Engelli öğrencilerin 'Mukaddes annesi'

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlkokulu-Ortaokulu'nda aşçı, 2 çocuk annesi 35 yaşındaki Mukaddes Kurt, 8 yıldan bu yana mesai bitiminden sonra okul yurdunda yatılı kalan 16 öğrenciye gönüllü annelik yapıyor.

Haberler 17.11.2016, 11:23
Engelli öğrencilerin 'Mukaddes annesi'
Tokat'ta Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlkokulu-Ortaokulu'nda aşçı, 2 çocuk annesi 35 yaşındaki Mukaddes Kurt, 8 yıldan bu yana mesai bitiminden sonra okul yurdunda yatılı kalan 16 öğrenciye gönüllü annelik yapıyor. Engelli öğrencilerin 'Mukaddes anne' hitap ettiği ve çok sevdiği Kurt, "Onlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum" dedi. 

Tokat'ta kent merkezinde oturan 2 çocuk annesi Mukaddes Kurt, 2008 yılında hizmet alımı kapsamında Karşıyaka'da bulunan Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlkokulu-Ortaokulu'nda asgari ücretle aşçı olarak göreve başladı. Kurt, zamanla okulda eğitimlerini sürdüren engelli öğrencilerden etkilenerek onlarla daha fazla ilgilenmeye başladı. Oturduğu evin okula yakın olması ile birlikte Mukaddes Kurt, zamanla mesai bitimi sonrası burada kalmaya başladı. Kurt, okulda bulunan 16 yatılı öğrenci ile birlikte vakit geçirerek onların uyuma saatine kadar yanında bulunup, bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Öğrencilerine annelik yapan Kurt ayrıca hafta sonu da, öğrenciler ile birlikte dışarı çıkarak onların gezmesine olanak sağlıyor. Okulda işe başladığı günlerde öğrencilerden çok etkilendiğini belirten Mukaddes Kurt, şöyle dedi:"Buraya geldiğimde ne kadar çok engelli olduğunu fark ettim. Daha sonra önce onları tanımaya başladım ve onlara alıştım. Gece buradaydık. Yeri geldi oynadık, yeri geldi etkinlik yaptık. Dışarı gezmeye gittik, yemek yedik. Aynı çatıyı paylaştığımız için alıştım onlara. Kendi çocuklarım gibi ilgilendim. Burada vicdanla çalışmak gerekiyor. 'Benim çocuğum da engelli olsaydı burada ne olurdu' diye düşünüyor insan. İnsan önce kendi çocuğunu koyuyor onların yerine."
Saat 17.00'da biten mesaisi ardından eve gidip bir süre sonra tekrar okula geldiğini bildiren Kurt, şöyle konuştu:
"Elimden geldiği kadar onlar yatana kadar eksiklikleri tamamlayıp gidiyorum. Her gün geliyorum. Çarşı istedikleri zaman gezmeye çıkartıyorum. Alışveriş yapıyorlar. Bizim yanımızda 8 yıl kalıyorlar. Daha sonra kendi hayatlarına devam edecekler. Burada her şeyi biz karşılayabiliriz. Ama kendi ayaklarının üzerinde durmaları gerekiyor. O yüzden elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hafta sonu da kahvaltı yapıyoruz. Sağ olsun çalışan arkadaşlarımızla beraber çocuklarımıza 'anne' gibi davranıyoruz. Bazı öğrencilerimiz bize 'anne' diye hitap ediyor."

ÖĞRENCİLER MEMNUN
Okulun 8'inci sınıf öğrencilerinden Sema Nur, Kurt'tan memnun olduklarını belirterek, "İstediğim zaman dışarıya çıkarıyor. Ben geleli dört yıl oldu, değeri bizim için çok farklı" dedi. 6'ıncı sınıf öğrencisi Ufuk Aslan ise, "Mukaddes abla çok iyi biri. Uyuyana kadar yanımıza geliyor, bize bakıyor. Okula alıştıran da o zaten. Onu çok seviyoruz" diye konuştu. Okulun mezun öğrencilerinden Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencisi Çağla Kaygusuz da, "Mukaddes abla ile 6'ncı sınıfta tanıştım. 3yıl beraber kaldık. Bize her zaman merhametli davrandı. Bir anne gibi oldu. Beni hiç bir zaman kırmadı, ne derdim varsa yardımcı oldu. Benim için özel bir yeri var" diye konuştu.

"BURADAKİ ADI: 'MUKADDES ANNE"
Okul müdürü Abdurrahman İlhan ise, okulda yatılı, hem de taşımalı öğrencilerin bulunduğunu söyledi. Çevre illerden ve köylerden 16 öğrencinin yatılı olduğunu belirten İlhan, Mukaddes Kurt'un ise hizmet alımı kapsamında okulda aşçı olarak görev yaptığını söyledi. Mukaddes Kurt'un özverili çalıştığını ifade eden İlhan, "Gündüz okulda aşçılık yaptıktan sonra her akşam itinasız 8 yıldır okula gelerek buradaki çocukların ihtiyaçlarını karşılıyor. Onlarla beraber oynar, ihtiyaçlarını alır getirir. Ya da onların çarşıya gitmesi gerekiyorsa onları götürür. Aylık olarak kuaföre götürür. Onlara bir nevi annelik yapar. Öğrencilerde onu çok sever. Onu buradaki adı 'Mukaddes anne'dir" diye konuştu.
DHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@