İsveç'ten sert tepki

İsveç televizyon kanalı SVT’nin ‘Agenda’ programında dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Baş Danışmanı İlnur Çevik ile yapılan söyleşinin yayınlanmasının...

Haberler 17.10.2016, 12:29
İsveç'ten sert tepki
İsveç televizyon kanalı SVT’nin ‘Agenda’ programında dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Baş Danışmanı İlnur Çevik ile yapılan söyleşinin yayınlanmasının ardından, söyleşiye İsveç’ten sert tepki geldi.

İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman İlnur Çevik’in ‘AB vize kısıtlamalarını kaldırmazsa sığınmacıların AB’ye akışını serbest bırakırız’ sözlerini ‘‘Kabul edilemez bir tehdit’’ olarak değerlendirdi.

İsveç İçişleri Bakanı Ygeman ‘‘Bu kabul edilemez bir tehdit.Bu Avrupa Birliği’nin kendi sınır kontrolünü kurmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor’’ diye konuştu.

AB’nin Türkiye ile yapılan sığınmacı anlaşmasının yırtılmasını istemediğinin altının çizen İsveçli Bakan Ygeman ‘‘Eğer Türkiye anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getirmezse, bu bütün durumu kötüleştirir. Amaç sığınmacı anlaşmasının devamını sağlamak. Bu bütün tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesini öngörüyor. Biz, Türkiye’ye insan hakları konusundaki çalışmaları ve AB üyeliğine yaklaşması için yolu göstermeliyiz. Şimdi ise bu tam ters yönde ilerliyor. Bu anlaşmadan her iki taraf da kazançlı çıkar. Biz sığınmacı süreci ile başa çıkmak için yardım istiyoruz. Onlar vize serbestisi’’ dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@