Feridun Bahşi'den Meclis Gündemi Tepkisi: Vatandaşın Lehine Tek Bir Yasa Çıkarmadık!

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak önemli açıklamalarda bulundu. 161 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin 36'ncı maddesi üzerine söz aldığını belirten Bahşi "vatandaşın lehine tek bir yasa çıkarmadık" diyerek meclis gündemini eleştirdi.

Haberler 15.02.2020, 20:46 15.02.2020, 21:18
Feridun Bahşi'den Meclis Gündemi Tepkisi: Vatandaşın Lehine Tek Bir Yasa Çıkarmadık!

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak önemli açıklamalarda bulundu. 161 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin 36'ncı maddesi üzerine söz aldığını belirten Bahşi "vatandaşın lehine tek bir yasa çıkarmadık" diyerek meclis gündemini eleştirdi.

İYİ Partili Feridun Bahşi'nin TBMM'de yaptığı konuşmanın detayları şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 161 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin 36'ncı maddesi üzerine söz aldım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli arkadaşlar, Türkiye'nin gündemiyle Parlamentonun gündeminin örtüşeceği günleri umutla bekliyoruz. Türkiye'nin gündeminde açlık, yoksulluk, sefalet, terör ve en sonda savaş varken Parlamentonun gündemine bakar mısınız, hangi işlerle uğraşıyoruz görüyor musunuz? Bırakınız geleceği ön görüp planlamayı, gün içerisinde bile tutarlı bir çizgi göremiyoruz ne yazık ki. Ülke moralsiz, halk mutsuzdur. Sağduyu yerine hamaset, uzlaşma yerine intikam ve dayatma, ileri görüşlü liderlik yerine siyasal yobazlığın dayatıldığı bir ülke ortaya çıktı.

Değerli milletvekilleri, tek adam sistemine geçtiğimiz bu dönemde bu Meclisten çıkan bütün yasalar vatandaşın üzerinden birilerinin cebini doldurdu ve vatandaşın lehine tek bir yasa dahi çıkaramadık. Verdiğimiz toplum yararına tüm yasa teklifleri komisyonlarda bekletiliyor. Asgari ücretlinin maaşından vergi kesilmesin dedik, "Hayır." dediniz. Sağlıkçı, polis ve öğretmen ek göstergesi yüzde 20 artsın dedik, "Hayır." dediniz. Çiftçinin tarımsal malzemesi ÖTV ve KDV'den muaf olsun dedik, "Hayır." dediniz. Elektrik faturasına tüketim dışında ücret yansıtılmasın, elektrik, doğal gaz tarifesi gelire göre indirimli uygulansın, ayrıca engelli vatandaşa elektrik ve doğal gaz indirimli olsun dedik, yine "Hayır." dediniz. EYT dedik, 3600 ek gösterge dedik, "Ülke batar." dediniz. Vatandaşın lehine olan hiçbir düzenlemeye elinizi kaldırmadınız ama büyük bir gönül rahatlığıyla Cengiz İnşaatın, Ali Ağaoğlu'nun, TÜVTÜRK'ün, Albayrak Gayrimenkulün, damada methiyeler düzen Güler Sabancı'nın, Turkcell'in borçlarını ya sildiniz ya da hatırı sayılır oranda indirdiniz. Yandaş şirketlerin vergi borçlarının yüzde 98'ini sildiniz. Zar zor geçinen işçiye, emekliye, öğrenci ve çiftçiye hiç acımadan icra takipleri başlattınız.

İşsizlik rekor kırarken damat bey 2,5 milyon kişiye iş bulacaktı. Ne oldu, haber var mı işten? Sadece İŞKUR, kayıtlı işsiz sayısını 3 milyon 509 bin 603 olarak açıkladı. Son bir yılda 789 bin vatandaşımız işinden edildi. Cumhurbaşkanı, öğretmenlere, sağlıkçılara, polislere 3600 ek gösterge verecekti, sonuç yok. Her zamanki gibi seçim vaadi olarak kaldı. Süleyman Soylu "Son üç yüz yılın en güçlü dönemindeyiz." dedi, insanlar intihar etti. Berat Albayrak "Devletin kasası tarihinde hiç olmadığı kadar güçlü." dedi, insanlar intihar etti. Erdoğan "Ekonomide üst üste sevindirici haberler alıyoruz." dedi, insanlar intihar etti. Çünkü vatandaşın tenceresi boş, karnı aç, cebinde parası yok. Süte yüzde 17, şekere yüzde 16, çaya yüzde 32, doğalgaza 54, elektriğe 50, kırmızı ete 20, köprülere 47, sigaraya altı ayda yüzde 50, yurt dışı harcına yüzde 300, cep telefonu harcına yüzde bin, vergi harç ve cezalarına yüzde 22,58 zam yapan iktidar, asgari ücretliye yüzde 10 zam verdi. Asgari ücret 2.324, yoksulluk sınırı 6.849 lira. "Asgari ücrette Avrupa'dan daha iyiyiz." diyen bakana sormak lazım, hangi Avrupa ülkesinde yoksulluk sınırı asgari ücretin 3 katı?

On yedi yıllık Ak Parti iktidarında yaşadığımız şahlanma işte bu. Dolar, euro, benzin ve dış borç coştu, vergi zamları arttı, işsizlik tarihî rekorlar kırdı. Hukuk, adalet, ve demokrasi bitti. Tarım içler acısı. Sanayi üretimi düşüşte, ekonomi vatandaşın sırtında. Eğitim tarikat ve vakıflara teslim edildi. Bu şahlanmayı tarımda da göremiyoruz. Çiftçimiz gübre, mazot, ilaç, su ve elektrik borcu hariç, 130 milyar borcu sırtında taşımaktadır. Kanunen verilmesi gereken 177 milyar destek bile gasbedilmiştir. Emeğin ve alın terinin karşılığı alınmamıştır. iktidarın üretmek yerine ithalatı seçmesi nedeniyle 34 milyon dönüm tarım arazisi boş bırakılmıştır.

Ülkemiz kepenk kapatan binlerce esnafın, üretim yapamayan sanayicinin, 4,5 milyon işsizin, maaşını yetiremeyen asgari ücretli ile emeklinin olduğu bir ülke hâline gelmiştir. 700 bin atanamayan öğretmen, 1 milyonu aşkın eğitim ordusu, iş bekleyen 3 bin engelli öğretmen varken vakıf ve derneklerle imzalanan protokolleri "kamu yararı" diyerek açıklamayan zihniyet bu ülkeyi hâlâ yönetmektedir. Ülkenin durumu bu şekildedir.

Gazi Meclisi ve yüce Türk milletini saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@