Kız öğrenci yurdundaki vahşetin nedeni...

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Oda Başkanı Ali Ekber Çakar, Adana’nın Aladağ ilçesindeki 3 katlı Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangının, gerekli denetimlerin...

Haberler 30.11.2016, 16:07
Kız öğrenci yurdundaki vahşetin nedeni...
TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Oda Başkanı Ali Ekber Çakar, Adana’nın Aladağ ilçesindeki 3 katlı Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangının, gerekli denetimlerin yapılmaması sonucu yaşandığını dile getirdi. Çakar, “Bu acı olaydan dolayı öncelikle halkımızın acısını yürekten paylaşıyor, çocuklarını kaybeden ailelere başsağlığı, yaralı çocuklarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.

“İHMALLER ZİNCİRİ VE DENETİMSİZLİK”

Yaşanan olayların bir ihmaller zincirinin ve denetimsizliklerin sonucu olarak ortaya çıktığını dile getiren Çakar, “Bu vahşet, ne yazık ki ilkokul öğrencilerine yönelik yurt yapmanın yasak olduğu ülkemizde ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle açılan bir yurtta gerçekleşmiştir. Ayrıca, şimdiye kadar farklı nedenler belirtilmiş olsa da çıkan yangının ihmaller zincirinin ve denetimsizliğin bir sonucu olduğu ortadadır. Başta eğitim ve ilişkili binalar olmak üzere kamusal yapılarda yangın önlemlerini almak ve sürekli kılmak için daha kaç yangının olması ve kaç canımızın kaybedilmesi gerekecektir? Bu noktada belirtmek isteriz, ülkemizde binalarda yangına karşı alınacak önlemler ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik’ ile düzenlenmiştir. Binalarda tesis edilmesi zorunlu yapı malzemeleri, söndürme, algılama ve uyarı sistemleri yönetmeliğin ilgili maddelerinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddelerde, yine tesis edilen sistemler için gerekli olan bakım ve periyodik kontrollerin yapılacağı belirtilmektedir” dedi.

“YILLIK DENETİMLERE TABİ TUTULMALI”

Yapılan denetimlerin bağımsız kuruluşlar tarafından yapılarak yıllık denetimlere tabi tutulması gerektiğini dile getiren Çakar, konuşmasına söyle devam etti:

“Denetim ile ilgili maddelerinde ise özel yapılarda denetimin itfaiye tarafından yapılması gerektiği belirtilmektedir. Ancak bu denetimlerin neredeyse hiç yapılmadığı görülmektedir. Makina Mühendisleri Odası olarak, söz konusu sistemlerin gerekli olan periyodik kontrol ve testlerinin takibinin, bağımsız kuruluşlar tarafından yapılarak yıllık denetimlere tabi tutulması gerektiğini kamuoyuna belirtmek isteriz. Başta okullar ve yurtlar olmak üzere kamuya açık alanların denetimi uzman meslek Odalarımızın da katılımı ile yapılmalı, bu tür facialara son verecek önlemlerin bir an önce alınması gerekmektedir. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın yerleştirildikleri yurtlar da tarikat ve cemaatlerin ellerinden geri alınmalı, laik parasız kamusal eğitim ve parasız kamusal barınma olanakları sağlanmalı, denetimleri de mutlaka yapılmalıdır” dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@