Kehanetler kitabı Ahbarüz Zaman corona virüsü bildi mi? Ahbar-u Zaman kehanetleri tüyler ürpertti 'Mayısta deprem'

Dünyada büyük çaplı bir felaket yaşandığında ortaya bir takım kahinler ve kehanetleri ortaya çıkıyor. Baba Vanga ve Nostradamus bunların başlıcaları. Zaman zaman kehanetlerinin tuttuğunu söylesek yanlış olmaz... Kısa bir süre önce sosyal medyada dönen bir 'Kehanet kitabı' ortalığı karıştırdı. Bahsedilen kitabın adı Ahbar-u Zaman (Ahbarüz Zaman) yazarı ise İbrahim Bin Salukiyye. Sosyal medyada bir anda ortalığı karıştıran ise kitapta yer alan bir pasaj. Pasajda 2020 yılında şimdiki corona virüse benzer bir salgın hastalığı işaret ettiği, çekirge istilasından bahsedildiği daha kötüsü Mayıs ayında bir deprem beklendiği görülüyor. Bir süre önce de ABD'li medyum Sylvia Brown ile Lindsay Harrison'ın 15 yıl önce kaleme aldığı Kehanetler kitabında corona virüsü benzeri bir salgından bahsettiğini ortaya koymuştu. Peki Ahbarüz Zaman isimli kitapta geçen ifadeler gerçek mi? İbrahim Bin Salukiyye kimdir? İşte detaylar...

Haberler 10.04.2020, 10:44
Kehanetler kitabı Ahbarüz Zaman corona virüsü bildi mi? Ahbar-u Zaman kehanetleri tüyler ürpertti 'Mayısta deprem'

Koronavirüs salgının ortaya çıkmasıyla birlikte bütün dünyada bir panik durumu hakim. Salgının küresel boyutlara ulaşması yine küresel bir mücadeleyi beraberinde getirdi. Öte yandan pek çok farklı 'kehanet'i de görür olduk şu sıralar. İşte onlardan biri daha. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında sık sık gönderilen Ahbar-u Zaman isimli bir kitapta yazılanlar ise görenleri şaşkına uğrattı.

PEKİ NEDİR BU KİTAPTA ANLATILANLAR?

Yazarının bin yıl önce yaşamış olduğu söylenen eserde bugünlerde yaşanan olayların tek tek sıralanmış olması ve sonrasında yazanlar tüyleri diken diken etti desek yeridir.. Peki İbrahim Bin Salukiyye isminde bir şahsın yazdığı öne sürülen Ahbar-u Zaman isimli kitap ne anlatılıyor?

İbrahim Salukiyye isimli bir şahsın yazdığı iddia edilen Ahbar-u Zaman isimli kehanet kitabında bugünlerde yaşanan çekirge sürülerinin saldırıları, salgın hastalıklar gibi hadiselerden bahsediliyor. Konuyla ilgili kısımda en sondaki ifadeler ise okuyanları şaşkınlığı ve endişeyi ikiye katladı. İşte o kısmın Türkçe çevirisi:

''İki rakam eşit olunca, o zamanın hastalığı yayılınca, hacılar ziyaretten men edilince, velveleler gizlenince, çekirge istilası olunca, Rum meliki ani bir hastalıkla, ölünce kardeş kardeşten korkunca, çöldeki yahudiler gibi olduğunuz zaman fiyatlar yükselip işler kesata uğradığı zaman, çocukların saçlarını ağartan insanların üçte birinin öleceği temelleri yıkan Mayıs depremini bekleyin''

Eserde iki rakam eşit olunca diye geçen kısım okuyucular tarafından 2020 yılı olarak nitelendirildi. Yine kitapta yazılı olan çekirge istilası ve fiyatların yükselmesi gibi kehanetler, bugünlerde İran'da yaşanan çekirge istilasını ve corona virüs sonrası fiyatlardaki artışlarla yorumlandı. Hal böyle olunca son kısımda geçen Mayıs depremi ifadeleri büyük korkuya sevk etti.

