Kılıçdaroğlu'ndan Flaş Açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin, "Bu öngörülen değişiklik ile Suriye anayasası bire bir birbirini tutuyor, eşit. O zaman Esad'ı neden suçladık?

Haberler 31.01.2017, 22:52 01.02.2017, 00:49
Kılıçdaroğlu'ndan Flaş Açıklamalar

Hakime TORUN - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin, "Bu öngörülen değişiklik ile Suriye anayasası bire bir birbirini tutuyor, eşit. O zaman Esad'ı neden suçladık? O rejim Türkiye'ye yakışır mı? Doğru da değil. Belki Kuzey Kore'de uygulanıyor olabilir. Kuzey Kore'de bir diktatör var. Bütün ülkenin alaya aldığı bir ülke. Şimdi Türkiye de Kuzey Kore modelini mi benimsemiş olacak? dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yeni anayasaya ilişkin Kılıçdaroğlu, "Bu anayasa değişikliği neyi değiştirecek? Siz 15 yılda çıkarmak istediğiniz hangi kanunu çıkaramadınız. 15 yıldır ülke koalisyonla mı yönetiliyor ki; istikrar için evet diyecekler. 15 yıldır ülkeyi kim yönetiyor? Bu öngörülen değişiklik ile Suriye anayasası bire bir birbirini tutuyor, eşit. Suriye'deki rejimi kabul ediyor muyuz? Etmiyoruz. Eleştiriyoruz. Esad'a diyoruz ki; demokrasi yok, basın özgürlüğü yok. Aynısını kendi ülkemize uyguluyoruz. O zaman Esad'ı neden suçladık? O rejim Türkiye'ye yakışır mı? Doğru da değil. Belki Kuzey Kore'de uygulanıyor olabilir. Kuzey Kore'de bir diktatör var. Bütün ülkenin alaya aldığı bir ülke. Şimdi Türkiye de Kuzey Kore modelini mi benimsemiş olacak. Dünyada alay konusu haline gelen bir ülke mi olalım biz?" diye konuştu.


'CUMHURBAŞKANIYIM, BUNLARI ATARIM DEDİĞİNİZ ZAMAN DEVLETİ ÇÖKERTİRSİNİZ'


Anayasanın toplumsal uzlaşı metni olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bir dayatma ile anayasa yapamazsınız. Anayasa bir toplumsal uzlaşı metnidir. Partili Cumhurbaşkanı nasıl tarafsız olacak? Bir dayatma ile anayasa yapamazsınız. Anayasa bir toplumsal uzlaşı metnidir. Partili Cumhurbaşkanı nasıl tarafsız olacak? Partili Cumhurbaşkanı ile adalet elden gider. Getirilen düzenleme Erdoğan'la sınırlı değil. Ben Cumhurbaşkanıyım bunları atarım dediğiniz zaman devleti çökertirsiniz. Asıl çift başlılık, kaos ondan sonra başlayacak. Kaş yapayım derken göz çıkaracaklar. Diyelim ki herhangi bir vatandaşımızın bir sorunu çıktı. Ankara'ya geliyor ve milletvekili ile görüşüyor. Vekil sorunun neden çözülmediğini anlatıyor ya da sorununu çözüyor. Yeni sistemde vekilin buna yetkisi, bağlantısı yok. Milletle devletin arasına tam bir duvar örecekler. Milletvekilinin yanına neden gitsin? O halde bu milletvekili Meclis'te ne yapacak? Yasama organı el kaldırıp indirecek. Halk ile vekilin arasındaki kontak kopacak" ifadelerini kullandı. 

'REFERANDUMDAN HAYIR ÇIKACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM'ANKARA, () CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'referanduma hazır mısınız?' sorusuna, "Hazırız. Bizim açımızdan bir sorun yok. Hayır çıkacak, Eminim. Çünkü hiçbir ülkenin vatandaşları kendi seçtikleri milletvekillerinin ikinci sınıf politikacı olmalarını istemezler. Çünkü milli irade parlamentoda tecelli ediyor. Parlamentonun bir başka kişi tarafından feshedilmesini istemezler. Yani kendi iradesinin üstüne, başka bir iradenin vesayet oluşturmasını istemezler. Onun için hayır çıkacak diye düşünüyorum" diye yanıt verdi.

