Hakim: Hepiniz başını kaldırıp, yaptıklarınızı izleyin

Erzurum'da zorla dağlık alana götürdükleri 17 ve 24 yaşındaki iki kadını dakikalarca döven ve cinsel saldırıda bulunup, cep telefonuyla kaydeden sanıkların yargılanmasına başlandı.

Haberler 07.01.2019, 23:59
Hakim: Hepiniz başını kaldırıp, yaptıklarınızı izleyin

Mahkemede, olayın görüntüleri izletilirken sanık yakınları da ağladı. Hakim başlarını öne eğen sanıklara, "Hepiniz başını kaldırıp, yaptıklarınızı izleyin" dedi. Davada, 4 sanıktan sadece 1'i tutuklu yargılanıyor.

Erzurum’da, tuzağa düşürüp Palandöken Dağı eteklerine götürdükleri 17 yaşındaki B.Y. (17) ile 24 yaşındaki C.Ç.’yi darp edip bıçak tehdidi ile soyan ve B.Y.’ye cinsel saldırıda bulunan 1’i tutuklu, 4 sanığın Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. İki kadını dakikalarca döven Ahmet D. (18), Eren S. (24) ile Sevcan B. (20) ve Sercan U.’nun (19), 6 yıldan 55 yıla kadar hapsi istendi. İki kadının tekme tokat dövülme ve soyundurulma anları, mahkemede izlendi.

BIÇAKLA TEHDİT ETTİ, TELEFONA POZ VERMESİNİ İSTEDİ

Saldırı, 8 Mayıs 2018 günü, Palandöken Dağı eteklerinde meydana geldi. Sevcan B., B.Y. ve C.Ç.’yi arayarak buluşma teklifinde bulundu. F.K.’ye ait araçla caddeye inen iki arkadaşın bindiği otomobile Ahmet D., Eren S., Sevcan B., Sercan U. ve N.Y. bindi. İddiaya göre Ahmet D. bıçak tehdidiyle F.K.’den aracını dağlık bölgeye sürmesini istedi. 3 kadın arkadaş ve Ahmet D., ‘dedikodularını yaptıklarını’ ileri sürerek B.Y. ve C.Ç.’yi dakikalarca dövdü. Yerlerde sürüklenen B.Y. ve C.Ç. küfür ve hakarete maruz kaldı. Ahmet D. C.Ç.’yi bıçak tehdidi ile kıyafetlerini çıkarttırıp cep telefonuna poz vermesini istedi. Ahmet D., bıçağı daha sonra saçından tuttuğu eski sevgilisi olduğu belirtilen B.Y.’ye doğrultarak cinsel saldırıda bulundu. Ayakkabıları alınan iki kadın yürüyerek şehir merkezine indi ve polise giderek şikâyetçi oldu.

İŞKENCE GÖRÜNTÜLERİ TELEFONLARINDAN ÇIKTI

Şikâyet üzerine Ahmet D., Eren S., Sevcan B., Sercan U. ve N.Y. gözaltına alındı. Gözaltına alınanların cep telefonlarında işkence anlarının kaydedildiği belirlendi. Ahmet D., Eren S., Sevcan B., Sercan U., N.Y. 9 Mayıs’ta tutuklanarak cezaevinde konuldu.

4 AY SONRA TAHLİYE

Ahmet D.’nin dışındakiler 4 ay sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. 18 yaşından küçük N.Y.’nin dosyası Çocuk Mahkemesi’nde görülürken, Ahmet D., Eren S., Sevcan B., Sercan U. hakkında Erzurum 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ahmet D.’nin ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, başkasını bir malı teslimi veya malın alınmasına karşı koymamaya mecbur kılmak suretiyle yağma’ suçlarından 12 yıldan 55 yıla kadar hapsi istendi. Diğer 3 sanığın ise ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarına yardımdan 5 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi istendi.

‘HAMİLEYİM’ DEDİ DİYE DÖVÜP, CİNSEL SALDIRIDA BULUNMUŞ!

Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya tutuklu Ahmet D., tutuksuz sanıklar Eren S., Sevcan B., Sercan U. ile avukatları katıldı. Yetiştirme yurdunda kalan müştekilerden B.Y. duruşmaya katılmazken, C.Ç., memleketinden SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. B.Y. ile 3-4 ay sevgili olduklarını söyleyen Ahmet D., ‘yaptıklarından çok pişman olduğunu’ söyledi. D., “B. gidip bir yerlerde ‘ben Ahmet’ten hamileyim’ demişti. Biz evlenecektik ancak buna çok sinirlendim. Hep beraber gezmeye çıktık. Bunu da duyunca sinirlendim ve bunlara vurdum. Sonra malum olay oldu ancak arkadaşlar videoya çekmişler, benim bundan haberim yoktu. C.’yi soyundurduğum doğru ancak bu esnada herhangi bir şeyle tehdit etmedim. Her ikisiyle de sevgiliydim ben. Olay nedeniyle pişmanım. Annemin, ablalarımın ağlamalarına dayanamıyorum. Biz kendimizi yaktık, siz bizi yakmayın hakim bey” dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Koçer Baltalı, “Sen evleneceğim diyorsun, insan sevdiği, evleneceği kızı başkalarının yanında soyundurur mu? Her şeyi doğru anlatın birazdan görüntülerinizi izleyeceksiniz” diyerek sanıkları uyardı.

HAKİM: HİÇ Mİ VİCDANIN SIZLAMADI?

Şikâyetinden vazgeçen C.Ç. ise olaydan iki gün önce Sevcan B.’nin kendisini arayarak B.Y.’ye ulaşmak istediğini söylediğini hatırlattı. C.Ç. olay günü yaşananları şöyle anlattı: “Araca binince N.Y. ve Ahmet ikimize de vurdu. Telefonum arabada çalınca Ahmet elimden aldı ve N.Y.’ye verdi. Su deposunun oraya gidince bizi dövüp, kayda aldılar. Bana Sevcan, Ahmet ve N. vurdu. Bizi kayda alan kişiler Sercan ve N.Y.’ydi. Sonra Ahmet bana bıçak çekti, soyunmamı söyledi. ‘Tecavüz edeceğim’ ya da benzer şeyleri B.Y.’ye söyledi. B. bana Ahmet’in rızası dışında kendisi ile birlikte olduğunu söylemişti. Telefonumu polisler bana iade etti. Sanıklardan şikâyetçi değilim.”

İki arkadaşı aracına alan, şoför F.K.’nin de duruşmada şikâyetçi sıfatıyla ifadesi alındı. Mahkeme Başkanı Koçer Baltalı, “Kızlar aracında dövülmeye başlanmış, götürüp dağa bırakmışsın. Hiç vicdanın sızlamadı mı? Senin çocuklarının başına aynı şeyler gelseydi? Madem bıçakla tehdit edildin, daha sonra neden polise haber vermedin” dedi. F.K. ise ‘olayların bu dereceye geleceğini tahmin edemediğini’ öne sürdü.

GÖRÜNTÜLERİ İZLEYEN SANIK YAKINLARI DA AĞLADI

İki farklı cep telefonu ile kayda alınan şiddet anları mahkeme salonunda izlettirildi. Başkan Koçer Baltalı, başlarını önlerine eğen sanıklara, “Hepiniz başını kaldırıp, yaptıklarınızı izleyin” dedi. B.Y. ve C.Ç.’nin dakikalarca şiddete uğraması, C.Ç.’nin bıçak tehdidi ile soyundurulma anı mahkeme heyeti ve duruşma salonundakiler tarafından izlendi. Ahmet D.’nin yakınları kardeşinin yaptıklarını izleyince ağladı. 6 farklı açıdan çekilen 4,5 dakikalık video kaydında, N.Y., ilk önce C.Ç.’yi daha sonra B.Y.’yi sürükleyerek tekmelerle dövüyor. İki genç arkadaşın saçlarından tutan N.Y., başlarını defalarca yere vuruyor. 3 kadın ve Ahmet D., görüntülerde B.Y. ve C.Ç.’ye küfürler ediyor. Ahmet D., kadın arkadaşlarına B.Y. ve C.Ç.’ye daha çok vurmaları için telkinde bulunuyor.  Mahkeme heyeti, şoför F.K. hakkında olayları güvenlik güçlerine haber vermemesi nedeniyle ‘suçu bildirmemekten’ başsavcılığa suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırıldı. Ahmet D.’nin tutukluluk haline devamına karar verilirken, duruşma ertelendi. (ERZURUM-DHA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@