İzlanda'dan futbol dersi

İzlanda, Türkiye karşında 90 dakika boyunca üstün oynadığı ve ’futbol dersi’ verdiği karşılaşmayı 2-0 kazanmayı başardı

Haberler 10.10.2016, 08:12 10.10.2016, 08:13
İzlanda'dan futbol dersi
BirGün gazetesinin buradaki haberine göre

EREN TUTEL @erentutel

Oturttuğu sistemle, 323 bin nüfusla ülkeden çok iyi bir ulusal takım çıkaran İzlanda, oyununu; sistemini tamamen kaosa endekse etmiş Türkiye karşısında. Bir nevi tez-antitezin maçı. Anti tez tarafında yer alan Türkiye iki yıl öncesinde bazı yorumcularının “Topu elle kaleye götürse 3 defa götürebilirler” dediği İzlanda karşısında santraforsuz ve tedbirli başlıyor maça.

Kırılma noktası 41. dakika

İlk yarı genelinde bu oyun planı tutsa da savunmanın uyumsuzluğu nedeniyle kalesinde birkaç tehlike yaşıyor kırmızı-beyazlılar. 3’üncü dakikada İzlanda en büyük uzmanlık alanı olduğu bir köşe vuruşunda Kari Arnason ile gole yaklaşıyor ancak kaleci Volkan Babacan üstüne gelen topu kontrol etmeyi başarıyor. Sonraki dakikalarda İzlanda yine duran toplarla Türkiye’nin kalesinde birkaç pozisyon bulsa da maç dengede gidiyor ta ki 41’inci dakikaya kadar. Sağ kanatta Johann Gudmundsson Caner Erkin’in hatası sonrası topu kapıyor ve rakiplerini çalımlayıp şutunu çekiyor Ömer Toprak’a çarpıp ağlarla buluşan top maçın kırılma noktası oluyor. Golden sonra mental olarak çöken Türkiye 128 saniye sonra Alfred Finnbogason’un golüyle iki farklı geriye düşüyor ve devre 2-0 ev sahibinin üstünlüyle bitiyor.

Planı olan kazanır

EURO 2016’ya “Biz bitti demeden bitmez” sloganıyla giden antitezin ikinci yarıya biraz hareketli başalayacağını düşünsek de çok geçmeden yanıldığımızı anlıyoruz. Oyuncular skoru değiştirmek için çaba bile harcamazken, İzlanda dilediği gibi oyunu kontrolü altında tutmayı başarıyor. Mücadelenin kalan dakikaları ise gelecekte sporcu, antrenör, yönetici olmak isteyen gençler için ders niteliğinde geçiyor adeta. İşini şansa bırakmayan, düzenli bir şekilde isteyen bir sistem kuranların nasıl kazanan taraf olduklarını hep beraber izleyip görüyoruz. Çalışmayanların, sürekli bahane üretenlerin ve planı olmayanların ise nasıl kaybetliklerini. Maçı 2-0 kazanan İzlanda evinde Türkiye’ye karşı yenilmezlik altı maça çıkarırken, çok önemli dersler vererek kapatıyor geceyi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@