'DÜZENLEME BÖYLE GEÇERSE, HİÇ KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ OLMAZ'Kuvvetler ayrılığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, "Eğer bir ülkede kuvvetler ayrımı yoksa, o ülkede anayasa yok denir. Bu düzenleme böyle geçerse, hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmaz. Yarın bir iktidar gelip bir kararname ile, başkanlık kararnamesi ile sizin mal varlığınıza el koyabilir. OHAL'de hükümet istediği zaman el koyuyor mu, koyuyor. Şu an OHAL döneminde kararnameler çıkabiliyor" dedi.

'HER SİYASİ PARTİDEN SEÇMEN, DÜŞÜNEREK SANDIĞA GİTSİN DİYORUZ'Seçmene de seslenen Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz'dan sonra Saray'a gitmemiz gerekiyordu ve gittim. Linç edilen ailelerin aileleri perişan halde. Kim bu askerleri linç ettiyse, yargılansın dedim. Hepsi 'haklısınız' dediler. Bugün linç edenlerden birini yargıya teslim ettiler mi, etmediler. Buna devlet mi denir, Denmez. Bu çıkarsa hiçbir vatandaş, hiçbir hakkını arayamayacak. Biz geldik, gidiyoruz. Çocuklarımız özgür bir Türkiye'de yaşamak isterler. Fikir üretmek sadece insana özgündür. Siz bir apartmanın yönetimini bile denetlerken, koskoca bir devletin denetlemesinin yapılmaması çatışmaya yol açar. Doğru değildir. O nedenle, her siyasi partiden seçmen, düşünerek sandığa gitsin diyoruz" ifadelerini kullandı.

'BU ERDOĞAN İLE BAĞLANTILI DEĞİL, 80 MİLYONLA İLGİLİ BİR OLAY'Kılıçdaroğlu, "Buradaki sorun şu, anayasa değişiklikleri parlamentoda görüşülürken, kamuoyu bilgilendirilmedi. Vatandaş sanıyor ki, Erdoğan'ı sevenler diyor ki, Erdoğan bunu istedi biz bunu yapacağız, sevmeyenler de biz karşıyız, 'hayır' diyoruz. Bu Erdoğan ile bağlantılı bir olay değil. Bu 80 milyonla ilgili bir olay, çünkü anayasa hepimizi ilgilendiriyor. Olaya Erdoğan penceresinden bakmak kadar yanlış bir şey yok" açıklamasında bulundu.

'AK PARTİLİLER ALKIŞLADILAR, ŞİMDİ NEDEN VAZGEÇTİLER?'Ak Partililerin, parlamenter sisteme vurgu yaptığı konuşmalarını alkışladığını belirten Kılıçdaroğlu, "Taksim'de ve İzmir'deki mitinglerde parlamenter sistemin gücüne vurgu yaptım. Yenikapı'daki mitingde parlamenter demokratik sisteme vurgu yaptım. Bütçe görüşmelerinde parlamenter demokratik sisteme vurgu yaptım. Hepsinde Ak Partililer alkışladılar. Şimdi neden vazgeçtiler? O alkışlar mı yanlıştı, şimdi yaptıkları mı yanlış? Milletvekili gerçek iradesini gösteremiyor" dedi.

