Kılıçdaroğlu: Bunlar İntikam Alma Güdüsüyle Yapılan Operasyonlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Operasyonlar bize öğretilen hukuk çerçevesinde yapılan operasyonlar değil. İntikam alma güdüsüyle yapılan operasyonlar bunlar” dedi.

Haberler 15.12.2014, 12:55 13.11.2016, 13:32
Kılıçdaroğlu: Bunlar İntikam Alma Güdüsüyle Yapılan Operasyonlar

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Operasyonlar bize öğretilen hukuk çerçevesinde yapılan operasyonlar değil. İntikam alma güdüsüyle yapılan operasyonlar bunlar” dedi.

-Hülya Avşar’ın için sert ifadeler kullanan Kılıçdaroğlu, “Hülya Avşar kim efendim? Kim Hülya Avşar? Sanatçı mı? Sanatçılığı tartışılır, kimse kusura bakmasın. Yalakadan sanatçı olmaz” dedi.

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Operasyonlar bize öğretilen hukuk çerçevesinde yapılan operasyonlar değil. İntikam alma güdüsüyle yapılan operasyonlar bunlar” dedi.
Kılıçdaroğlu, Ankara Barosu’na gerçekleştirdiği iadeyi ziyaretin ardından basın mensuplarının açıklamada bulundu ve sorularını yanıtladı.

Daha önce planlanan ziyaretin, operasyonların ertesi gününe tesadüf ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sayın Başkan (Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran)çok güzel bir açıklama yaptı; ‘dünün muktediri bir sonraki günü mazlumu olabilir. Biz tarafız ve hukuktan yana tarafız’ diye.  Hukukun üstünlüğünü hep birlikte savunmak zorundayız. Hukuk herkes için eşit koşullarda uygulanmalı” dedi.

-“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE BUGÜNDEN ANLAŞILIYOR Kİ HEPİMİZİN ÇOK DAHA FAZLA İHTİYACI VAR”

Gücün baskıyla değil adaletle sağlanması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, “Eğer Türkiye bu konuda önemli adımlar atabilirse saygınlığı artacaktır. Sarayların penceresinden dünyaya, Türkiye’ye bakarak kendinizi güçlü göremezsiniz. Güç farlı bir şeydir. Akılla elde edilir güç, baskıyla, kaba kuvvetle, kol gücüyle değil. O nedenle hukukun üstünlüğü kavramına bugünden anlaşılıyor ki hepimizin çok daha fazla ihtiyacı var” dedi.

-“PARLAMENTO BU SÜREÇ İÇİNDE GEREKLİ ÖZENİ GÖSTERMİYOR”-

Hukukçularla aynı düşündüklerini, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını, eşitliği savunduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Ama bugün bu koşulları yaşamıyor. Türkiye’de maalesef birilerinin hukuku var, birileri üzerine yoğun baskılar yapılıyor. Parlamento da bu süreç içinde gerekli özeni göstermiyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Türkiye’nin imajı noktasında basına yapılan operasyonu nasıl değerlendiriyorsunuz” soruna, “Türkiye’nin imajında son 3-4 yılda devam eden ciddi bir kayıp var. Bunu görmemek mümkün değil. İktidar kanadı da bunu görüyor. Çağdaş dünyanın, AB’nin, önemli kurumların Türkiye ile demokrasi, özgürlük konusunda ciddi kaygıları var. Basın üzerindeki kaygılar da pek çok çevreyi kaygılandırıyor” yanıtını verdi.

-“YOLSUZLUKLAR UNUTTURULMAK İSTENİYOR, UNUTTURMAYACAĞIZ”-


Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine 17-25 Aralık haftasının “Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası” olması gerektiğini ısrarla dile getirdiklerini belirtirken, “Bu konuda çabalarımız da var. Billboardları kiralamak istedik ama bu konuda engeller çıkarıldı. 17-25 Aralık yolsuzlukları unutturulmak isteniyor, bunu unutmayacağız ve unutturmayacağız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu 14 Aralık operasyonuyla ilgili ise, şöyle devam etti:

“Operasyonlar bize öğretilen hukuk çerçevesinde yapılan operasyonlar değil. İntikam alma güdüsüyle yapılan operasyonlar bunlar. Devleti yönetenler devleti intikam güdüsüyle, hınçla yönetemezler. ‘Ben rövanşını alacağım bir öncekinin’ anlayışıyla devleti yönetemezler. Ama bu yönetim tarız o kadar belirgin ki devletin televizyonuna yansımış durumda. TRT bile ön yargıyla haber, ön yargıyla bilgi toplamaya çalışıyor ve onları kamuoyuna yansıtıyor. Bunlar doğru değil.”

-BİRGÜL AYMAN GÜLER’İN SÖZLERİ: “DEĞERLENDİRİYORUZ”-

Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in “Her ne kadar parti yönetimimiz inkar etse de 30 Mart seçimlerinde cemaatle ittifak yapıldı” şeklinde bir değerlendirme yaptığını belirtilmesi üzerine de, “O konuyu arkadaşlarım değerlendiriyor” dedi. Kılıçdaroğlu bir disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceği konusunda ise,  “Önce o ifadeler gerçekten söylenmiş mi, söylenmemiş mi bakılacak ona göre değerlendirilecek” yanıtını verdi.

-HDP’NİN İTTİFAK ÇAĞRISI: “AKP KANADININ BİLİNÇLİ OLARAK DİLLENDİRDİĞİ BİR SÖYLEM”-

CHP Lideri, “HDP kanadından ittifak çağrısı var. Sizin bu çağrıya yanıtınız ne olur” denmesi üzerine de, “Bizim hiç kimseyle ittifak yapmaya ihtiyacımız yok. Biz CHP olarak seçime gireceğiz. Bu özellikle AKP kanadının bilinçli olarak dillendirdiği bir söylem” dedi.

-“HÜLYA AVŞAR KİM?”

Hülya Avşar’ın kendisi hakkında açtığı tazminat davasının anımsatılması üzerine de Kılıçdaroğlu şunları dedi:
“Hülya Avşar kim efendim? Kim Hülya Avşar? Sanatçı mı? Sanatçılığı tartışılır, kimse kusura bakmasın. Yalakadan sanatçı olmaz. Herkes bunu böyle bilmek zorundadır. Sanatçı dik durur, sanatçı aykırı insandır. Gücün karşısında sanatçı eğilmez. Gücün karşısında eğilen kişiye de sanatçı denmez. Sadece bizim ülkemizde değil, bütün dünyanın ortak söylemidir bu. Sanatçı dik durur, rüzgara karşı yürür, aykırıdır, aykırılığın uyumudur sanat. Bunu böyle bilmemiz gerekiyor.”

Kılıçdaroğlu’na ziyarette Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Yakup Akkaya da eşlik etti. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@