Gaziantep'te başsavcılık darbe bilançosunu açıkladı

GAZİANTEP Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana kentte yürütülen soruşturmalar ve tutuklu sayısıyla ilgili açıklama yaptı.

Haberler 15.07.2017, 16:28
Gaziantep'te başsavcılık darbe bilançosunu açıkladı

GAZİANTEP Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana kentte yürütülen soruşturmalar ve tutuklu sayısıyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana darbe girişimiyle ilgili 4 bin 846 dosya açıldığı, 837 iddianame hazırlandığı, 984 şüphelinin tutuklandığı ve bin 44 kişiye ise adli kontrol kararı uygulandığını belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçları Soruşturma Bürosu'nca Gaziantep’te FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik soruşturmalar tüm hızıyla sürüyor. Soruşturmalarla ilgili davalar büyük bir özveri ve titizlikle açılıp, sonuçlandırılmaya çalışılırken 15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Kurmak ve Yönetmek' ve 'Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme (Darbe)' suçlarından Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığımızda açılan toplam dosya sayısı 4 bin 846, halen derdest olan dosyası sayısı 2010, düzenlenen iddianame sayısı 837, toplam tutuklu sayısı 984, adli kontrol kararı uygulanan kişi sayısı bin 44’tür. 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar toplam 886 hakim, savcı dosyasına bakılmış olup, halen derdest olan dosya sayısı 526, düzenlenen iddianame sayısı 316’dır. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nin yetkili olduğu iller de dahil olmak üzere Gaziantep Cumhuriyet Savcılığımızca yürütülen soruşturmalar neticesinde toplam tutuklu hakim, savcı sayısı 487 olup, 334 hakim, savcı hakkında adli kontrol kararı uygulanmıştır. Türk Ceza Kanunu'nun 314/1 ve 314/2 maddesinde düzenlenen 'Silahlı Terör Örgütü Üyeliği' suçlarından aralarında asker, polis, mülki idari amiri, iş adamı, esnaf, avukat, okul/yurt öğretmeni, öğrenci, hemşire, doktor, serbest meslek, sivil ve diğer kamu çalışanı olan kişiler hakkında açılan dosya sayısı 3 bin 955, derdest dosya sayısı bin 482, düzenlenen iddianame sayısı 518, toplam tutuklu sayısı 450, adli kontrol kararı uygulanan kişi sayısı 680’dir. Türk Ceza Kanunu'nun 309'uncu maddesine göre 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' girişiminde bulunan askerlere yönelik yapılan çalışmalar neticesinde ise açılan dosya sayısı 5, derdest dosya sayısı 2, düzenlenen iddianame sayısı ise 3 olup, tutuklu sayısı 47, adli kontrol kararı uygulanan kişi sayısı 30’dur. FETÖ/PDY Terör Örgütü hakkında yürütülen soruşturmalar kapsamında sonuç olarak 984 kişi hakkında tutuklama kararı verilmiş, bin 44 kişi hakkında Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanması kararı verilmiştir. FETÖ Terör Örgütü ile ilgili olarak 'Silahlı Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek ile Silahlı Terör Örgütü'ne üye olmak' suçlarından toplam 837 iddianame hazırlanarak kamu davası açılmıştır. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığımızca 'FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün finans ayağına yönelik soruşturma kapsamında tespit edilen 197 ticari şirket hakkında işlem yapılmış olup, bu şirketlerden 72’sine el konulmuş, 69’una kayyum ataması yapılmıştır. Şirketlere yönelik açılan toplam dosya sayısı 86, bu şirketler hakkında devam eden derdest dosyası sayısı 74’dür. Yine bu şirketler hakkında düzenlenmiş iddianame sayısı 6 olup, 6 dosya hakkında takipsizlik kararı verilmiştir. 'FETÖ/PDY Terör Örgütüne üye olmak, örgüte finans sağlamak' suçlarından 183 şüpheliden 26’sı tutuklanmış, 16’sı hakkında adli kontrol kararı uygulanmıştır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@