05 Kasım 2016 Cumartesi 15:35
İşyerlerinin toplu kapatılması yasaklandı
VAN Valiliği, kentte iş yerlerinin toplu olarak kapatılmasının yasaklandığını açıkladı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, Van ve ülke genelinde yürütülen güvenlik operasyonları ve benzeri konuların bahane edilerek zaman zaman iş yerlerine çeşitli provakatif ve yasa dışı saik ve yönlendirmelerle toplu olarak kapatıldıkları veya kapatmak için çalışmalar yaptıkları belirtildi. Açıklamada, halkın hizmet aldığı yerlerin toplu olarak kapatılmasının halkın günlük yaşamını sürdürmesini zorlaştırdığı, huzur ve sükununu bozduğu. kişilerin güvenlik, dirlik ve esenlik içinde günlük ihtiyaçlarını sağlamak suretiyle sağlıklı yaşamasını önemli ölçüde zaafiyete uğrattığı belirtildi. Açıklamada şunlara yer verildi:

"İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufu müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66'ncı madde hükmü uygulanır. İlgili kanunun 66'ncı maddesinde, il genel kurulu veya idare kurulları, yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahalli mülki amir tarafından 'Kabahatler Kanunun 32. Maddesi' hükmü uyarınca cezalandırılır. Ancak, kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetinin tehlikeye düşürecek toplumsal olayların baş göstermesi halinde Vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 'Emre aykırı davranış' başlıklı 32'nci maddesinde, bir yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir' hükmü bulunmaktadır. Bu itibarla, kamu düzeninin korunması için yukarıda belirtilen mevzuat hükümleriyle 5 bin 326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci Maddesi hükmü gereğince ilimiz sınırları içinde bulunan iş yerlerinin toplu olarak kapatılması yasaklanmıştır." (DHA)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.