İşsizlere 10 Ayda 23 Bin 540 TL Ödeme Yapılacak!

İşsiz olan vatandaşlara devlet tarafından 10 ayda 23 bin 540 TL ödeme müjdesi geldi! Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizlik maaşı yattı mı, nereden, nasıl alınır?

Haberler 12.05.2020, 21:34
İşsizlere 10 Ayda 23 Bin 540 TL Ödeme Yapılacak!

İşsiz olan vatandaşlara devlet tarafından 10 ayda 23 bin 540 TL ödeme müjdesi geldi! Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizlik maaşı yattı mı, nereden, nasıl alınır?

İŞKUR vasıtasıyla işsiz kalan vatandaşlara prim ödemeleri oranında işsizlik maaşı ödeneği veriliyor. İşsizlik maaşı almanın belli şartları olsa da, birçok kişi bu ücreti kolayca alabiliyor. Esnek tutulan şartlar iş arayanlara can suyu olurken asgari ücret zammı ile ödenekler de arttı. İşsizlik maaşları her ayın 5'inde hesaplara yatırılmaya başlanıyor. İşsizlik maaşları PTT şubelerinden alınıyor. İşsizlik maaşının yatırıldığı ayın 5'i hafta sonuna denk geliyorsa, o haftadan sonraki ilk iş günü ya da ileri bir tarihte nüfus cüzdanıyla PTT şubesine giden hak sahipleri maaşını kolaylıkla çekebiliyor. Peki, İŞKUR işsizlik maaşı nereden, nasıl alınır? İstifa eden işsizlik maaşı alabilir mi? İşte işsizlik maaşı ile ilgili detaylar...

İşsizlik maaşı ödeneği 2020 yılında zamlandı. İşsizlik maaşı 2019 yılında en düşük 1015 TL, en yüksek ise 2031 TL olarak ödeniyordu. Bu yıl asgari ücrete yapılan yüzde 15'lik zammın ardından tablo değişti. En düşük maaş 161 TL, en yüksek maaş ise 323 TL arttı. Buna göre 10 ay işsizlik maaşı alacak bir kişi 1610 TL ile 3230 TL arasında değişecek şekilde fazla maaş alacak. İşsizlik maaşı başvuruları İŞKUR'a yapılıyor. İŞKUR'da yapılan değerlendirmelerin ardından SGK prim ödemelerinin yüksekliğine göre taban ve tavan rakam arasında ödemeler yapılıyor. Bu sürede GSS desteği de sağlanıyor. İşsizlik maaşını bazı durumlarda istifa edenler de alabiliyor. Peki, İŞKUR işsizlik maaşı nereden, nasıl alınır? İstifa eden işsizlik maaşı alabilir mi? İşte işsizlik maaşı ile ilgili merak edilenler...

2020 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020'de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak. Bu maaşın sınırları geçerli asgari ücrete göre belirleniyor ve en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40'ı, en yükseği ise yüzde 80'i oranında oluyor. Bu ücretten sadece damga vergisi kesiliyor. Bu detaylar ışığında damga vergisi kesilmeden önce işsizlik maaşı 2020 yılında en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak.

600 GÜN PRİM ÖDEME ŞARTI VAR

İşsizlik maaşı alabilmek için, son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmesi ve son 120 gün hizmet akdiyle çalışılması gerekiyor. İŞKUR'a işsizlik başvurusunun, iş akdinin feshinden itibaren 30 gün içinde yapılması gerekiyor.

HANGİ DURUMDA İŞSİZLİK MAAŞI ALINABİLİR?

- İş akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdiyle çalışmak,
- Son üç yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemek.
- İş akdinin feshedildiği tarihten itibaren 30 gün içinde başvurmak.

- Hizmet akdinin işveren tarafından sona erdirilmesi.
- Hizmet akdinin işçi tarafından "haklı" bir nedene dayalı olarak feshedilmesi.
- İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak.

İŞSİZLİK BAŞVURU VE MAAŞI SORGULAMA

İşsizlik maaşı ile ilgili sorgulamalarınız için E Devlet Kapısı'nı kullanabilirsiniz. (Başvuru için: https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu) (İşsizlik ödeneği sorgulamak için: https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi)

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

İşsiz kalanların işsizlik maaşı için ilk olarak sigorta hizmet dökümüne göz atmalarını öneriyoruz. Çünkü işsizlik maaşı işsiz kalmadan önceki son 4 aydaki ortalama brüt kazancının yüzde 40'ı olarak hesaplıyor. Ayrıca işsizlik maaşının çalışırken alınan brüt tutarının yüzde 80'inini geçmeyeceğini unutmayın.

KİM NE KADAR SÜRE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

İŞKUR'un resmi internet sitesinde yaptığı bilgilendirmeye göre; İşsizlik ödeneğinin süresi

- 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

- 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

- 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün.

İŞSİZLİK MAAŞINA HANGİ ŞARTLARDA KESİLİR?

İşsizlik ödeneğinizin kesintiye uğramasını istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları yerine getirmeyenler yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte İŞKUR'a geri ödemek durumunda kalır. Eğer aşağıdakilerden birini yaşıyorsanız 15 gün için de İŞKUR'a bildirimde bulunun;- İkamet adresinde değişiklik
- Emekli maaşı bağlanması
- Sağlık kuruluşundan raporlu olunması
- Askerlik durumu
- Yeni bir işe başlama
- Mahkeme kararı ile işe iade edilmesi hali

HAKLI FESİHTE DE İŞSİZLİK MAAŞI ALINABİLİR

İşsizlik maaşı istifa edene de ödeniyor. Ancak bunun için işçinin haklı fesih hakkını elde etmesi gerekiyor. İşçi, haklı fesih koşullarını ispat ederek işten ayrıldığında kıdem tazminatına da işsizlik maaşına da hak kazanır.İşsizlik maaşları her ayın 5'inde hesaplara yatırılmaya başlanıyor. İşsizlik maaşları PTT şubelerinden alınıyor. İşsizlik maaşının yatırıldığı ayın 5'i hafta sonuna denk geliyorsa, o haftadan sonraki ilk iş günü ya da ileri bir tarihte nüfus cüzdanıyla PTT şubesine giden hak sahipleri maaşını kolaylıkla çekebiliyor

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@