Erdoğan'dan Latin Amerika dönüşü flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Amerika ziyaretinin ardından Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Başkan Erdoğan konuşması sırasında Cumhur İttifakı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, "Sn. Bahçeli ile görüşmemiz gerekir elbet. Cumhur İttifakı'nı diri tutmamız gerekiyor." dedi.

Haberler 04.12.2018, 22:24 04.12.2018, 23:36
Erdoğan'dan Latin Amerika dönüşü flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 temasları ve Güney Amerika gezisi sonrasında yurda döndü. Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar:

"İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ ELE ALDIK"

"Günümüzün en büyük insani yansımalarından biri olan yasa dışı göç hakkında görüş alıverişinde bulunduk. Dostum Maduro ile Venezuela'da ikili ilişkilerimizi ele aldık."

"Cumhurbaşkanı seviyesinde Paraguay ve Venezuela'ya ilk resmi ziyareti gerçekleştirdik. Paraguay'ın bizler için önemli bir dost olduğunu gördüm. Ziyaretimizden kısa bir süre önce büyükelçiliğimizi faaliyete geçirdik. Onlar da Türkiye'de açacaklar. Latin Amerika ülkeleri ile olan ilişkilerimizi devam ettireceğiz inşallah."

"ÇOCUKLARIN SARI KIZ'I SÖYLEMELERİ MANİDARDIR"

Venezuela'da dostum Maduro ile bir araya gelerek somut işbirliği imkanlarını ele aldık. Venezuela'da tören kıtasında yer alan askerlerin ve çocukların 'İstiklal Marşı'mızı okumaları, ayrıca eşimin onların okuluna gittiğinde 'Sarı Kız'ı bizzat çocukların söylemesi ve 2 günde ezberlemeleri manidardır. Ayrıca 17-18 saat hiç durmadan ülkemize geldik. Eskiden olsa 2 günde anca gelebilirdik. Bu da ülkemizin nereden nereye geldiğinin bir göstergesi.

SORU/CEVAP KISMI

BU G-20 ZİRVESİ DİĞER ZİRVELERDEN FARKLI OLDU MU?

"Terörle mücadele konusu burada da gündeme geldi. Bu toplantıda Cemal Kaşıkçı olayı da gündeme geldi. İkili görüşmelerde Cemal Kaşıkçı olayı çok gündeme geldi. Ben yaptığım basın toplantısında Cemal Kaşıkçı konusunu etraflıca anlattığım gibi işin başından şu ana kadar gelinen noktayı da uluslararası medyaya da ifade etme şansım oldu. Terörle mücadeleyi yine paylaşma imkanımız oldu."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sayın Bahçeli ile mutlaka bir araya gelmemiz gerekiyor"

BAHÇELİ İLE GÖRÜŞMENİZ NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

"MHP, bir ismini belirledi. Aynı şekilde ben de bir isim belirledim. Sadir Bey ve Mehmet Bey çalışmaları yürütüyorlar. Onlar çalışmaları hazırladıkça bizimle de paylaşacaklar ve bizimle paylaştıktan sonra biz iki lider olarak büyükşehirlerde herhangi bir sıkıntıya fırsat vermeden kararımızı, tarihleri, her şeyi açıklayacağız. Teknik çalışma hakkında bilgi alıp bu süreç içerisinde Sayın Bahçeli ile bir araya gelmemiz kaçınılmazdır. Muhakkak bir araya gelmemiz gerekiyor. Bazıları rahat durmaz. Durmadan karıştırmanın gayreti içerisine girer. Cumhur İttifakı'nı çok diri tutmalıyız."

"İSTANBUL'LA İLGİLİ SABIRLI OLACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul adayıyla ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı: "Aday tespitleri konusnuda hassasiyetimizi koruyoruz. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Ankara'da bütçe görüşmeleri var. Süreci 10'u ile 22'si arasında Meclis Başkanı yürütecektir. (Yerel seçim) İstanbul'la ilgili biraz sabırlı olacağız. Nihai kararımızı, önce tabanı şöyle yoluna koyduktan sonra vereceğiz.

İKİNCİ 100 GÜNLÜK EYLEM PLANI

Başkan Erdoğan İkinci 100 günlük eylem planı hakkında şunları söyledi: (İkinci 100 Günlük Eylem Planı) Bu çalışmaları Başkan Yardımcım Fuat Bey bizzat koordine ediyor ve çalışma bittiği anda ilanını yapacağız. İkinci 100 günlük programımızı da inşallah tüm halkımızla paylaşacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Güney Amerika ziyareti ardından önemli açıklamalar

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/gundem/2018/12/04/baskan-erdogan-turkiyeye-dondu-canli

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@