Kaymakamlık Sınavı

Son gerçekleştirilen Kaymakam adaylığı sınavı sonuçlarına göre 100 soruda 75 neti geçen adaylar yazılı sınavı kazandı. Yapılması gereken net sayısı kaymakamlık sınavı barajı olarak belirlenmektedir. Kaymakamlık sınavı birincisi ise 90 netten fazla soruyu doğru olarak işaretlemektedir.

Haberler 05.02.2020, 23:15 02.05.2020, 16:44
Kaymakamlık Sınavı
 1. KAYMAKAMLIK SINAVINA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU

Yıllara göre kaymakamlık sınavı başvuru sayısı şöyledir.

2015: 11835 kişi

2016: 17733 kişi

2017: 15964 kişi

2018: 28217 kişi

2019: 19318 kişi

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI KİTAPLARI

Kaymakamlık sınav kitapları önerisi POLİTİCUS kitaplarını adınıza faturalı ve tüm Türkiye’ye ücretsiz kargo gönderimi ile N11 üzerinden satın almak için BURAYA TIKLAYINIZ

 1. KAYMAKAMLIK SINAVINDA KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?

Son gerçekleştirilen Kaymakam adaylığı sınavı sonuçlarına göre 100 soruda 75 neti geçen adaylar yazılı sınavı kazandı. Yapılması gereken net sayısı kaymakamlık sınavı barajı olarak belirlenmektedir. Kaymakamlık sınavı birincisi ise 90 netten fazla soruyu doğru olarak işaretlemektedir.

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI NE ZAMAN?

Adayların en fazla merak ettiği konu Kaymakamlık Sınavı ne zaman yapılacak konusudur. Ocak ayında ÖSYM Sınav takvimi 2020 incelendiğinde Kaymakam Adaylığı 2020 sınav takvimi içinde yer almadığı görülmektedir. Çünkü Kaymakamlık Sınavı takvime sonradan eklenmektedir. İçişleri Bakanlığı ile ÖSYM arasında yapılan yazışmalar nedeniyle sürecin uzadığı düşünülmektedir. Kaymakamlık sınavı ne zaman (Kaymakamlık Sınavı 2020 ne zaman) yapılacak konusundaki araştırmamız KPSS den bağımsız bir sınav olan Kaymakamlık Sınavının her yıl sonbahar (Ekim-Kasım-Aralık 2020) tarihlerinde gerçekleştirileceği yönündedir.

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI ZOR MU? SINAVININ ZORLUĞU NASIL?

Kaymakamlık sınavı KPSS Alan bilgisi testine kıyasla daha zor kabul edilmektedir. Konu eksiği olmayan ve sıklıkla konuları tekrar eden bir aday açısından ise sınavı kazanmak zor değildir.

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI AŞAMALARI NELERDİR?

Kaymakam olarak atanmak isteyen bir kişinin başarıyla tamamlaması gereken aşamalar şunlardır. Mesleğe giriş adımı ise kaymakamlık sınavının kazanılmasıdır.

1.Kaymakamlık Yazılı sınavı (İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı)

2.Kaymakamlık mülakatı

3.Staj Dönemi Kaymakamlık Kursu

4.Staj Dönemi Kaymakamlık Tezi

4.Kurs Sonu Sınavı

 1. ASKERDEYKEN KAYMAKAMLIK SINAVINA GİRİLEBİLİR Mİ?

Kaymakamlık Sınavına askerdeyken girilebilir. Sınav Ankara’da tertiplendiği için vatani görevini yapmakta olan adayların sınav tarihi ve ulaşım tarihini de hesaplayarak birliklerinden izin alabilmeleri gereklidir. Sınav esnasında salondaki görevliye askeri kimlik değil, TC nüfus cüzdanı ibraz edilmelidir. Ayrıca sınav giriş belgesi de yanınızda olmalıdır. Kaymakamlık Sınavı askerlik durumu açısından değerlendirecek olursak Kaymakamlık sınavına girmek için askerlik yapma şartı yoktur. Üstelik sınavı kazanan adaylara özel kanunla askerlik görevini erteletme imkânı tanınmıştır. Bedelli askerlik yapan adayların da sınava başvurmalarına ve kaymakam olmalarına engel bir durum söz konusu değildir.

