Eğitimciler Meslek Odası geliyor...

EYUDER Bölge ve İl Temsilcilerini Ankara’da Topladı

Haberler 14.02.2018, 21:38
Eğitimciler Meslek Odası geliyor...

Eğitim Yöneticileri ve Uzmanları Derneği EYUDER 2017 yılı sonu yaptığı Olağan Genel Kurul sonrası yeni oluşumunu Ankara’da topladı. Bölge ve il temsilcileri yanında diğer sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin de bulunduğu toplantının açılış konuşmasında EYUDER Başkanı Dr. Adem ÇİLEK yeni yapılanmanın amacını ve oluşturdukları “Eğitimciler Meslek Odası” vizyonunun detaylarından bahsetti. 10-11 Şubat 2018 tarihinin eğitimcilerin mesleki örgütlenmesi açısından tarihi bir sürecin başlangıç noktası olacağına vurgu yaptan Dr. Adem ÇİLEK bu tarihi sürecin yaşanması için EYUDER’e ve tüm temsilcilerine büyük sorumluluklar düştüğünü ve bu sorumluluğun farkında olduklarını belirtti.

Toplantının açılış paneli Dr. Adem ÇİLEK’in başkanlığında, TODAİE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feyzi ULUĞ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan AYDIN ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru OĞUZ’un katılımıyla gerçekleşti. Doç Dr. Ebru OĞUZ panelde eğitimcileri temsil eden irili ufaklı STK’ların kooperetif çalışmalarına değinerek güçlü sonuçlara ancak bu koopretif çalışmalarla ulaşılabileceğinden bahsetti. Bu kooperatif çalışmanın sağlanması için EYUDER’in çalışmalarının önemli olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Ebru OĞUZ destek verdiği EKİP Platformunun çalışmalarından da bahsederek her türlü çalışmada işbirliği içinde olacaklarını belirtti.

Panelde söz alan Prof. Dr. Ayhan AYDIN eğitimim sistemimizin mevcut durumundan ve öğretmenlerimizin içinde bulunduğu durumu o şiirsel uslubuyla ele alırken tüm sorunlarımızın oluşturulacak “Meslek Odası” üzerinden çözülebileceğini dile getirdi. EYUDER’in ve EYFOR’un akademik danışmanlığını da yapan Prof. Dr. Feyzi ULUĞ Öğretmen Örgütlenmesi sürecinde EYUDER’in yaptığı yapılanmanın bir ilk olduğunu ve bunun tarihte yer almasının bugün alınan kararların başarılı olmasına bağlı olduğunu belirtti.

Daha sonra bölge temsilcilerinin başkanlığında yapılan 7 çalıştay oturumunda bölgesel, ulusal ve uluslararası konular ele alınmış ve sonuçlar raporlaştırılarak bölge temsilcileri tarafından sunum yapılmıştır. Çalıştay sonuçlarının EYUDER’in 2018-2023 stratejik planının ortaya konulmasında önemli olduğunu belirten Dr. Adem ÇİLEK eylem planlarını da bu raporlara göre düzenleyeceğini ifade etti.

Toplantının en önemli oturumu ise ULEDEF Ulusal Eğitim Dernekleri Federasyonunun kuruluşunun ilan edildiği kurucular kurulunun yer aldığı ULDEF kuruluş bildirgesinin okunduğu panel olmuştur. Panelde EYUDER Genel Başkanı Dr. Adem ÇİLEK, SÖED Başkanı Prof. Dr. Hayati AKYOL, BTE Derneği Başkanı Burcu YILMAZ, EKADDER Başkanı Dr. Ferah Güçlü YILMAZ ve MESTEKDER Başkanı Bayram ARSLANOĞLU yer almış ve kuruluş bildirisinde bulunmuşlardır. Önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı katılımla birlikte detaylı bir tanıtım yapılacağı işbirliği içinde federasyon çatısı altında ortak hareket edileceği belirtilmiştir.

Dinamik bir yapılanmanın görüldüğü EYUDER Temsilciler Toplantısı değerlendirme oturumunda Dr. Adem ÇİLEK ve Prof. Dr. Feyzi ULUĞ bu oluşumun sloganının “Yapılacak Çok İşimiz Var” olarak belirlenmesinin uygun olacağını belirterek toplantı sonlandırılmıştır.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@