Peki Ahbar-u Zaman isimli kitapta geçen bu ifadeler gerçek mi? Abhar-u Zaman diye bir kitap var mı? İbrahim bin Salukiyye isimli bir yazar tarihte yaşamış mı? İşte bu soruların cevapları.

Youtube üzerinden dini içerikli yayınlar yapan Sözler Köşkü isimli kanaldan yayınlanan bir videoda, bahsi geçen eserle ilgili inceleme yapıldı. Eseri ve yazarını araştırdıklarını söyleyen kanal sunucusu elde ettiği bilgileri paylaştı...

Video da yapılan açıklamalarda, geçmiş zamanlarda iki tane Ahbar-u Zaman isimli kitabın yazıldığı fakat ikisinin de bu konuda olmadığı belirtiliyor. Yaklaşık bin yıl önce bu isimle yazılan kitapların konusu Arap tarihiyle ilgili. Yani bahsi geçen mesajlardaki konuyla, depremler ve salgınlarla uzaktan yakında alakası bulunmuyor.

Peki İbrahim bin Salukiyye isminde biri gerçekte var mı?

Yapılan açıklamada bütün araştırmalara rağmen tarihte yaşamış İbrahim Bin Salukiyye isimli şahsın olmadığı bildirildi. Yayılan mesajın tamamen günümüzde yaşanan olayların sıralanarak sonradan uydurma bir fotoğraftan ibaret olduğu söylendi.

Peki söz konusu eserde geçen ifadelerin Arapça metninde ne anlatılıyor?

Yine konuyla ilgili Sözler Köşkü isimli Youtube kanalında hazırlanan bilgilendirme videosunda Türkçe çeviride yazılı olan insanların üçte birinin öleceği Mayıs depremi gibi ifadelerin Arapça kısımda yer almadığı ve iki rakamın birbirine eşit olması diye geçtiği için 2020 yılına işaret ettiği düşünülen bölümün de safsatadan ibaret olduğu ortaya çıktı. Çünkü Arap rakamlarında 2020 yılının yazılışı Latin rakamlarında olduğu gibi yazılmıyor.

"KİTAPTA BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Konuyla ilgili olarak kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü bir açıklama yaptı. O da Youtube kanalından yayınladığı videoda adı geçen eserle ilgili iddiaların kendisine iletilmesi üzerine Ahbar-u Zaman isimli eserin kütüphanesinde olup olmadığına baktığını, kitabın kütüphanesinde olduğunu ancak sosyal medyadaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kendi kütüphanesine bulunan Ahbar-u Zaman isimli eserde yazılanlarla sosyal medyada dönen eser arasında herhangi bir benzerlik dahi olmadığını söyleyen Ahmet Mahmut Ünlü, bu tür safsatalara itibar gösterilmemesi gerektiğini söyledi. Bu tür şeylerin FETÖ tipli gizli örgütlerin elinden çıkmış olabileceğini söyleyen Ahmet Hoca, ''Kitap bizde var. Kitapta böyle bir şey yok. Bilgiler yanlış'' dedi.

Ahbarüz Zaman hakkında söylenenler bunlar. Kitaptaki ifadelerin gerçek olmadığı ve yazarına dair herhangi bir tarihsel bilgi olmadığı ortaya çıktı. Ancak işin bir de diğer yüzü var. Gelin bir de onlara bakalım

HAZİRANDA BİTECEK Mİ?

Sosyal medyada yayılan bir video, ABD'li medyum Sylvia Brown ile Lindsay Harrison'ın 15 yıl önce kaleme aldığı Kehanetler kitabında corona virüsü benzeri bir salgından bahsettiğini ortaya koydu. Hacettepe Kütüphane'sinde çekilen video da bu kitapta yazanlar sosyal medyada yayıldı.

KEHANETLER KİTABINDAN DİKKAT ÇEKEN SATIRLAR

Kitabın 210. sayfasında şu ifadeler geçiyor:

"2020'lerde, akciğerleri ve bronşları ciddi oranda etkileyen, tedaviye ise zalimce direnen zatürre benzeri bir hastalığın patlaması nedeniyle ortalıkta ameliyat maskeleri ve plastik eldivenlerle dolaşan çok daha fazla insan göreceğiz.