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI
 • Kaymakamlık sınavına kimler girebilir konusu ile Kaymakamlık Sınavı başvuru şartları aslında aynı şeylerdir. Bu konular 2020 yılında yasal bir değişikliğe uğramadı.
 • Sınava 35 yaşını doldurmayan adaylar başvurabilir. 2020 Kaymakamlık Sınavında göreve 109. dönem adayları kabul edilecektir ve 1.Ocak.1985 tarihinden önce doğan adayların başvurusu sistem tarafından otomatik reddedilecektir.
 • Sınava başvurabilmek için adayların; yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin (AOF dâhil) uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekmektedir.
 • Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayanların; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adaylarının ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmeleri gerekmektedir.

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI CEVAP ANAHTARI

Cevap anahtarı sınavdan ÖSYM tarafından 1-2 iş günü sonra açıklanmaktadır. Adayların kitapçıkları adayların erişimine açılmaktadır. Cevap anahtarı ve kitapçıklara erişim yalnızca ilgili adayın öğrenci işlemleri şifresi ve TC Kimlik numarasını ÖSYM aday işlemleri sistemine yazmaları suretiyle erişilmektedir. Kaymakamlık sınavı cevapları başka mecrada açıklanmamaktadır. Kaymakamlık sınavında çıkmış sorular ise yayınlanması yasaktır ve ÖSYM sayfasında sınırlı erişime açıktır.

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI DERS DAĞILIMI

Sınav Formatı çoktan seçmeli test usulündedir. Kaymakamlık sınavı içeriği meydana getiren Kaymakamlık sınavı dersleri ise şunlardır. (Bu dersler sınav müfredatını meydana getirir.)

Kaymakamlık Sınav Konuları Dağılımı ve Soru Sayıları

 • Anayasa Hukuku (13),
 • İdare Hukuku (18),
 • Türkiye’nin İdari Yapısı (14),
 • Türkiye’de Mahalli İdareler (9),
 • Ekonomi (12)
 • Türkçe (14),
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (4),
 • Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (10)
 • Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (6)

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI DERS NOTLARI PDF

Pdf ders notları ile sınava hazırlanmak istiyorsanız en güncel notlara Yükseköğretim Kurulu’nun Ulusal Tez Merkezine e-devlet şifreniz ile erişerek ulaşabilirsiniz. Bu adreste akademik tezleri okuyarak Kaymakamlık sınavına hazırlık yapmak isteyen adaylar tezleri ve anahtar kavramlara göre araştırarak yeniden eskiye doğru sıralama yapabilirler. TÜİK internet sayfasında yer alan güncel bilgiler ve Ulusal Tez Merkezinde yayınlanan akademik tezler sınava hazırlıkta en güvenilir ve güncel pdf ders notlarıdır.

 1. MÜHENDİSLER KAYMAKAMLIK SINAVINA GİREBİLİR Mİ?

Mühendisler Kaymakamlık Sınavı başvurusu yapabilmeleri için uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları şarttır. Bu kural dışında diğer sınava başvuru şartlarına da tabidirler.

 1. TARİH MEZUNU KAYMAKAMLIK SINAVINA GİREBİLİR Mİ?

Tarih bölümü mezunları uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları şartıyla Kaymakamlık sınavına başvurabilirler. Böylece Tarih öğretmenlerinin de Kaymakamlık sınavına girme olanakları vardır. Yüksek lisans şartı dışında diğer sınava başvuru koşullarını yerine getirmeleri de gereklidir. Lisansüstü eğitimin tezli veya tezsiz olacağı konusunda bir ayırım belirtilmemiştir. Kılavuzda yalnızca lisansüstü eğitim şartı vurgulanmıştır. PDR mezunları da aynı şartlara tabi olarak Kaymakamlık sınavına girebilirler.

