Facebook bu hatasıyla yerle bir olabilir çünkü

Facebook çocuk istismarı videolarını kaldırmıyor... Facebook'un şikayetlere rağmen çocukların istismar edildiğini gösteren videoları kaldırmadığı ortaya çıktı.

Haberler 18.07.2018, 17:23
Facebook bu hatasıyla yerle bir olabilir çünkü

İleri Haber - Facebook'un şikayetlere ve uyarılara rağmen çocukların istismar edildiğini gösteren videoları kaldırmadığı ortaya çıktı. Facebook moderatörlerinin ayrıca nefret söylemleri içeren paylaşımları ve reşit olmayan çocuklar tarafından yapılan paylaşımları da göz ardı ettiği görülüyor.

İddialarla ilgili konuşan Facebook sözcüsü ise 'bazı hatalar yapıldığını ve söz konusu görevlilerin yeniden eğitime alındıklarını' söyledi.

Sözcü, "Belgeseli izlemedik ama metnini gördük. Politikalarımıza ters düşen çok şey var, soruşturuyoruz. Şirketteki söz konusu kişileri yeniden eğitime tabi tutuyoruz" dedi ve dünya genelindeki merkezlerde çalışan görevlilerin de benzer bir eğitimden geçirileceğini ifade etti. Sözcü, Facebook'un şirket dışı kaç merkezle çalıştıkları sorusuna yanıt vermeyi reddetti.

'GÜNÜN SONUNDA AMAÇ PARA KAZANMAK'

BBC Türkçe'nin İngiltere'de yayın yapan Channel 4 televizyonunda yayınlanan belgeselden aktardığı habere göre belgeselde, kimliğini gizleyen muhabir Facebook'un en büyük merkezi olan Dublin'de içerik moderatörü olarak çalışıyor ve çalışmaları, aldığı eğitimi gizli çekimle kaydediyor.

Merkezde verilen eğitimde muhabire, çocuğa yumruk atan bir erkeğin videosu gösteriliyor. 2012'den bu yana internette olan bu video, sitedeki 'rahatsız edici içerik' kategorisine giren örneklerden biri.

Ama eğitime katılan moderatörlerden biri muhabire "Çok fazla sansür uygulamaya başlarsan insanlar siteye olan ilgisini kaybeder. Günün sonunda amaç para kazanmak" diyor.

'ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMIYOR'

Çocuk istismarına karşı mücadele eden aktivistlerden Nicci Astin, BBC'nin Today adlı radyo programına, 2012'de Facebook'un bu videoyu kaldırması talebinde bulunduğunu ama Facebook'tan ise 'içeriğin hükümlerini ve koşullarını ihlal etmediği' yanıtını aldığını söyledi.

Astin, "Facebook'ta çocuklara şiddet uygulandığını gösteren çok video var" dedi ve Channel 4'un belgeselinde gösterilen videolardan birinin de yıllardır defalarca şikAyet edilmesine rağmen hala kaldırılmadığını ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@