'TÜM MİLLİYETÇİLERİN BUNA HAYIR DEMESİ LAZIM'Tüm milliyetçilerin yeni anayasaya hayır demesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Anayasa'nın ilk 4 maddesini değiştireceğiz diyorlar. TBMM kürsüsünde, anayasa görüşmeleri sırasında bunu söylüyorlar. Cumhurbaşkanı'nın danışmanı da bunu söylüyor. Cumhurbaşkanı da bunu söylüyor. Açın bakın. Eyalet sistemini savunuyorlar. Zaten bu geçerse, bir sabah kalktığımızda sayın başkan bunu yapabilir, yetkisi var. Fiili duruma gerek yok, yetkiyi veriyoruz zaten. Ben bu endişelerimi Devlet Bahçeli'ye son görüşmemde anlattım. Bu benim tarihi sorumluluğum. Milliyetçi arkadaşların buna bakması lazım, bakıyorlar da zaten. Bu Meclis Milli Kurtuluş Savaşı'nı yöneten meclistir. Bu Meclisin onurunu korumak zorundayız. Bu Meclisi yüceltmek zorundayız. Bu Meclisi vesayet altına sokmayacağız. Meclisin yasa çıkarma hakkını başka bir yere, kişiye devretmemeliyiz. 'Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alıyorum' diyen kişi ile MHP nasıl işbirliği yapıyor, sormak lazım" diye konuştu.

'BU CHP'NİN DEĞİL, TÜRKİYE'NİN SORUNU'Kılıçdaroğlu, "Seçime giderken bunu düşünmeliyiz. Kendi bayrağımızı kullanmayacağız. 6 oklu bayrağımız olmayacak meydanlarda. Bu CHP'nin değil Türkiye'nin sorunu. Türk bayrağı olacak meydanlarda" dedi.

(Sera Kadıgil'in serbest bırakılması) "Talimat ile bir şey yapıyorsa, o savcı birilerinin kölesidir"

"Anayasa güvence değilse çatışmalar artar. Toplum ayrışıp, kutuplaşacaktır"


"Türkiye bölünme noktasına gelmiş ve bunu bir Başbakan dillendiriyorsa O koltuktan çekilmesi lazım"(SERA KADIGİL'İN SERBEST BIRAKILMASI) "TALİMAT İLE BİR ŞEY YAPIYORSA, O SAVCI BİRİLERİNİN KÖLESİDİR"Hakime TORUN - CHP PM üyesi Saliha Sera Kadıgil, sevk edildiği mahkemece serbest bırakılmasını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "7 yıl önce attığı tweetler parçalandı bölündü ve 7 yıl sonra buraya gel dediler. Çünkü Sera Kadıgil Anayasa'yı çok güzel anlatıyordu. 'Yanlış yaptıysam özür dilerim' dedi. Siz bunu alıp 7 yıl önceki tweetleri yüzünden savcıya çıkardınız. 3 yıl önce Gülen'e övgü düzenlere savcı ne yaptı? Bu savcıya ne denir? Bu savcılar iktidarın kölesidir. 7 yıl önce atılan tweeti yeni keşfetmiş gibi bir yerden alınan talimat ile bir şey yapıyorsa, kusura bakmasın o savcı birilerinin kölesidir" ifadelerini kullandı."ANAYASA GÜVENCE DEĞİLSE ÇATIŞMALAR ARTAR. TOPLUM AYRIŞIP, KUTUPLAŞACAKTIR"Kılıçdaroğlu, "Anayasalar toplumsal uzlaşı gerektirir. Bu anayasa güvence değilse çatışmalar artar. Toplum ayrışıp, kutuplaşacaktır. Halktan gizli anayasa yaptılar. Halkın anlayacağı bir anayasa değil" dedi."BAŞBAKANIN O KOLTUKTAN ÇEKİLMESİ LAZIM"Kılıçdaroğlu, "Türkiye bölünme noktasına gelmiş ve bunu bir Başbakan dillendiriyorsa, felaket başlamış demektir. Başbakanın bunu dillendirmeye yetkisi ve hakkı yok. O koltuktan çekilmesi lazım. 'Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür' dedi. Toplumu bölen ayrıştıran sizsiniz. Anayasa ile kutuplaştırmış haldesiniz" diye konuştu."SANDIĞI PROTESTO ETMEK 'EVET' OYU ANLAMINA GELİR"Kılıçdaroğlu, "Herkesin düşünerek sandığa gitmesi gerekiyor. Sandığı protesto ediyorum demek evet oyu kullanmak anlamına gelir. Hayır demeliyiz" dedi.Kılıçdaroğlu, "Pazar günü bütün ile ve ilçe başkanlarımızı Ankara'ya davet ettik. Referandum çalışmaları ile ilgili bilgiler paylaşılacak" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@