Koronovirüs Konut Kredisi Faizlerini Etkiledi mi?

Koronavirüs riski ile yükselen döviz kuru ve artan riskler bazı bankaların konut kredisi faizlerini arttırdı. Kurun kısmen dengelenmesi ile kredi faizleri yeniden düşüşe geçti. Virüs tehdidi faiz oranlarını nasıl etkileyecek?

Haberler 12.03.2020, 09:58
Koronovirüs Konut Kredisi Faizlerini Etkiledi mi?

Bankaların konut kredisi faizleri 2019 Haziran ayından itibaren dokuz aydır Merkez Bankasının da politika faiz indirim destekleri ile kesintisiz düşüş ivmesinde hareket etmişti. Söz konusu indirimler jeopolitik riskler ve salgın hastalık riski karşısında hareketlenen kur ile yerini artışa bıraktı. Mart başından itibaren altı banka konut kredisi faizlerinde artış uyguladı. 

Bankalar kurun dengeye girmesi ve jeopolitik risklerin azalması ile bu hafta itibariyle tekrar düşüşe geçti. İlk olarak konut kredisi faizlerini %1.01’e çıkaran Garanti BBVA yeniden faiz oranlarını %0.99’a düşürdü. 

Konut için faiz oranlarını %1.13 olarak uygulayan Türkiye Ekonomi Bankası ise dün gerçekleştirdiği indirimle oranlarını %1.03’e düşürdü.

Bankaların konut uyguladıkları en düşük faiz oranı %0.79 seviyesinde. Söz konusu oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ortak kampanyaları kapsamında sadece sıfır konut taleplerinde uyguluyor. Tüm konut talepleri için en uygun kredi faiz oranı ise %0.87 olarak sunuluyor. 

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 11 Mart itibariyle en düşük konut kredisi faizleri şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık %0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar %0.94’e indirdi. 

Türkiye Finans Bankası 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı oranlarını %0.87’ ye tabela oranlarını ise %0.91’e düşürdü. 

İş Bankası 

İş Bankası %1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için %0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 

Akbank 

Akbank 10 yıl vadeye %0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor. 

Kuveyt Türk Bankası 

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar %0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor. 

Yapı Kredi Bankası 

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 

Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar %0.99 faizle kredi sunuyor. Banka 15 yıl vadeye kadar ise %1.17’ ye faiz ile kredi sunuyor.  

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@