İftar saatleri | İftar saat kaçta açılacak? İşte il il 8 Mayıs iftar saatleri

Bereket ve rahmet ayı Ramazan geldi. Oruç ve namaz ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar sahur ve iftar vakitlerini internet üzerinden araştırıyor. Bugünlerde en çok merak edilen konuların başında özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’İn sahur, imsak ve iftar vakitleri geliyor. İşte tüm illerin iftar saatleri...

Haberler 08.05.2019, 15:37
İftar saatleri | İftar saat kaçta açılacak? İşte il il 8 Mayıs iftar saatleri

Milyonlarca Müslüman Ramazan ayını sevinç ve heyecan içerisinde karşılıyor. Müslümanlar, mübarek olduğuna inanılan bu ayda oruç ibadetini yerine getiriyor. İslamın beş şartından biri olan oruç bu ay bütün Müslümanlara farzdır. Peki tüm Türkiye’de iftara ne kadar kaldı? İşte Ankara, İzmir gibi büyük iller başta olmak üzere tüm Türkiye’de iftar saatleri

2019 İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ TIKLA ÖĞREN

Ramazan´da uzun süre besinlerden uzak kalmanın yol açtığı ağız kokusunun önüne geçmenin mümkün olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hakkı Sunay, “Ramazan´da gün içinde diş fırçalamakta bir sakınca yok. Ağız kokusunu diş fırçlayarak önleyebiliriz. Suyu yutmadan, dişlerinizi fırçalayıp iyice tükürmelisiniz” dedi.

Ramazan ayının sıcak havalarda yaşanıyor olmasının, sağlıklı bir oruç için daha özenli davranmayı gerektirdiğine dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Sunay, oruç tutanlara ağız ve diş sağlığı konusunda tavsiyelerde bulundu. Prof. Dr. Sunay, ağız ve diş sağlığının da oruçluyken en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında olduğunu söyledi.

“ORUCU SUYLA AÇIN”

Ramazan´da oruç nedeniyle ağız ortamının uzun bir süre kuru kalması ve tükürük miktarının azalmasıyla ağızdaki asidik ortamın arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Hakkı Sunay, hem sağlık hem de sosyal yönden olumsuz etkilere yol açan ağız kokusunu önleme ve diş sağlığına dair yapılacakları anlattı.

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZMUYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı´nın boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalama ve diş fırçalamanın orucu bozmayacağı açıklamasını hatırlatan Prof. Dr. Sunay, ağızdaki yüksek asidik ortamın diş minelerinde aşınma gibi sonuçlara yol açabileceğini belirterek, “Bu nedenle dişler iyi fırçalanmalı. Ramazan´da gün içinde diş fırçalamakta bir sakınca yok. Fırçaladığınız suyu yutmadan, dişlerinizi fırçalayıp iyice tükürerek ağız ortamını hem ferah tutmak hem de bu asidik ortamdan korumak mümkündür” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@