İnsanca Yaşam Platformu Başkanı Cihan Katar:Her Şeye Zam Yağarken Enflasyon Nasıl Oluyorda Düşüyor?

İnsanca Yaşam Platformu (İYP) Başkanı Cihan Katar son günlerde em çok tartışılan konulardan biri olan enflasyon ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Katar, "her şeye zam yağarken nasıl oluyor da enflasyon düşüyor?" ifadelerini kullandı.

Haberler 13.01.2020, 21:42 13.01.2020, 22:10
İnsanca Yaşam Platformu Başkanı Cihan Katar:Her Şeye Zam Yağarken Enflasyon Nasıl Oluyorda Düşüyor?

İnsanca Yaşam Platformu Başkanı Cihan Katar tarafından yapılan açıklama şöyle;

Bu verilere göre enflasyon düştü. Ama her nedense enflasyon ile hayat pahalılığı arasındaki makas giderek açılıyor. Halkın enflasyonu ile resmi enflasyon çok farklı. Bundan dolayı da tüketiciler bu rakamlara tepki gösteriyor.  Enflasyonun düştüğüne yönelik haberler, toplumda fiyatların düşeceğine, ekonominin rayına oturacağına dair bir beklenti oluşturur. Yani enflasyon düşmüşse, sebzenin, meyvenin, etin fiyatının da düşeceği, milyonlarca insanın hayatında kısmi de olsa bir iyileşme olacağı beklentisi yaygındır. TÜİK, enflasyon (TÜFE) endeksini yaklaşık 29 bin işyerinden 418 mal ve hizmete ait 540 bin değişik fiyatı derleyerek hesaplıyor. TÜFE ağırlıkları ve sepeti oluşturulurken hanehalkı bütçe anketi, kurumsal nüfus bireysel tüketim harcamaları, çıkış yapan yabancı ziyaretçiler ve idari kayıtlardan elde edilen harcama ve ciro bilgilerini (cep veya sabit telefon görüşme ücretleri, şans oyunları, sigortalar, vb) kaynak olarak kullanıyor. Sepetteki ürünler, ağırlıkları yani günlük hayattaki ortalama kullanım yoğunlukları dikkate alınarak sıralanıyor.

Geçtiğimiz aralık ayı enflasyon rakamları 2019 TÜİK tarafından açıklandı. Aralık ayı enflasyon oranı yüzde 0.74 olurken yıllık enflasyon yüzde 11.84 olarak açıklandı. Yine enflasyon düşük çıktı. Peki, nasıl oluyor da her şeye zam yağarken enflasyon düşük çıkıyor? TÜİK’in enflasyon sepetinde bulunan herbiri farklı ağırlık oranına sahip 418 maddenin ağırlık oranlarına göre hesaplama yapılmasından kaynaklanıyor tabi ki. Enflasyon sepetindeki ürünlerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Enflasyon sepetinde kira gideri yok, ulaşım yok, sağlık yok, eğitim yok. Bu nedenle enflasyon sepet içerisinde hiç lazım olmayan kullanmadığımız ürünler yerine lazım olan kullandığımız ürünlere yer verilmelidir. Öte yandan halkın enflasyonu ile resmi enflasyonun farklı olduğunu belirten vatandaşlar, rakamlara tepki göstererek;  TÜİK’in rakamlarla oynadığı için gerçek enflasyon ile TÜİK’in açıkladığı enflasyonun farklı olduğunu ifade ediyorlar.

 SEPETE HALKIN ÇOĞUNLUĞUNUN SÜREKLİ KULLANDIĞI ÜRÜNLER VE ALDIĞI HİZMETLER KONMALIDIR

Benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür. Uluslararası standartlarla hazırlanan TÜFE sepeti sabit kalsa da, ikinci bir sepete sadece halkın çoğunluğunun her sene sürekli kullandığı ürünler ve aldığı hizmetler konmalıdır. Böylece daha gerçekçi bir ortak enflasyon oranına ulaşılabilir

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@