Google'a kullanıcılar bunları da sordu

Arama Sonuçlarına Kullanıcılar Bunları da Sordu Kartları Geldi

Haberler 10.09.2019, 11:34
Google'a kullanıcılar bunları da sordu

Google’ın kullanıcı deneyimine verdiği önemi ve buna paralel olarak sürekli güncellemeler yaptığını biliyoruz. Bazı yenileme çalışmaları test aşamasından dönerken bazıları uygulamaya geçiyor. Henüz haberi ile karşılaşmadığım için test aşamasında olduğunu zannettiğim bir gelişmeyi sizlerle paylaşacağım. Daha önce arama sonuçlarının altında yoğun yapılan aramalarda zaman zaman alt arama önerisi şeklinde karşımıza gelen “Kullanıcılar Bunları da Sordu” kısmı kart görünümüne kavuştu.

Kullanıcılar Bunları da Sordu Kartları

Aslında ufak bir imaj değişikliği gibi değil bu değişiklik. Önceki halinde”kullanıcılar bunları da sordu” alanındaki önerilere tıklayınca yeni bir arama ile karşılaşırken şu an alakalı sorular listesi şeklinde bir kart karşımıza geliyor. Aslında değişiklik önerilerin aramaya yönlendirmesi yerine ilgili aramalarda değerli olan ve genellikle sıfırıncı sıra alanında bulunan içerikleri doğrudan öneriyor.

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi yapmış olduğunuz arama ile alakalı ilgili soruları alt alta getiren bir kart bahsettiğimiz. Yapılan aramayla alakalı en çok sorular 4 soruyu getiriyor. Soruların sağ tarafındaki aşağı yönlü çentiği tıkladığınızda ilgili soru ile en alakalı içerik açıklama alanıyla ve altında linkiyle birlikte geliyor. Buradaki görünüm önerilen soru arandığında sıfırıncı sırada gelen içerik açıklaması ve linkiyle birlikte geliyor. Aşağıdaki görselde bunu görebilirsiniz.

Hemen yukarıdaki örnekteki soruya baktınız ve aradığınızın o olmadığına karar verdiniz diyelim. Açılan alanın üzerindeki yukarı çentik tıklandığında kapandığı zaman yapılan 4 önerinin yeterli değil gibi önerilen soruların sayısı 9’a çıkıyor.

Kullanıcılar Bunları da Sordu Kartları Hep En Üstte mi Yer Alıyor?

Genellikle üst sıralarda yer alsa da sıfırıncı sırada yer almıyor. Asıl yapılan arama ile ilgili sıfırıncı sıra içeriği varsa hemen arkasında yer alırken yapılan aramalar ile alakalı görsel yoğunluktaysa görsel önerileri arkasında yer alıyor. Tabi yaptığınız aramada reklam varsa reklam önce geliyor. Bazı durumlarda da organik arama sonuçları arasında yer aldığını görebiliyoruz.

Mevcut durumun kalıcı olup olmayacağı konusu merak ediliyor. İngilizce içerikli aramalarda görünüp Türkçe aramalarda görünmediği için test olduğunu düşünüyoruz. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz. https://www.aramamotoru.com/arama-sonuclarina-kullanicilar-bunlari-da-sordu-kartlari-geldi/

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@