Herkes bir gün ünlü olacak

Ünlü Ressam Andy Warhol’un “Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak” sözünün, sosyal medya ve gelişen teknoloji sayesinde hayat bulduğu bir çağdayız.

Haberler 01.10.2016, 00:41 16.06.2018, 16:05
Herkes bir gün ünlü olacak

Gizem Güneş yazdı: HERKES BİR GÜN ÜNLÜ OLACAK

Ünlü Ressam Andy Warhol’un “Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak” sözünün, sosyal medya ve gelişen teknoloji sayesinde hayat bulduğu bir çağdayız. Sosyal Medya siteleri sayesinde tanınan ve fenomen olan, hatta bu sosyal ağlar sayesinde para kazanan bir çok insan var artık. Bunun yanı sıra sosyal medya üzerinden kurulan ilişkiler, başlayan aşklar, evlilikler hatta sanal ihanetlerde çağımızda çokça rastladığımız durumlar.


Biz sosyal medya aracılığıyla görünür oluyoruz. Fotoğraflarımızı paylaşarak görünür olma arzumuzu gideriyoruz. Sosyal medyada aldığımız beğeniler, bizim takdir ve beğenilme arzumuzu okşuyor. Ayrıca insanlarla birlikte olma ihtiyacımızı da kısmen sosyal medyada gideriyoruz. Ancak şunu unutmamak gerekir; sosyal medya göründüğü kadar masum değil. İpin ucunu kaçırdığımızda sosyal medya, insanlığımızı yaralayabiliyor. Görünür olma arzumuz sosyal medya ile çok rahatlıkla gösteriş meraklısı olmaya, kendimizi insanların gözüne sokmaya dönüşebiliyor. Farkında olmadan görünür olmanın kölesi olabiliyoruz. Bir süre sonra eserlerimizi, ürünlerimizi görünür kılma merakımız, kendimizi, simamızı görünür kılmaya dönüşüp narsisizm içeren bir hal alabiliyor. Beğeni arzumuzu tatmin ederken sürekli kendimizi kaç beğeni aldığımızı kontrol ederken, takipçi arttırma çabasına girmişken bulabiliyoruz.

Teknoloji bu kadar gelişirken bizim sosyal medya kullanmamamız elbette beklenemez. Ancak hangi fotoğrafları paylaştığımızdan tutun neler yazdığımıza, kurduğumuz ilişkilere  kadar hepsinin sorumluluğumuzda olduğunu, paylaşımlar yaparken sayfamızın bizi yansıttığını unutmamamız gerekir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@