Emziren anne oruç tutabilir mi?

Ramazan ayının gelmesi ile oruç tutacak vatandaşlar bir çok konuyu merak ediyor. Bebekli anneler emzirmek orucu bozar mı, emziren anne oruç tutabilir mi araştırıyor. Peki emziren anneler oruç tutabilir mi?

Haberler 06.05.2019, 15:00
Emziren anne oruç tutabilir mi?

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ilk sahur dün gece yapıldı ve oruç başlamış oldu. Emziren anneler de “emziren anneler oruç tutabilir mi?”, “emzirmek orucu bozar mı?” merak ediliyor. İşte konuya dair detaylar…

EMZİREN ANNELER ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12).

Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 269).

EMZİRMEK ORUCU BOZAR MI?

Bebek emzirmek orucu bozmaz. Emzirilen bebek kaç aylık olursa olsun hüküm değişmez. Oruçta, vücuda giren giren şeyler orucu bozar. Vücuttan çıkan şeyin oruca bir zararı olmaz. Ancak emziren anneler, çocuğun yetersiz beslenme veya aç kalması, doymaması durumunda ramazan ayında oruç tutmayıp daha sonra kaza edebilirler.

Bebek emziren annelerde oruç tutabilirler. Emzikli olmak oruca mani değildir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@