Gericilik hız kesmiyor; ATATÜRK’ÜN BÜTÜN ESERLERİ OKULLARDAN TOPLANIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ile yasaklı yayın evlerinin listesini gönderdi. Müdürlük bu yayın evlerine ait kitapların okullardaki kütüphanelerden kaldırılmasını istedi.

Haberler 27.10.2016, 14:09
Gericilik hız kesmiyor; ATATÜRK’ÜN BÜTÜN ESERLERİ OKULLARDAN TOPLANIYOR
FETÖ’nün yayınevlerini kapatan 686 No’lu Kanun Hükmünde Kararname’deki (KHK) eksiklikler nedeniyle, FETÖ’nün Kaynak Yayınları ile Atatürkçü çizgideki Kaynak Yayınları birbirine karıştı. Atatürk’ün Bütün Eserleri (ATABE), Nutuk, Tarih Seti (Kemalist Devrim’in Tarih Dersleri) gibi önemli eserler, bazı okul kitaplıklarından kaldırıldı

Darbe girişiminin ardından FETÖ’ye ait gazete, kanal, dergi ve yayınevlerinin kapatılmasını kapsayan KHK yayımlanmıştı. Kararnamede örgütün Işık Özel Eğitim Yayıncılık Şirketi’ne ait Kaynak Yayınları’nın adı yer aldı. Ancak isim benzerliği nedeniyle FETÖ karşıtı kitaplar basan Analiz Basım Yayın Şirketi’ne ait Kaynak Yayınları da hedef oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ile yasaklı yayınevlerinin listesini gönderdi. Müdürlük bu yayınevlerine ait kitapların okullardaki kütüphanelerden kaldırılmasını istedi. FETÖ’cü yayınların yanı sıra isim benzerliği nedeniyle Kaynak Yayınları’na ait ATABE, Tarih Seti, Nutuk gibi kitaplar da toplanmaya başladı. Kaynak Yayınları harekete geçti ve hatalı kanun hükmünde kararnamenin düzeltilmesini istedi. MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü 81 ile Kaynak Yayınları’na ait logonun yer verildiği yazı gönderdi. Yazıda “Aşağıda logosuyla belirtilmiş Kaynak Yayınları’na ait yayınların kapsam dışında bırakılması sağlanmalıdır” denildi. Bu uyarı üzerine birçok ildeki okullarda sorun çözüldü

'BAŞBAKANLIK GÖREVİNİ YAPMALI'
KAYNAK Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Erdem Ergen, Aydınlık’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Konunun muhataplarıyla onlarca kez konuşup düzeltme yaptırmamıza rağmen, bütün bu okulları tekrar arayıp, düzeltmenin takibini yapmak zorunda kalıyoruz. Mağduriyetimizin temel sebebi KHK yazılırken ticari-resmi ünvanların değil marka adlarının yazılması. FETÖ grubunun isim hırsızlığı nedeniyle, bizim gibi bir iki mağdur yayınevi daha var. Hükümetin bu yanlışlığı acilen düzeltmesi gerekir.”
(ulusal kanal)
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@