İtfaiyeden baca temizliği uyarısı

NİĞDE Belediyesi İtfaiye Müdürü Latif Boran, karbonmonoksit zehirlenmeleri ve baca yangınlarına karşı kış gelmeden binaların bacalarının temizletilmesi gerektiğini söyledi.

Haberler 03.10.2016, 11:17
İtfaiyeden baca temizliği uyarısı
NİĞDE Belediyesi İtfaiye Müdürü Latif Boran, karbonmonoksit zehirlenmeleri ve baca yangınlarına karşı kış gelmeden binaların bacalarının temizletilmesi gerektiğini söyledi.
Havalarının soğumasıyla birlikte uyarılarda bulunan İtfaiye Müdürü Latif Boran, kış mevsiminde yaşanan yangınların büyük bölümünün, temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını, baca tıkanıklıkları ve ters esen rüzgarlar nedeniyle sobadan sızan gazlardan dolayı her yıl birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Baca bakımı ve temizliğinin, yangından korunma tedbirleri arasında önemli bir yer tuttuğunu anlatan Boran, "Türkiye'de her yıl bina yangınlarının yüzde 20'sinin temizlenmeyen bacalardan çıkıyor" dedi.
Zamanında yapılacak baca temizliğinin, üzücü olayların önüne geçeceğini kaydeden Boran, "Temizlenmeyen bacalarda oluşan kurumlar, baca yangınlarına neden olmakta, bu da, maddi kayıpların yanı sıra, can kayıplarına da yol açabilmektedir. Vatandaşlarımızın bu tür üzücü sonuçlarla karşılaşmaması için konut bacalarını yılda en az 2 kez, lokanta, fırın ve benzeri işyerlerine ait bacalarını ise, ayda en az bir kez olmak üzere temizlettirmeleri gerekmektedir. Bacalar temizlenmediği zaman yakıtlar eksik ve verimsiz yanmaktadır. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve parçacıklar ise, bacaların tıkanmasına neden olmaktadır. Tıkalı baca da, sağlıklı çekiş yapamaz ve gazı geri teper. Bunun sonucunda karbonmonoksit gazı, ortama yayılır ve zehirlenmeler oluşur."
Baca temizliği yapılsa dahi lodoslu havalarda sobaların yakılmaması ve yanıyorsa söndürülmesi gerektiğini ifade eden Boran, yapılan temizlik sonrasında, yakıtların daha verimli yandığını ve böylece tasarruf sağlandığını, soba ve kalorifer bacalarının düzenli olarak temizletilmesiyle de yılda yüzde 15 ila yüzde 30 oranında yakıt tasarrufu sağlanacağını anlattı.
DHA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@