İzmir'de Ata yürüyüşü

İZMİR'de yaklaşık 2 bin kişi Atatürk fotoğrafları ve bayraklarla yürüdü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir'de kimse karanlıktan çıkış için başka yollar, başka formüller aramasın, anlatmasın. Kafaları...

Haberler 10.11.2016, 15:33
İzmir'de Ata yürüyüşü
İZMİR'de yaklaşık 2 bin kişi Atatürk fotoğrafları ve bayraklarla yürüdü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir'de kimse karanlıktan çıkış için başka yollar, başka formüller aramasın, anlatmasın. Kafaları karıştırmaya çalışmasın. Bizim aydınlık yolumuz Atatürk, umudumuz cumhuriyettir" dedi.

İzmir'de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 78'inci yıldönümü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Ata yürüyüşü' ile anıldı. Alsancak Limanı'nda toplanan İzmirliler, Kordon'dan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşte Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile eşi Türkegül Kocaoğlu ve CHP il yönetimi ile ilçe belediye başkanları da hazır bulundu. Gençler; ellerinde üzerinde 'Saygıyla ve sevgiyle anıyoruz' yazılı dövizler  ve bayraklar taşıdı.

ANIYORUZ, ARIYORUZ, ÖZLÜYORUZ

Kocaoğlu, konuşmasında "Kahraman bir komutanı, yiğit bir halk önderini, usta bir diplomatı ve gerçek bir devrimciyi anıyoruz bugün. Anıyoruz, arıyoruz ve çok özlüyoruz. Adalete ve özgürlüklere olan sarsılmaz inancını özlüyoruz mesela! Minnet ve şükran duygularımız kartopu gibi çoğalıyor her geçen yıl biraz daha. Karanlığı ve taassubu değil, bilimi, sanatı ve aydınlığı seçtiği, en sıkıntılı anlarda bile umudun, cesaretin yitirilmemesi gerektiğini bize öğrettiği, 'umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim dediği için mesela. Yolumuzu, her biri ciltlerle anlatabilecek kadar önemli vecizeleriyle aydınlatıyoruz. 'Hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım akıl ve ilimdir' cümlelerini hiç aklımızdan çıkarmıyoruz" dedi.

KİMSE BAŞKA YOLLAR ARAMASIN

Atatürk'ün en çok yurtta ve dünyada barışa olan inancını özlediklerini de vurgulayan Aziz Kocaoğlu, "İstiklale, istikbale, hürriyet ve adalete olan bağlılığını. Aydınlıktır, tutkudur, inançtır Mustafa Kemal. Sabır, özveri, cesaret. Özgürlük, adalet ve umudumuz, yol göstericimiz. Herkes duysun, anlasın artık. Bu ülkenin sözde değil özde, çakma değil gerçek Atatürkçülere ihtiyacı var. Kimse karanlıktan çıkış için başka yollar, başka formüller aramasın, anlatmasın. Kafaları karıştırmaya çalışmasın. Bizim aydınlık yolumuz Atatürk, umudumuz cumhuriyettir. Canımız pahasına korumak zorunda olduğumuz en büyük mirasımız. Yaşadıkça yaşatacağız Atamızı. O bir ışık, asla sönmeyecek ve açtığı bu yoldan kimse dönmeyecek" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koruları, Atatürk'ün sevdiği şarkı ile türküleri seslendirdi. Konserlerine 'Sarı Zeybek' türküsüyle başlayan koronun Yemen Türküsü'nü söylediği sırada alanı dolduranlarda hep birlikte eşlik etti. Canlı mankenler kımıldamadan durarak performans sergiledi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@