Herkes aynı soruyu soruyor? #sorumlukim

Adana'da yaşanan ve ciğerimizi dağlayan faciayla ilgili herkesin sorduğu soru bu? #sorumlukim

Haberler 30.11.2016, 20:07
Herkes aynı soruyu soruyor? #sorumlukim
KamuGundemi.com Özel Haber - Adana'da yaşanan ve ciğerimizi dağlayan faciayla ilgili herkesin sorduğu soru bu? #sorumlukim eğitimci Ömer Arslan bu facianın siyasal boyutuna girmeden değerlendirdi.

Adana'nın Aladağ ilçesinde bir cemaate ait öğrenci yurdunda ortaokul 7 ve 8.öğrencilerinden 15 kız çocuk yaşamını yitirdi. Şimdi inceleme ve soruşturmalar başlatır, bakanlık yangınlara karşı alınacak önlemler diye valiliklere yazı çıkartır. Valilikler okullara ve kurslara havale eder. Orada da personel yazıyı okudum diye imzalar. 

Peki bu işin sorumlusu kim ya da kimler? İşin siyasal boyutuna ilişkin kısa bir değerlendirme yapmıştım. Zaten çok da yapılıyor. Şimdi işin teknik ve hukuki boyutuna değinmek istiyorum. 

Yurt, okul gibi kamu binalarına yönelik "Yangından Korunma Yönetmeliği" vardır. Bu yönetmelik bu tür yapıların nasıl olması gerektiğine yönelik düzenlemeler yapmıştır. Dış duvarından, koridorlarına, kapısından yer döşemelerine kadar nasıl olması gerektiği açık seçik yazılmıştır. Yanan yurt binasına bakınca ve gelen ilk bilgileri değerlendirince yurt binasının bu yönetmeliğe hiç de uygun olmadığı anlaşılıyor. Şimdi soru şu: Bu yurdu ilgili Mevzuata göre denetleyip onay verenler kim ya da kimler? 

İkincisi bu yaş grubu çocukların özel yurtlarda kalması yasaktır. Bu çocuklar (13-14 yaşlarında) nasıl bu yurtta kalmış? Kayıtları tutulmuş mu? Zaten mevzuat gereği yasak olduğu için resmi kayıt da tutulmaz. 

Diğer yandan ilçede var olan YİBO (Yatılı İlköğretim Bölge Okulu) bakanlık tarafından yıkılıyor ama bakanlık köylerden okumak için gelmiş bu öğrencilerin yeni okul yapılıncaya kadar nerede kalacağını planlamıyor? 

Ayrıca okul ve yurtlar iş güvenliği mevzuatına göre " en az tehlikeli" sınıfına alınmıştır. Böyle olunca bu tür yerler Çalışma Bakanlığı iş güvenliği ve iş müfettişlerince denetlenemiyor. Yani işin uzmanları denetleyemiyor. Bu Mevzuatı hazırlayanlar özellikle öğrenci yurtlarını hangi gerekçe ile bu sınıfa sokmuşlardır? 

Sahi bu ölen çocukların ölmesinden sorumlu olanlar kim?
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@