Kırkpınar yağlı güreşlerine eleme sistemi getiriliyor

1 Temmuz’da ilk genel kurul için toplanacağız. Birlik ile Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılan sporcular için belli kriterler oluşturmak istiyoruz. Kırkpınar'a olimpiyatlarda olduğu için eleme sistemi getirilmeli

Haberler 10.06.2017, 16:19
Kırkpınar yağlı güreşlerine eleme sistemi getiriliyor

Jale AVYÜZEN - EDİRNE Belediye Başkanı Recep Gürkan, Balıkesir merkezli Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği'nin kurularak Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını ifade ederek, "1 Temmuz’da ilk genel kurul için toplanacağız. Birlik ile Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılan sporcular için belli kriterler oluşturmak istiyoruz. Kırkpınar'a olimpiyatlarda olduğu için eleme sistemi getirilmeli" dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği'nin kurulduğunu açıkladı. Birlik üyelerinin ilk toplantısını 1 Temmuz tarihinde Balıkesir’de yapılacağıhı anlatan Gürkan, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne her isteyen güreşçinin katılmaması gerektiğini ve eleme sisteminin oluşturulması gerektiğini savundu. Geçen yıl ki güreşlere 1969 pehlivanın kayıt yaptırdığını hatırlatan Gürkan, şöyle dedi:

"Geçtiğimiz hafta Balıkesir Büyükşehir, Balıkesir Karesi, Antalya Elmalı ve Edirne Belediyesi olarak kuruculuğunu yaptığımız Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği kuruldu. Bu yeni kurmuş olduğumuz birlikle beraber Türkiye’de genelde yağlı güreş ama özelde de Kırkpınar ciddi bir ivme yakalayacak. Her güreşçinin cayıra çıkmak hayalidir bunun için yasar ama hiçbir elemeye tabi tutmadan sadece atlamış olduğu boyda lisansı olan güreşçi eline kıspetini alıp doğrudan Kırkpınar cayırına çıkmalı mı? Bana göre çıkmamalı. Türkiye’de büyük küçük birçok yağlı güreş yapılıyor. Bunların nihai hedefleri de buradan çıkıp Kırkpınar da kürsü yapmak. Bizim burada tıpkı olimpiyatlarda olduğu gibi bir eleme sistemi getirmemiz gerekiyor."

GENEL KURULUN İLK GÜNDEMİ ELEME SİSTEMİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, birliğin ilk toplantısında puansız ve kaliteli güreşlerin yapılması konularının gündeme alınacağını kaydederek, "Şimdi umut ediyorum ki yıl içerisindeki bütün güreşlerin düzenlenmesi acısından, dereceye giren tüm güreşçilerin puanlarının not edilmesi gibi çalışmalar yapılacak. Bunların Kırkpınar öncesi bir skalası açıklanarak puansız kıran kırana, kaliteli güreş mümkün olabilir diye düşünüyoruz. Genel kurulda bunları konuşacağız” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@