Hastalık hakkında kafa karıştırıcı olan şey ise; bir kış boyunca müthiş bir paniğe yol açtıktan sonra, on yıl içerisinde hem sebeplerini hem de tedavisini gizemli bırakarak tamamen ortadan kaybolması olacak."

Pek çok kişi kitaptaki bu kısa pasajdan yola çıkarak, dünyayı etkilemeye devam eden koronavirüs salgınını, kitaptaki durumla bağdaştırdı.

BİLENLERİN SAYISI GİDEREK ARTIYOR

Amerikalı korku yazarı Dean Koontz, 1981 yılında yayımlanan The Eyes of Darkness (Karanlığın Gözleri) kitabı ile 2020'nin felaketlerinden Corona Virüsü'nü önceden tahmin etmiş. En azından komplo teorisyenlerinin iddiaları bu yönde.

Eserde, bir savaşın içerisinde olan Çin yönetiminin gizli bir laboratuvarı söz konusu. Çin ordusuna ait bu mekanda özel bir çalışma yürütülüyor. Buna göre Çinli bilim insanları, savaşta kendi avantajlarına kullanmak için yapay bir virüs geliştiriyor. Buraya kadar her şey bir kurgu yazarının, özellikle korku/gerilim türlerinde kalem oynatan bir yazarın gayet klişe bir senaryosu olarak görülebilir. Ancak kitapta bahsi geçen bu laboratuvar, Corona'nın ilk duyulduğu Wuhan kentinde yer alıyor. Virüsün adı ise Wuhan-400 olarak tanımlanıyor.

Dean Koontz imzalı The Eyes of Darkness kitabı ise henüz Türkçe olarak dilimize kazandırılmadı.

Asıl adı Michel de Nostredame olan ancak tüm dünyanın Nostradamus olarak bildiği Fransız hekim, eczacı, kâhin ve astrologun dünyanın üzerine salgın hastalık çökeceği kehaneti mevcut.

DOĞRU TESPİT ETMİŞ

Baba Vanga'nın, büyük ve güçlü bir ejderhanın insanlığın tepesine çökeceği, üç devin birleşerek dünyayı yöneteceği, bu süreçte ellerinde kırmızı paralar olan insanlar olacağı ve bol sıfırlı sayıların da insanlığa hükmedeceği kehaneti, simgesi 'ejderha' olan Çin'in koronavirüsü dünyaya yayarak küresel çöküşe sebep olacağı, sonra da dünyaya hükmedeceği şeklinde yorumlandı.

Ancak öyle birinden öyle bir açıklama geldi ki bundan daha fazlası...

Ölmeden önce Baba Vanga ile tanışan ve ünlü kâhini ziyaret eden Bulgar sporcu ve antrenör Neshka Stefanova Robeva, Baba Vanga'nın corona virüsünü bildiğini yazdı.

Açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinden duyuran 73 yaşındaki Robeva, "Baba Vanga, onu yıllar önce ziyaret ettiğimde bana, 'Neshka, corona hepimizin üzerinde olacak' demişti. O zaman ne demek istediğini anlayamamıştım. Çünkü corona kelimesi Bulgarcada, koruma ve Rusya'nın ülke üzerindeki hakimiyeti anlamına geliyordu. Ben de bunun bütün ülkenin Rusya'nın koruması altında olacağını söylemek istediğin sandım. Sadece durumu şimdi anladım" dedi.

BİTECEĞİ TARİHİ NEREDEN BİLİYOR?

Çin'de Ulusal Sağlık Komisyonu'nun görevlendirdiği ekibin başında bulunan ve hükümete danışmanlık yapan Zhong Nanshan, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) pandemi ilan ettiği koronavirüs kriziyle ilgili tarih verdi.

Reuters'ın haberine göre; 83 yaşındaki Nanshan, salgının ne zaman biteceği yönünde sorulan bir soruya "Pandeminin Haziran ayında bitmesini bekliyoruz" yanıtını verdi.

Çin'de 2002'de ortaya çıkan SARS virüsünü tespit eden ve önüne geçilmesinde kilit rol üstlenen Nanshan, 2005-2009 yılları arasında Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı olarak görev yapmıştı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@