Kadriye Demirel: Unuttuklarımız var...

Eğitimci Kadriye Demirel yazdı...

Haberler 11.06.2019, 10:12
Kadriye Demirel: Unuttuklarımız var...

UNUTTUKLARIMIZ VAR

İlk bakışta sadece bir trafik kazası haberi gibi görünüyordu. Kaza geçiren kamyondan yere dökülen ve vatandaşlar tarafından toplanarak eve götürmek üzere bagajlara konulan karpuzlar. Ancak bir kaza haberi gibi görünse de toplumsal çöküşümüzü gözler önüne seren örneklerden biriydi demek daha doğru olur sanırım.. Ne yazık ki aslında kaza geçiren kamyon...yola saçılan da karpuzlar değildi..Kaza geçiren  toplumumuzdu..yola saçılıp savrulanlar  da değerlerimiz. Bizi biz yapan,  bizi bir arada tutan, toplumun mayası kabul edilen; sevgiydi, saygıydı, hoşgörüydü, iyilikti, yardımseverlikti,
 empatiydi, dürüstlüktü, doğruluktu, sorumluluktu, vefaydı…Ve hepsi yerlerdeydi.. 

Ne yazık ki bu  haberdeki    toplumsal çöküşü hüzünle karşılayıp..sitem edenler olduğu gibi ..karpuzları yoldan  toplayıp..bagajına istifleyip..sonra da olay yerini terkeden zihniyeti bahaneler ileri sürerek  meşrulaştıranlar  oldu. Net olan bir şey vardır oysa..hakkın olmayanı almayacaksın.. Toplumsal kurallar da mensubu olduğumuz dinimiz, İslamiyet de bunu söyler. Yanlışa yanlış diyeceksin, yanlışın bahanesi olmaz.. 

Bahaneler ileri sürüp masumlaştırmayacaksın. Çünkü iki yanlış bir doğru etmez. Eğer bahanelerle yanlışa çanak tutarsan..doğruya ulaşamazsın.ve toplum yanlışı..doğru kabul eder..yanlış normalleşir,meşrulaşır..Sonuç olarak mağduriyetler ortaya  çıkar..kopuşlar olur..güven ortamı yok olur..inanç sistemi zarar görür.

Toplum olarak değerlerimize sahip çıkalım..kendimizi haklı çıkarmak..durumu kurtarmak ..çıkarlarımızı korumak adına ..yanlışarımızı bahanelerin arkasına gizlemeyelim..

Unuttuklarımız var..Unuttuklarımız, değerlerimiz, Değerlerimize ihtiyacımız var..değerlerimiz sayesinde güven içinde ..huzur içinde yaşayabiliriz..

Dürüstlük..sevgi..saygı...vefa..empati..iyilik..hoşgörü..vs.hepsi güzel erdemler..bu erdemleri kendimiz  kişiliğimizde toplar ..yaşantımızla da gösterirsek erdemli çocuklar da yetiştirmiş oluruz.

Erdemli bireylerin oluşturduğu toplumda ahlaki davranışlar hakim olur..Çünkü güzel ahlakı bu değerler  oluştur. Ve güzel ahlak tüm sorunları çözer.

Evde ..sokakta..okulda..işyerinde..çarşıda..pazarda..her türlü mecliste..erdem sahibi olalım.

Eskiden değerlerimiz vardı..biz vardık..düşeni kaldırmak vardı......

Artık ben olduk..

Makam mevki olduk...

Görmedik olduk..

Duymadık olduk.

Bilmiyorum olduk...

Banane olduk......

Gel de okulda çocuklara " değerler"

Kazandır...

Çocuklar gördüklerini taklit ederek öğrenirler...öğrendiklerini 

Yaşantıya dönüştürürler...bunu unutmayalım.

Öyleyse eskilere özlem duymamak adına, diyorum ki..
 
Değerlerimiz uçmadı, onları yeniden kucaklayabliriz ..sadece bizim dokunuşumuzu bekliyorlar.

Değerlerle kalın...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@