KPSS'den Yüksek Puan Alan Mülakat Mağdurları Meclis Gündeminde!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Türkiye Büyük Miller Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak mülakattan düşük puan verilen KPSS'den yüksek puan alan mülakat mağdurlarını meclis gündemine taşıdı.

Haberler 27.02.2020, 21:25
KPSS'den Yüksek Puan Alan Mülakat Mağdurları Meclis Gündeminde!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Türkiye Büyük Miller Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak mülakattan düşük puan verilen KPSS'den yüksek puan alan mülakat mağdurlarını meclis gündemine taşıdı.

Özgür Özel'in konuşmasından öne çıkan satırbaşları şöyle;

Bugün gazetelerde yer alan bir haber, bizi, hepimizi, bir kez daha sözlü mülakat sistemini tartışmaya; liyakatsiz ve siyasi atamaların, evlatlarımızın, öğrencilerimizin hakkını yediğini, kul hakkını yediğini hatırlatmaya mecbur kılıyor. 2018 KPSS'de, ÖSYM'nin kendi açıkladığı sıralamaya göre fizik öğretmenliği branşında Türkiye 1'incisi olan Deniz Eren Demir, biliyorsunuz, mülakattaki tüm soruları cevaplamış ancak sözlü mülakattan kalması için gerekli olan 54 puan verilerek atanmasına engel olunmuştu. Bugün de 2019 KPSS'de coğrafya branşının 1'incisi Alparslan Uysal'ın, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için girdiği mülakat sınavından, yine ihtiyaç olan en düşük puan verilerek elendiğini okumuş bulunuyoruz.

Fizik öğretmenliğinin 1'incisini, coğrafya öğretmenliğinin 1'incisini, 20 bin öğretmen atanacakken mülakatla eleyen sistem, parti devleti sistemidir, ideolojik ayrım sistemidir, aile üzerinden öğrencileri fişleme sistemidir ve suçun şahsiliği ilkesine bakılmaksızın, kişilerin kendi adli sicilleri tertemizken -zaten aksi durumda bunu konuşuyor olmayız- ailelerinden dolayı veya başka bağlantılarla kişilerin elenmesini doğru bulmuyoruz.

Bir başka ayıbı bugün "Diken" internet portalinden öğrendi Türkiye. Canan Coşkun'un haberine göre, Ankara Üniversitesinde okuyan 7 üniversite öğrencisinin, kadın cinayetlerine kaşı Şili'de başlayıp bütün dünyaya yayılan, grubumuzun kadın milletvekillerinin de destek verdikleri "Las Tesis" eylemine katıldıkları gerekçesiyle bursları kesildi. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Leyla Mavili ise kaldığı yurttan çıkarıldı. Bunu nasıl savunacağız? Bunlar 18-19 yaşında gencecik kadınlar, gencecik öğrenciler.

KADIN CİNAYETLERİ

Bütün dünya gibi, kadın cinayetlerini protesto ediyorlar. Protesto anayasal bir hak. Bu hakkı kullandı diye burs kesmek ne demek ya! Yani ekmeğini kesmek, ihtiyaç duyduğu parayı kesmek ne demek. Gencecik kız öğrencilerin burslarını kesmek, onu yurttan atmak ne demek. Nereye atıyorsunuz? O yurttan çıkıp nereye gitsin? O parayı kestiğinizde -ailesinin durumu yok- nasıl olsun? Eylem yaptı diye kız öğrencinin bursunu kesmek kadar vicdansızca, ahlaksızca bir eylemlilik olamaz.

Bunun iktidar partisini de utandırmasını ümit ediyoruz. Onlar tarafından da bu durumun soruşturulması, izlenmesi ve müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

MERHUM PROF.DR. NECMETTİN ERBAKAN'I ANDI

Erbakan Hoca, kendi taklidini yapan Plastip Show'a konuk olabilecek kadar bir yüce gönüllülüğe sahipken, onun devamı olduğunu söyleyen siyasi harekette bakanlar mizah dergilerini toplatmakta ve siyasi mizah en ağır şekilde cezalandırılmaktadır.

Necmettin Erbakan'ın ölüm yıl dönümünde kendisini anmışken "postmodern bir darbe" olarak nitelendirilen 28 Şubat sürecine maruz kaldığını ve Haziran 1997'de Başbakanlık görevinden istifa ettiğini de hatırlatarak, siyaset dışı müdahalelere karşı olduğumuzu bir kez daha anımsatıyor, yarınki yıl dönümü öncesinde 28 Şubat sürecini doğru bulmadığımızı bir kez daha kayıtlara geçirmek istiyoruz. Bu süreçten daha sonra kurulmuş olan bir siyasi partinin, bu süreç hatırlatıldığında "Biz o siyasi görüşü, o gömleği üzerimizden çıkardık." dediğini de 28 Şubat sürecinden sonra takınılan bir tutum açısından da bir kenara not etmek gerektiğini hatırlatıyoruz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@