Kılıçdaroğlu, İnce'nin oy oranını açıkladı

Açıklanan oy oranlarına bakılırsa...

Haberler 05.06.2018, 22:04
Kılıçdaroğlu, İnce'nin oy oranını açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk ekranlarında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

ABC Gazetesi -

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu, CNN Türk'te 'Ne Oluyor?' programında Başak Şengül moderatörlüğünde gazeteciler Şirin Payzın, Murat Çelik ve Hande Fırat'ın sorularını cevaplıyor. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Şu ana kadar yapılan anketlerde İnce'nin oy oranı 29-30-32 düzeyinde. Muharrem Bey'i 2. turda cumhurbaşkanı yapacağımıza inanıyorum. Bu ülkede 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım diyen kişinin cumhurbaşkanı olması lazım. Cumhurbaşkanının her yurttaşa eşit düzeyde bakması lazım. Baştan beri Muharrem Bey bunu söylüyor. Herkese eşit mesafede, kimseyi ötekileştirmeden cumhurbaşkanlığı yapacağım diyor.

Başlangıçta Muharrem Bey'i cumhurbaşkanı aday olarak sunduğumuzdan beri herkesi kucakladığı için parti rozetini çıkarıp verdi. Bunu yağtığına göre Muharrem Bey'le birlikte alanlara çıkmamız çelişkili bir tablo oluştururdu. Vatandaş bunu düşünebilir. Ama Muharrem Bey'le konuşuyoruz. Belli aralıklarla ikimizde çok yoğunuz tabii.

Erdoğan Türkiye'yi yönetemiyor zaten bundan sonra da yönetemez. Muharrem Bey gelecek Türkiye'yi yönetecek. AK parti 2002'de yüzde 34.5 oy aldı parlamentoda yüzde 60-65'i temsil etti. Bu mu milli iradeyi temsil etmek?

Biz hiçbir zaman eskiyi savunmadık. Eski parlamenter sistemi de savunmadık. Türk hukuk sistemi darbe anayasasından kurtulmalıdır. Biz bunu şiddetle reddediyoruz. Şu  anda varolan rejimi de kesinlikle reddediyoruz. Hem cumhurbaşkanı olacaksın, hem parti başkanı olacaksın, hem milleti sabahtan akşama kadar azarlayacaksın. Egemen güçlerin telkinleriyle Türkiye yönetiliyor. Sonra çıkıyor bizi kandırdılar diyor. Ya sen çocuk musun?

Yargı tarafsız ve bağımsız olacak. Bizde Bakan el kaldırır AK Parti grubu kaldırır. Bunu yapan milletvekilleri neye el kaldırdıklarını bile bilmezler. Biz böyle bir parlamentoyu kabul etmiyoruz.  %10 seçim barajını düşünün. Onlar darbe hukukuna sahip çıktı, biz hep karşı çıktık.

Niye seçim yasasında cinsiyet kotası getirmiyoruz? Sonra neden kadınlar az diyorlar? Bunu yaparsak kadın siyasette çok daha fazla görünür olur. Darbe anayasasının getirdiği YÖK de kaldırılacak.

Restorasyon süresine gelince söylediğimiz bağlamda parlamenter sistemi yeniden kurmalıyız. Bu tek boyutlu bir olay değil. Bir yandan anayasa değişikliği için oturup çalışmalıyız. Tüm vesayetlerden ayırıp sivil anayasa yapacağız. Bu anayasa tüm demokratik standartları bünyesinde taşımalı. 

İnce koltuğuna oturunca ekibiyle beraber yola çıkacak, oturup tartışacak, çalışacak. Öte yandan MB ve araçlarına müdahale edilmeyecek. Enflasyon bu olsun diye hükümet tabi diyecek ama bunun araçlarına karışmayacak.

Erdoğan nerede yaşıyor acaba? Dünyada ekonomide birinci sırada öyle mi?. Güzel.

Sayın İnce miting meydanlarında da söyledi. Seçildikten sonra ilk yapacağı iş MGK'yı toplayıp OHAL'i kaldırmaktır.  Bu en azından yargıya erişim hakkını yurttaşlara verecektir. Örneğin İbrahim Kabaoğlu. Sivil ölüme mahkum edilen binlerce kişi var. Ben ülkeme demokrasiyi getireceğim diyor İnce. Birinci sınıf demokrasi ama bu. Çağdaş bir ülkede nasıl oluyorsa bizde de o olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@