KoronaVirüs Bilim Kurulu Toplantısı Sona Erdi! Sağlık Bakanı Açıkladı: 32 bin sağlık personeli alacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından güncel duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haberler 23.03.2020, 19:32 23.03.2020, 20:06

Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'nde saat 13.30'da başlayan toplantı sona erdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar,

''Sağlık çalışanlarımız adına sizlere teşekkür ederim. Ülkemizde ilk vaka 10 Mart'ta görüldü. Buna ilk hastamızın temas çevresinden başlayarak prensiplerimizi katı hale getirdik. Olayları takip etmek yerine olasılıkları takip ediyoruz. Dün ise sizinle şu bilgileri paylaşmıştım, 20 bin 345 test yapılmıştı, bin 236 vaka tespiti yapılmıştı. 30 Hastamızı da kaybetmiştik. Mücadelemizde ise çok ciddi bir deneyim kazandık.

65 YAŞ ÜSTÜNDEKİLERİNE ÇAĞRI

Yaşlılara uyarıda bulunmak istiyorum, bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz. Size karşı hassasiyeti olan sadece evlatlarınız değil, bütün toplum. Tedbir alıyoruz evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandı. Dünyadaki benzerlerinden çok farklı ilerliyoruz. Gurur duyacağımız bir gerçek de var. Dayanışmamızın dünyada bir örneği daha bulunmuyor.

32 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALIMI

Sağlık çalışanlarımızın maaşlarını iyileştirme çalışmaları yapıyoruz. 32 bin personel dahil ediyoruz. Bu süreçte çalışan sağlık personelimizin ek ödemesini yüzde yüz oranında ödeme yapacağız.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Her birinize saygı ve selamlarımı sunuyorum. Haberciler olarak özel bir sorumluluk bilinciyle burada bulunduğunuzu yakından biliyorum. Toplum titiz haberciliği takdir ediyor. Sizi gönülden kutluyorum.

Testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz.

Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık. Sonuçları daha hızlı öngörüyoruz.

Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz.

Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok.

Kaybettiğimiz hastalarımızın hepsi ileri yaştaydı. Ancak ölümlerinin tek sebepleri yaşları değildi. Başka hastalıklarının da etkileri bulunuyordu. Vücutlarının dirençsizliği de bir faktördü.

Yaşlılarımıza seslenmek istiyorum, size ihtiyacımız var.

TOPLANTI 13.30'DA BAŞLADI
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, saat 13.30'da toplandı.

Bakanlığın Bilkent Yerleşkesi'nde başlayan toplantıda, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin Türkiye'de vaka sayının artması nedeniyle alınabilecek yeni tedbirler ve pozitif vakaların durumu ele alınıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından saat 19.00'da son duruma ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

CAN KAYBI 30'A YÜKSELDİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 9 kişinin vefat ettiğini, hayatını kaybedenlerin sayısının 30'a yükseldiğini bildirdi.

Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle yeni hayatlar kaybedildiğini, vaka sayılarının arttığını belirtti.

"Mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla salgının önünü kesmiş oluyoruz." ifadesini kullanan Koca, "Bugün 9 yeni vefat, 289 yeni tanı var." bilgisini paylaştı. Fahrettin Koca, "Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar." çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti:
"Bugüne kadar toplam 20 bin 345 test yapıldı, 1236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, 'yok' dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek."

.

Yorumlar (2)
att 11 ay önce
bende att puanim dusuktu atanamadim.babam kredi cekip universite icin ukranyaya gonderdi.bu sefer kpsss sinavinada orda oldugum icin giremedim.en son ucakla ulkeme dondum.okulun nolacagoda belli degil suan.benim gibilere illemizin iconde oldugu bu surecde bor kereye mahsus olarak atama yapilmasoni ostiyorum.ulkemizin icinde oldigu bu durumda bizde acil servoslerde calisalim.boze de yardimci olsunlar
att 11 ay önce
bende att puanim dusuktu atanamadim.babam kredi cekip universite icin ukranyaya gonderdi.bu sefer kpsss sinavinada orda oldugum icin giremedim.en son ucakla ulkeme dondum.okulun nolacagoda belli degil suan.benim gibilere illemizin iconde oldugu bu surecde bor kereye mahsus olarak atama yapilmasoni ostiyorum.ulkemizin icinde oldigu bu durumda bizde acil servoslerde calisalim.boze de yardimci olsunlar
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@