FETÖ kalkışmasının Adana özeti açıklandı

15 Temmuz darbe girişiminde Ankara'da bombalama eylemine katılan savaş uçaklarına lojistik desteğin sağlandığı İncirlik Üssü'nün bulunduğu Adana'da Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ın polis telsizinden yaptığı "Bu kanunsuzdur, anayasal suçtur" anonsu ile darbe girişimindeki mücadeleye en kritik katkı oldu.

Haberler 14.07.2017, 15:31
FETÖ kalkışmasının Adana özeti açıklandı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmalar hız kesmeden sürüyor. Soruşturmalarla ilgili davalar ardı ardına açılıp sonuçlandırılırken, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Kurmak ve Yönetmek' ve 'Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme ' suçlarından toplam 3 bin 588 kişi hakkında işlem yapıldı. Bu kişilerden 597'si tutuklu toplam bin 879 sanık hakkında 265 ayrı dava açılırken, 638 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi, 53 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkartıldı. Öte yandan aynı suçlardan 88'i tutuklu 3 bin 588 şüpheli hakkında bin 219 dosyadan soruşturma ise halen devam ederken, bu soruşturmalar çerçevesinde 126 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.

DARBE GİRİŞİMİNE 5 MÜEBBET

Adana'da darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan TSK ihraç edilen İl Jandarma Bölge Komutanlığında görevli 5 eski subay, yargılandıkları 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek' suçlarından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'nce onanan karar temyiz üzerine Yargıtay'a gönderildi.

BAŞSAVCIDAN TELSİZ ANONSU

15 Temmuz darbe girişiminde Ankara'yı bombalayan savaş uçaklarına lojistik desteğin sağlandığı İncirlik Üssü'nün bulunduğu Adana'da, darbe girişimiyle mücadele kapsamında en önemli etkenlerden biri de Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ın polis telsizinden yaptığı anons oldu. Adana'da darbe girişiminin başladığı ilk saatlerde TRT'de bildiri okunmasının ardından Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece 00.48'de polis telsizinden tüm polis teşkilatına, "İlimizde ve ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı, düzeni bozmaya girişen şahısların Türk polisi tarafından gözaltına alınması noktasında tüm birimlerimizi uyaralım. Bu kanunsuzdur, anayasal suçtur, devletimizin gücü karşısında yok olmaya mahkumdur" mesajını ulaştırdı.

'SÖZDE SIKIYÖNETİM KOMUTANI VAN' ADLİYE NEZARETHANESİNE

Öte yandan darbecilerin 'Sözde Sıkıyönetim Komutanı' olan eski İncirlik 10'uncu Tanker Üs Komutanı Bekir Ercan Van da, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla gözaltına alınarak adliye nezarethanesine konuldu.  Ayrıca Ankara'da bombalama eylemine katıldığı ve tanker uçaklarıyla yakıt ikmali yapıldığı iddialarıyla gündeme gelen İncirlik 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nda Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca görevlendirilen Başsavcı vekilleri ve Cumhuriyet Savcıları nezaretinde 3 kez üst üste arama ve inceleme yapıldı. Çalışmalar kapsamında hava üssünün kule kayıtları, radar kayıtları, tanker uçaklarının radar takibi, darbe girişimi için havalanan F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yapmalarını sağlayan askeri mürettebatla ilgili bilgilere ulaşıldı. Bekir Ercan Van ile diğer askerlerin yargılanmasına ise devam ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@