Kılıçdaroğlu, Akşener ile görüşmesinin detaylarını anlattı

İYİ Parti lideri Akşener'le olan görüşmesinin detaylarını anlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Millet ittifakı'nı oluşturan partilerin teknisyenleri bir araya gelsinler ve bir yol haritası çizsinler diye bir talebi oldu. Doğru bir taleptir" dedi.

Haberler 05.06.2018, 19:34
Kılıçdaroğlu, Akşener ile görüşmesinin detaylarını anlattı

YeniÇağ - CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir dizi programa katılmak üzere, dün akşam özel uçakla Ankara'dan İstanbul'a geldi.

Kılıçdaroğlu, uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün kendisini ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ile parlamenter sistemin getirilmesi konusunda yaptıkları görüşmenin detaylarını şöyle anlattı:

"SAYIN AKŞENER ORTAK BİR SÖYLEM GELİŞTİRMEK İSTİYOR"

"Sayın Meral Akşener, haklı olarak demokratik parlamenter sisteme geçişle ilgili ortak bir söylem geliştirmek istiyor. 'Millet ittifakı'nı oluşturan partilerin teknisyenleri bir araya gelsinler ve bir yol haritası çizsinler, diye bir talebi oldu. Doğru bir taleptir, yerinde bir taleptir. Elbette demokratik parlamenter sistemi geliştirmek zorundayız.

Altını özenle çiziyorum, eskiye dönüş değil. Eskiye dönüş, bugünkü zemini hazırlar. Biz tam tersine parlamentonun yani Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin güçlendiği, erkler arasında yani yargının bağımsız olduğu, yürütme organının parlamentoyu ve yargıyı denetlediği, parlamentonun yürütmeyi ve yargıyı denetlediği, yargının da diğer iki erki denetlediği, medyanın da bütün bu erkleri ayrıca gücün denetlenmesi bağlamında denetlediği bir rejimi istiyoruz.

Demokratik parlamenter sistemimiz olmalı, parlamento güçlenmeli; gazi parlamentonun, Kurtuluş Savaşı'nı yöneten bir parlamentonun, bir kişinin tahakkümü altına girmemesi gerekir. Eski rejimde ve eski modelde parlamento, çoğunluğu olan siyasal iktidarın güdümündeydi, ipoteğindeydi ve biz bundan rahatsızdık. Bu ipoteği sağlayan da 12 Eylül darbe hukukuydu, darbe yasalarıydı. Biz o darbe yasalarını da değiştireceğiz. Yüzde 1 oy olan partinin genel başkanının da parlamentoya gelmesini isteyeceğiz.

"PARLAMENTER SİSTEM, SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETEN BİR SİSTEMDİR"

Parlamentoya milli iradenin tam yansımasını isteyeceğiz ve Türkiye'nin, parlamentonun sorunlarına çözüm üreteceğine inanıyoruz ve bunu sağlayacağız. Dolayısıyla geçmişe dönük değil, geleceğe dönük olarak daha güçlü demokratik bir parlamenter yapıyı inşa edeceğiz. Bunu inşa ederken de elbette bir yol haritası olacak. Bunu gerçekleştirmek için Anayasa değişikliği gerekiyor.

Aynı zamanda güçlü bir parlamenter sistem, Türkiye'nin sorunlarına çözüm üreten bir sistem demektir. Yoksullukla mücadele, gelir dağılımının dengelenmesi, güçler ayrılığının dengeli bir şekilde korunması, cumhurbaşkanının tarafsız olması; bütün bu ilkeler, bir şekliyle belli bir takvime bağlanır ve o çerçevede bir program oluşturulabilir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@