Etik Günü ve Haftası Etik Günü Etkinlik Örnekleri

25 Mayıs tarihi her yıl Etik Günü ve Haftası olarak kutlanmaktadır.

Etik Günü ve Haftası Etik Günü Etkinlik Örnekleri

Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun kuruluşuna dair 5176 sayılı Kanun'un TBMM de kabul edildiği 25 Mayıs tarihi her yıl Etik Günü ve Haftası olarak kutlanmaktadır.

Etik Günü ve Haftasının amacı; kamu görevlilerinin uymaları gereken dürüstlük, adalet, tarafsızlık, saydamlık, hesap verebilirlik ve çıkar çatışmasından kaçınma gibi etik davranış ilkelerini tanıtmak, benimsetmek ve kamuda etik kültürü yerleştirmek bu konuda toplumda farkındalık yaratarak çalışmalara destek olmaktır.

Bu kapsamda etik kültürü benimsetmek ve yerleştirmek amacıyla Etik Günü ve Haftasının (25 Mayıs 2018) öğrenci, öğretmen, yönetici, akademisyen, medya ve halkın katılımıyla aşağıdaki etkinlikler dikkate alınarak kutlanabilir.  

BAŞBAKANLIK KAMU GÖREVLİLERİ ETİK KURULU ETİK GÜNÜ VE HAFTASI ETKİNLİK ÖNERİLERİ

1.Kompozisyon, şiir, karikatür, resim, afiş yarışması düzenlenmesi

2.Okullarda; skeç yarışması, etik kolları, okul panolarında ve ilgili derslerde etik konusunun işlenmesi

3.Üniversitelerde etik kulüpleri kurulmasının desteklenmesi,

4.Etik konulu toplantı (seminer, panel, konferans vb.) yapılması.

5.Yönetmeliğimizde yer alan etik davranış ilkelerinin afişler, bilbordlar, web sayfaları vb. yollarla “uyulması gerekli etik kurallar” olarak duyurulması ve konunun güncel tutulması.

6.Gerçekleştirilecek etkinliklerde Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT, RTÜK, Diyanet İşleri Başkanlığı ve benzeri kurumlarla işbirliği yapılması

7.Kamu kurum ve kuruluşları ile valiliklerin, belediyelerin etik komisyonları tarafından daha önceki yıllarda kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilen etik konusundaki çalışmaların değerlendirilmesi ve kamuoyu ile paylaşılması. (basın, web sayfası vs.)

8.Etik komisyonlarınca etik bilincin ve standartlarının  yükseltilmesi amacıyla eğitimler düzenlenmesi.

9.Kurum ve kuruluşların etik komisyonlarınca belirlenecek diğer etkinlikler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.