 1. KAYMAKAMLIK SINAVI ANKARA’DA NEREDE YAPILACAK?

Sınav Ankara merkez ilçesinde MEB okulları ve çeşitli fakültelerde yapılmaktadır. Adayların ulaşım olanaklar göz önüne alınmakta ve genellikle adayların Kızılay çevresinde ulaşımı kolay, otogar ve havaalanında kolaylıkla erişilen adreslerde sınav binası dağılımı yapıldığı gözlemlenmektedir.

15. KAYMAKAMLIK SINAVI BİRİNCİSİ

107. Dönem Birincisi Mehmet Ali Uzun’dur. Mezuniyeti Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi’dir. Sınav Puanı:87,5

16. KAYMAKAMLIK SINAVI GİRİŞ BELGESİ VE BELGELERİ

Kaymakamlık Sınava giriş belgeleri sınav tarihinden önceki onuncu günden itibaren ÖSYM internet sayfasında adayların erişimine açılmaktadır. Sınava giriş belgesi adayların posta adresine gönderilmez adaylar renkli veya siyah-beyaz çıktı alabilirler. Sınava giriş belgesi olarak fotoğraflı nüfus cüzdanı kabul edilirken sürücü ehliyet belgesi sınava girişte kabul edilmemektedir.

17. KAYMAKAMLIK SINAVI SONUÇLARI, KAYMAKAMLIK SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK.

Sınav neticeleri 28-30 gün aralığında açıklanmaktadır. Sözlü mülakat sonuçlarının açıklanması ise tüm süreç göz önüne alındığında sınav başvuru tarihinden itibaren 4-5 ayı bulmaktadır.

18. KAYMAKAMLIK SINAVI İDARE HUKUKU KONULARI

Sınavda yer alan İdare Hukuku konuları şunlardır: İdare kavramı, idare Hukuku ve idarî Teşkilata Hâkim Olan ilkeler, idarî Teşkilât, Devlet Memurları, Kamu İhaleleri, İdari Sözleşmeler, idarî işlemler, Düzenleyici işlemler ve idarî Sözleşmeler, Kamu Hizmeti ve Kolluk, idarenin Sorumluluğu

19. KAYMAKAMLIK SINAVI TARİH KONULARI VE TARİH SORULARI

Sınavın inkılap tarihi soruları test usulündedir. Konuları ise Trablusgarp savaşından başlamaktadır. Kaymakamlıkta tarih soruları genelde şu konulardan sorulmaktadır: Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, İnönü Savaşları, Ermeni meselesi, Birinci Dünya savaşının nedenleri ve Osmanlı Devleti'nin savaşa katılması, Mondros ateşkes antlaşması, Sevr Antlaşması, İşgaller karşısında memleketin durumu ve Mustafa Kemal Paşanın tepkisi, Mustafa Kemal Paşanın Samsuna çıkması düşüncesinin uygulamaya başlaması ordu ve mülki idare ile temas kurması, Milli mücadele için atılan ilk adımlar: Amasya Genelgesi Erzurum ve Sivas Kongreleri ve bu kongrelerin milli mücadele içindeki yeri ve önemi, Kuvayı Milliye ve Misakı Milli teşkilatlarının kurulmaları ve meydana gelen siyasi gelişmeler, TBMM’nin açılması ve istiklal savaşı yönetimini eline alması, Milli mücadele de TBMM karşı meydana gelen isyanlar (1 ve II. Bozkır İsyanları, Yozgat İsyanları, Bolu ve Düzce isyanları), Cumhuriyet Dönemi Hukuk İnkılâbı ve Yeni Hukuk Düzeni, Eğitim Alanındaki İnkılâplar, Kültür ve Toplumsal Alanda Gerçekleştirilen İnkılâp Hareketleri, Ekonomik Alanda Yapılan İnkılâplar, Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası I (1923-1930), Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası (1930-1938), Atatürk İlkeleri I, Atatürk İlkeleri ve Bütünleyici İlkeler, Atatürk Sonrası Türkiye

20. KAYMAKAMLIK SINAV ÜCRETİ NE KADAR VE SINAV ÜCRETİ NEREYE HANGİ BANKAYA YATIRILACAK

Sınav ücreti

2019 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı başvuru ücreti olarak 216 TL belirlenmişti. Sınav ücreti her yıl yaklaşık %20 oranında artış göstermektedir. Ödemeler ÖSYM'nin kartlı ödeme sistemi üzerinden ve Ödemeler sekmesinde yer alan “odeme.osym.gov.tr” adresinden yapılabilmektedir. Türkiye’deki bankaların kartları ile internet sayfası üzerinden ödeme yapılır. Ayrıca bankaya gidilmemektedir.

