KoronaVirüs Biyolojik Silah mı? Bilim İnsanları Cevapladı!

"Koronavirüs bir tür biyolojik silah" iddiaları dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Koronavirüsünün biyolojik bir silah olduğu iddiaları bilim insanları tarafından yalanlandı.

Haberler 18.03.2020, 21:26
KoronaVirüs Biyolojik Silah mı? Bilim İnsanları Cevapladı!

Uluslarası bilim ekibi tarafından yapılan bir çalışmada, yeni tip koronavirüsün doğal kökenlerinin bulunduğu ve tamamen evrim yoluyla oluştuğu sonucuna varıldığı belirtildi.

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Çin'de ortaya çıkan bu salgınla ilgili birçok soru işaretleri mevcut. Kafalardaki soruların başında koronavirüs biyolojik silah mı sorusu geliyor. Bilim insanları virüsle ilgili en çok merak edilen soruya yanıt verdi.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, Kovid-19 ile ilgili ortak genom dizisi verilerinin ve benzeri virüslerin kapsamlı bir şekilde analiz edildiği, çıkan sonuçların virüsün yapay olarak veya laboratuvar ortamında üretildiğine dair hiçbir belirti göstermediği bildirildi.

Çalışmada, kendilerini ev sahibi hücrelere bağlayan bir tür "çengelli kanca" olan Kovid-19'un reseptör bağlanma alanının, insan hücrelerinin belirli bir moleküler özelliğini hedeflemek için evrimleştiğinin keşfedildiği, araştırma ekibinin bu gelişmenin bir çeşit genetik mühendisliği değil doğal seleksiyon sonucu olduğuna inandığı kaydedildi. 

"HAYVANDA EVRİMLEŞİP İNSANA GEÇTİ"

Araştırmacılar Kovid-19'un insana nasıl bulaştığı konusunda da virüsün yarasa gibi insan dışı bir varlıkta doğal seçilim yoluyla evrimleşip daha sonra insanlara geçmiş olabileceğine ya da insanlara bulaşmadan önce muhtemelen patojenik olmayan virüsün sadece insan popülasyonunda mevcut ölümcül formuna evrilmiş olabileceğine dikkati çekti.

ARAŞTIRMAYA 3 ÜNİVERSİTE KATILDI

Şu aşamada iki senaryodan hangisinin gerçekleştiğini belirlemenin neredeyse imkansız olduğunu belirten araştırmacılar, virüsün tamamen evrimleşmiş haliyle insanlara transfer olması teorisinin doğru çıkması halinde bunun "gelecekte daha fazla salgın" ihtimalini artıracağı uyarısında bulundu. Çalışmaya, Columbia Üniversitesi, Edinburgh Üniversitesi ve Sydney Üniversitesinden araştırmacıların katıldığı ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@