği, taleplerinin karşılanacağı, sorunlarının minimize edileceği bir sene olacaktır. Unutulmamalıdır ki mutlu bir aile mutlu çocuklar yetiştirir. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir. Öğretmenlerin eserlerinin kalitesi, öğretmenlere verilen değer ve itimat ile doğru orantılıdır. Eğer geçmiş yıllarda olduğu gibi kurum kültür ve düzenini bozan, öğretmenlerin huzur ve sükununu sağlayamayan, mobbinge maruz bırakan bir anlayış olursa bu senenin de diğer senelerden farklı olacağını sanmıyoruz. Üzülerek belirtmek gerekirse öğretmenlerin arkasında adil bir şekilde duramayıp öğretmenleri eğitim öğretimin diğer paydaşlarına ezdiren bir anlayış ve yaklaşım tarzı olursa öğretmenler eğitimden elini eteğini tekrar çekecektir. Yani vicdani ve insani sorumluluklarını yerine getirecek, sadece resmi olarak eğitimi sırtlayacaklardır. Eğitimi resmi olarak sırtlamak da hiçbir zaman gönül bağı ile sırtlamanın önüne geçemez. Eğer bu büyük ailenin gönül bağı ile eğitim öğretimi sırtlaması bekleniyorsa ona göre adımların atılması elzemdir.

Bu sene eş durumu tayinlerinde büyük başarı sergileyen bakanlığımızın aynı performansı atanamayan öğretmenler, engelli öğretmenler ve sözleşmeli öğretmenler için de gerçekleştirmesini umuyoruz. Başta söylediğimiz gibi biz bir aileyiz. Bir bedenin azaları gibiyiz. Birinin parmağı incinse diğeri yüreğinde hisseder. Bu bakımdan yaşanılan sıkıntılardan bakanlığımızın malumatı vardır. Bu konularda da atılması gereken adımların atılmasını talep ediyoruz. Aslına bakarsanız öğretmenler arasında bu kadar farklı isimlendirmenin olmasını da doğru bulmuyoruz. 

Geçmiş yıllarda her devlet kurumunda vuku bulan ve bazıları tarafından görmezden gelinen sızmalara bizim bakanlığımızda sızmaların daha fazla olduğu aşikardır. Sayın bakanımızın başta FETÖ olmak üzere PKK sempatizanlarını da bakanlık bünyesinde hangi makamda olursa olsun barındırmayacağını ve mücadele edeceğini umuyoruz ve bu konuda inancımız da tamdır. Bütün bir eğitim camiası olarak da desteğimiz kendisiyle olacaktır.

Bazı sendikaların mülakatta yaşanan şaibeler dolayısıyla kurum kültürünü olumsuz yönde etkiledikleri, eğitimi sekteye uğrattıkları ve başarılı, lider konumunda eğitimcileri küstürdükleri artık herkes tarafından biliniyor. Bakanlığın içerisinde bu denli  bir paralel yapılanmaya daha izin verilmemesi konusunda bütün eğitim ailesi hemfikirdir. Sendikaların işi atama yapmak değildir. Kendi üyelerinin haksızlığa uğramamasını sağlamaktır. Haklarını savunmaktır. Bu vesileyle Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ'dan sendikaların durması gerektiği yerde durmayı bilmesini, bildirmesini istiyoruz. Eğer adalet ve liyakat talebinde bulunacaklarsa baş üstüne denilmeli eğer üye kayırma ve haksız atama yapılması talep edilirse tard edilmesini eğitimin selameti açısından son derece önemli görüyoruz. 

Eğitim öğretim yılının içerisinde geçmiş yıllarda olduğu gibi bu senenin de belirsiz bir şekilde geçmesini istemiyoruz. Artık bir senenin içerisinde emniyet teşkilatında ve askeriyede olduğu gibi ne zaman atama olacağı, neye göre olacağı, ne zaman tayinlerin olacağı, kaç kişinin atanacağı vs gibi işlemlerin net bir disiplin ile karara bağlanmasını ve takvimin sene başında belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Bakanlığımızın Enerji Bakanlığı ile yaptığı protokol gereği uygulamaya konulan Tematik Lise projesini canı gönülden destekliyoruz. Meslek liselerinin kalitesini arttırmada, istihdam yaratmada, iş gücü ihtiyacını karşılamada bu gibi projelerin bu sene daha fazla ve etkin yapılmasını arzu ediyoruz. 

Bu vesileyle eğitim camiasını bir aile olarak görüp sahiplenen bakanlığımız yetkililerine, başta Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gelecek neslimizin yetiştirilmesinde emeklerini esirgemeyen eğitim camiasına da bu senenin hayırlı ve uğurlu olmasını, bol başarılı bir yıl olarak geçmesini temenni ediyoruz. Sevgi ve saygılarımızla...    

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@