21. NİHAİ BAŞARI LİSTESİ

Kaymakam adaylığı nihai başarı listesi İçişleri Bakanlığı internet sayfasında açıklanmaktadır. Başarı listesi ne zaman açıklanacak konusunda ise şu örnek yardımcı olacaktır. 02 Eylül 2018 tarihinde yazılısı 19-30 Kasım 2018 tarihleri arasında mülakatı yapılan Kaymakam Adaylığı nihai başarı listesi 26.Ocak.2019'da açıklanmıştır.

22. 2020 KAYMAKAMLIK SINAVI OLACAK MI?

Kaymakamlık mesleğine her yıl düzenli alım yapılmakta. Kaymakamlık sınavı son on yılda 2013 yılı haricinde; 2010, 2011 (iki kez), 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 yılları olmak üzere her yıl gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Kaymakamlık sınavı 2020 nin de yapılacağı düşünülmektedir.

23. KAYMAKAMLIK SINAVI KANUNLAR

Sınava hazırlık aşamasında adayların mevzuat.gov.tr sitesinden okuması gereken kanun listesi şöyledir.

Anayasa Hukuku

1982 Anayasası

2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu

2839 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu

6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu

3376 Sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun

6216 Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun

584 Sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü

3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun

İdare Hukuku

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun

6328 Sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu

2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu

4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu

2886 Sayılı Devlet İhale kanunu

5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu

3194 Sayılı İmar Kanunu

233 Sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

3628 Sayılı Mal bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu

5176 Sayılı Kamu Görevliler Etik Kurulu Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

Türkiye’de Mahalli İdareler

5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu

5393 Sayılı Belediye Kanunu

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu

442 Sayılı Köy Kanunu

5355 Sayılı Mahalli İdari Birlikleri Kanunu

2972 Sayılı Mahalli İdareler Mahalle Muhtarlıkları ve Mahalle İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun

Türkiye’nin İdari Yapısı - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Teşkilatı

5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu

1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

2 Sayılı Genel kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

3 Sayılı Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

4 Sayılı Bakanlıklar Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

5 Sayılı Devlet Denetleme Kurulu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

6 Sayılı Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

7 Sayılı Savunma Sanayi Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

8 Sayılı Yüksek Askeri Şuranın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

10 Sayılı Resmi Gazete Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

11 Sayılı Devlet Arşivleri Başkalığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

12 Sayılı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

13 Sayılı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

14 Sayılı iletişim Başkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

23 Sayılı Türkiye Uzay Ajansı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51 ve devamındaki Kararnameler

Valilik ve Kaymakamlık Birimleri Teşkilat, Görev ve Çalışma Yönetmeliği

Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları

6701 Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu

3686 Sayılı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kanunu

6284 Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kanunu

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

İl ve İlçe İnsan Haklarının Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik

24. KAYMAKAMLIK SINAVI UZAKTAN EĞİTİM

Tekuzem ve Yakın Eğitim uzaktan eğitim veren kurumlardan bazılarıdır.

25. KAYMAKAMLIK GÜNCEL KAYNAKLAR LİSTESİ

Politicus, Kas, Themis, 4t, Mülki Amir, Status, Ritüel, Kaymakamlık Kampı, Artıvizyon, Kaim Makam

Kaynak: www.kaymakamliksinavikitaplari.com

Yorumlar (3)
Gündüz 9 ay önce
Hocam ben iibf sağlık yönetimi lisans mezunuyum bana eşdeğerlik belgesi çıkar mı acaba
Güpegündüz 4 ay önce
Seni direkt kaymakam yaparlar, eşdeğerlik ile filan uğraştırmazlar bile.
Gece 3 ay önce
Hocam istatistik mezunuyum. İİBF denkliğim mevcut. sorun çıkarmalar değil mi ?
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@