Erdoğan'ın 'Akaryakıt'ta İndirim Müjdesine' Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen akaryakıt müjdesine tepki gösterdi.

Haberler 10.03.2020, 23:16
Erdoğan'ın 'Akaryakıt'ta İndirim Müjdesine' Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen akaryakıt müjdesine tepki gösterdi.

CHP'li Avukat Sevda Erdan Kılıç'ın TBMM'de yaptığı konuşma şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; akaryakıt ürünlerindeki yüksek vergi yükünün tarım, ulaşım, sanayi ve ekonominin diğer alanlarıyla vatandaşlarımızın günlük yaşamlarına çıkardığı zorlukların incelenmesi, akaryakıt vergi dairesi uygulamasının önüne geçmek amacıyla vermiş olduğumuz araştırma önergesi üzerine söz almış bulunmaktayım. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, akaryakıt fiyatlarının Türkiye'de ne kadar arttığını anlamak için son yirmi yıla bakmak gerekiyor. 2000 yılında benzinin litre fiyatı 0,59 lira ve o yıllarda 100 TL'ye 170 litre benzin alınabiliyor. Bugüne baktığımızda yani yirmi yıl sonra, 2020 yılında ise 1 litre benzin fiyatı 6,71 lira ve günümüzde 100 TL'ye sadece 15 litre benzin alınabiliyor. 170 litre nerede, 15 litre nerede? Bu manzara bile, on sekiz yıllık AKP iktidarının ülkeyi nereden nereye getirdiğini ve ekonomik anlamda nasıl batırdığını bize açık ve net bir şekilde gösteriyor. (CHP sıralarından alkışlar)

Değerli milletvekilleri, öncelikle bu akaryakıt vergi daireleri nasıl çalışıyor bir bakmak gerekiyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok, sabah Ankara Çankaya'da bir benzinliğe uğradım. Benzinin litre fiyatı 6 lira 71 kuruş, benzinin maliyeti ise 3 lira 16 kuruş ama siz sinekten yağ çıkarır gibi, vatandaşın cebindeki 3 kuruşu da alabilmek için 3 lira 16 kuruş olan benzine önce 2 lira 53 kuruş ÖTV, sonra da 1 lira 2 kuruş KDV koyarak toplam 3 lira 55 kuruş vergi yüklüyorsunuz yani geliyor, 3 lira 16 kuruşluk benzini vatandaşa 6 lira 71 kuruşa satıyorsunuz. Benzinde tam tamına yüzde 112 vergi uyguluyorsunuz.

Bir de motorine bakalım dedik; yine Ankara Çankaya'daki bir benzinlikte 1 litre motorin 6 lira 28 kuruş. Bunun 2 lira 6 kuruşu ÖTV; 0,99 kuruşu ise KDV; 3 lira 26 kuruşluk motorin pompada vatandaşa oluyor 6 lira 28 kuruş yani yüzde 93 vergi de motorinde uygulanıyor. El insaf demekten başka bir şey bulamıyorum bu rakamlardan sonra.

Değerli milletvekilleri, devlet geçen sene akaryakıttan 61 milyar lira ÖTV topladı, tahminen 25 milyar lira da KDV aldı; böylece 2019 yılında akaryakıttan 86 milyar lira vergi aldı. Neredeyse bütçeyi akaryakıt üzerinden finanse ettiniz ama bir yandan da milyonlarca lira vergi borcu olan yandaş şirketlerin borçlarını silip yandaşların yükünü vatandaşın sırtına akaryakıt üzerinden yüklediniz.

Sayın milletvekilleri, dün güne petrol fiyatlarındaki büyük düşüşle uyandık. Ham petrol fiyatları yüzde 30'a kadar düşerek 30'lu dolarlara kadar geriledi. İktidardan beklenen, indirimin bu oranlara yakın olması gerekiyordu. Cumhurbaşkanımız bugün, benzinde 60 kuruş, motorinde 55 kuruş indirim yapacağını açıkladı ve bunu açıklarken de müjde olarak verdi. El insaf, Allah aşkına, bunun neresi müjde? (CHP sıralarından alkışlar) Dünyada yüzde 30, bizde yüzde 9; bunun neresi müjde? Biz -indirim beklerken aynı zamanda bir şey daha bekliyoruz, biz uygulanan vergi oranlarında iyileştirme bekliyoruz, o yüzden de bu teklifi verdik. Lütfen, bu milletin aklıyla artık dalga geçmeyi bırakın ve gerçekleri konuşalım, gerçekleri söyleyelim.

Zaten çiftçiyi bitirdiniz, sanayici kan ağlıyor, vatandaş kredilerle yaşam mücadelesi veriyor. Türkiye Bankalar Birliğinin rakamlarına göre, 2,5 milyon kişi kredi, 2 milyon 700 bin kişi ise kredi kartının farkını ödeyemez durumda şu anda. O yüzden burada gerçekleri konuşalım diyorum. Bugün itibarıyla icra dairelerinde toplam 20 milyon 650 bin derdest dosya bulunuyor.

Sayın milletvekilleri, vatandaşın da üreticinin de gerçekten dayanacak gücü kalmadı. Ekonomi bilmez, iş bilmezlerin elinde vatandaş âdeta zulüm görüyor. Bu nedenle, artık ekonomiyi yönetemeyeceğinizi anlayın ve işin ehli olan kişilere bırakın.

Cumhuriyet Halk Partisi, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde, her zaman olduğu gibi bugün de sorumluluk almaya hazırdır. Ama biz bugün istiyoruz ki gelin bir komisyon kuralım, hep beraber bu akaryakıta adil ve insani bir vergi yöntemi bulup vatandaşlarımızın derdine derman olalım.

Sayın milletvekilleri, sürem az ama geçmişten çok küçük bir şey hatırlatmak istiyorum. Yıl 1980, Eurovision'a "Aman petrol, canım petrol" şarkısıyla katılıyoruz, sadece 3 ülke bize oy veriyor ve hüzünle dönüyoruz. Yıl 2020, kırk yıl olmuş, petrol bizi ne Eurovision'da güldürdü ne akaryakıtta güldürdü. O yüzden, gelin, burada hep beraber milletvekillerinin oylarıyla kuracağımız komisyonla halkın yüzünü hep beraber güldürelim diyorum, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@