FETÖ'nün yeni haberleşme yöntemi: ooVoo

18 ilde, FETÖ/PDY'nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan bir astsubayın ifadesinden yola çıkan polis, örgüt mensuplarının internetten çoklu sohbet ve video konferans imkanı sunan "ooVoo" programı üzerinden iletişim kurduklarını

Haberler 22.05.2018, 22:21
FETÖ'nün yeni haberleşme yöntemi: ooVoo

GazeteVatan - Iğdır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'nin mensuplarını tespit  edip yakalamak ve örgütün faaliyetlerini deşifre etmek için Iğdır Cumhuriyet  Başsavcılığı koordinesinde başlattığı çalışma ve araştırmalara devam ediyor.

Ekipler, bu çerçevede bir süre önce örgütün mahrem askeri  yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Iğdır'ın da aralarında bulunduğu 18  ilde operasyon yaptı.

Çeşitli adreslere eş zamanlı yapılan operasyonda, aralarında binbaşı,  yüzbaşı, astsubay ve uzman çavuşların da bulunduğu 21 şüpheliyi gözaltına alan  polis, bu kişilerin ifadeleri sonucu örgüte ilişkin önemli detaylara ulaştı.

Emniyette sorgulanan zanlılardan astsubay İ.A, ifadesinde, daha çok  gizli haberleşme programı "ByLock" üzerinden irtibat kurdukları bilinen örgüt  mensuplarının birbiriyle halen iletişim halinde olduklarını belirterek, örgüt  mensuplarıyla internet aracılığıyla "ooVoo" programı üzerinden iletişim  kurduklarını anlattı.

Bunun üzerine harekete geçen polis, yaptığı araştırmalarda örgüt  mensuplarının birbirleriyle haberleşmede bu programı kullandığını saptadı.

Polis ekipleri, FETÖ üyelerinin "ooVoo" programı aracılığıyla  görüştüğü kişileri belirlemek için araştırmalarını sürdürüyor.

"ooVoo" programı

İnternet üzerinden indirilen çoklu sohbet ve video konferans programı  olan "ooVoo", internetten video konferans imkanı sunan "Google Hangouts",  "Skype", "Facetime", "Fring", "Qik" ve örgüt mensuplarının da kullandığı "Tango"  gibi sohbet programları arasında yer alıyor.

Aynı anda 12 kişiye kadar video konferans yapılabilen bu program  internetten ücretsiz indirilen bir uygulama. Kullanıcının, sosyal paylaşım  siteleri Facebook, Twitter ya da e-posta adresleri üzerinden paylaştığı bir linke  tıklayan herkese video konferansa katılma olanağı sunan uygulamanın iOS, Android,  Windows ve Mac için geliştirilmiş farklı versiyonları bulunduğu belirtiliyor.

FETÖ/PDY mensuplarının da kullandığı anlaşılan ooVoo programının,  video konferansa katılmak için bilgisayar ya da internet olanağı sunan cep  telefonuna indirilmesine de gerek olmadığı kaydediliyor.

Operasyonda yakalanan 10 kişi tutuklanmıştı.

Iğdır polisinin  FETÖ/PDY'ye yönelik Iğdır merkezli 18 ilde  gerçekleştiği operasyonda gözaltına alınan 21 zanlıdan binbaşı Y.Ö. ve yüzbaşı  E.G'nin de aralarında bulunduğu 10'u tutuklanmış, İ.A'nın da yer aldığı biri  emekli 9 astsubay ile 2 uzman çavuş ise adli kontrol şartıyla serbest  bırakılmıştı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@